Ananas doniczkowy uprawa i pielęgnacja krok po kroku

Ananas doniczkowy uprawa i pielęgnacja krok po kroku

2 komentarzy

Ananas należy do tych owoców egzotycznych, które możemy wyhodować sami. Wystarczy ściąć z niego wierzchołek, (rozetę liści) z niewielką warstwą owocu  i po dniu, dwóch, gdy trochę przeschnie miejsce ścięcia, wsadzamy czub rośliny do doniczki. Bardzo ważne, jest żeby ta część  ananasa, którą wsadzamy do ziemi wraz z liśćmi była sucha, bez miąższu,  inaczej przyszła roślina zgnije.

Ananas należy do rodziny Bromeliaceae. Pochodzi z Brazylii. W Europie pojawił się po raz pierwszy  w końcu siedemnastego wieku.
 

W domach i szklarniach uprawiane są trzy formy ananasa.  Gatunek A. comosus charakteryzuje  się zielonymi, wąskimi liśćmi.  Ananasy z tego gatunku dobrze owocują. Występuje, także  odmiana A.comosus Variegatus . Posiada ona krótsze i szersze liście, które są wyraźnie paskowane.  Roślina ta bardzo ładnie wygląda we wnętrzu, zdobiąc je.  Jednak rzadko owocuje. Ostatnią odmianą jest A. bracteatus Striatus jest największą rośliną w porównaniu do poprzednio omawianych i charakteryzują go zielono-żółte liście oraz w połowie różowe owocostany.  Ananasy dzielą się na rośliny jadalne, których owoce jemy i na rośliny ozdobne, ich owoce nie nadają się do spożycia.

 

Uprawa


Zakup owocu/ rośliny

Owoc Ananasa przeznaczony do uprawy doniczkowej musi mieć pełną rozetę liści wraz ze środkiem, który jest często usuwany. Kupując roślinę, wybieramy okaz zdrowy, o ładnie wybarwionych zielonych liściach, bez brunatniejących wierzchołków. Roślina, którą otaczają odnóżki, przeszła już okres kwitnienia i nie zakwitnie ponownie. Najlepiej kupić ananasa, z którego rozety wystaje pęd kwiatowy.

Stanowisko –  nasłonecznione.  Temperatura latem do 24 stopni , zimą od 18 do 21 stopni.

Podlewanie –  w lecie dwa razy w tygodniu, jednak tylko wtedy, gdy ziemia jest sucha. W zimie podłoże powinno być bardzo suche, podlewamy raz na tydzień.

Podłoże – ziemia uniwersalna, jednak musi być to żyzna ziemia dobrej firmy.

Pielęgnacja -  zabezpieczamy roślinę przed „zimnymi przeciągami”. Latem zraszamy dwa razy w tygodniu, natomiast w zimie raz na tydzień. Gdy liście są zakurzone, przecieramy je mokrą szmatką, nie używamy nabłyszczacza.

Rozmnażanie -  najlepiej i najprościej rozmnaża się z odrostów, które wyrastają przy roślinie matecznej. Druga możliwość to, ze świeżo ściętych wierzchołków owocostanów, które muszą mieć cały pióropusz liści, nie może być wycięty środek.

Ananas doniczkowy

czytaj dalej...

Zobacz także

Kategorie
Owoce

2 komentarzy

  1. Dodał: halina, Tytuł: rozmnażanie ananasa

    z mojego dojrzałego ananasa wyjęłam 10 nasionek w jaki sposób rozmnożyć owoc

  2. Dodał: małgosia, Tytuł: ananas choruje czy na pewno?

    mój ananas bardzo dobrze rósł u mojej mamy bez centralnego ogrzewania ale gdy go przywiozłam do mnie a jest suche powietrze cały czas schnie ja nie wiem co robić bo go podlewam nie ma sucho stoi na półce na ok.1.6 m ale chyba jest coś nie tak proszę o pomoc

Dodaj swój komentarz

Koniecznie zobacz: