Akebia pięciolistkowa Akebia quinata

Akebia pięciolistkowa Akebia quinata

Skomentuj artykuł

Zakup rośliny

Z zakupem pnącza nie powinno być większych problemów. Jeżeli nie będzie dostępna w najbliższym centrum ogrodniczym, można skorzystać z oferty wysyłkowej konkretnej szkółki bądź sklepu internetowego, zajmującego się dystrybucją roślin ozdobnych. Oczywiście zakup w pobliskim punkcie sprzedaży pozwoli dokładnie obejrzeć roślinę i wybranie okazu nam najbardziej odpowiadającego. Sprzedaż wysyłkowa nie daje nam takich możliwości, ale można poprosić o aktualne zdjęcie pnącza. Poza tym rośliny nabywamy w sprawdzonych punktach, które cieszą się dobrą opinią.

Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa - zdjęcie emiko

Przygotowanie podłoża

Przed zakupem pnącza, należy przygotować podłoże, a więc oczyścić z chwastów oraz innych zanieczyszczeń. Spulchnić, a w razie potrzeby wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem. W przypadku ciężkiego, gliniastego podłoża, można je uzupełnić piaskiem, aby było bardziej przepuszczalne.

Sadzenie roślin

Akebię kupujemy w pojemniku, a więc termin sadzenia obejmuje wiosnę, lato, a także początek jesieni. Najodpowiedniejszym terminem jest oczywiście wiosna, gdyż roślina ma sporo czasu, aby w pełni się ukorzenić i przygotować do zimy. Nie jest w pełni wytrzymała na mróz, może przemarzać, tak więc warto już na etapie doboru stanowiska pomyśleć o optymalnej wystawie.

Nim roślina trafi na swoje miejsce stałe, pojemnik z bryłą korzeniową zanurzamy w większym pojemniku, wypełnionym wodą. Bryła korzeniowa powinna być zanurzona do momentu aż bąbelki powietrza przestaną się ukazywać. Bryła korzeniowa powinna całkowicie nasiąknąć wodą. Odległość pnącza od podpory powinna wynieść około 30- 40 cm, tak więc dołek kopiemy w odpowiednim miejscu. Powinien być on około dwa razy większy od bryły korzeniowej. Po wykopaniu, spulchniamy jego ścianki, na dno sypiemy żyzne podłoże, a dopiero wówczas ustawiamy pnącze. Akebia powinna być skierowana pod lekkim skosem w kierunku podpory. Roślinę sadzimy na takiej samej głębokości na jakiej rosła w pojemniku, uzupełniamy podłożem i delikatnie ugniatamy. Przed posadzeniem rośliny należy zapewnić jej odpowiednią podporę. Akebia jest pnączem wijącym się. Jak już wspomniano wcześniej prawoskrętnie, a więc w innym kierunku jak np. wiciokrzew.

Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa

Czy wiesz że …

Pnącza wijące się po podporach możemy podzielić na lewoskrętne i prawoskrętne. Akebia pięciolistkowa należy do pnączy prawoskrętnych, podobnie jak m.in. kokorniak, dławisz. Lewoskrętny jest m.in. cytryniec chiński i wspomniany już w opracowaniu wiciokrzew.

Po posadzeniu akebię ściółkujemy, poza tym warto pomóc roślinie bezproblemowo uchwycić się podpory, poprzez podwiązanie pędów.

Podlewanie

Zabieg konieczny, szczególnie po posadzeniu. Starsze rośliny podlewamy w razie potrzeby, a więc w okresie przedłużającej się suszy. Utrzymanie stałej wilgotności podłoża przełoży się na znaczne przyrosty roczne.

Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa

Nawożenie

W nawożeniu roślin ogrodowych doskonale sprawdza się kompost. Jest bezpiecznym nawozem organicznym, do którego powinien przekonać się każdy pasjonat roślin. Stosując kompost nie musimy obawiać się, że przenawozimy rośliny. Jeżeli nie mamy dostępu do kompostu możemy skorzystać z nawozu wieloskładnikowego np. Azofoski. Sprawdzą się także nawozy o przedłużonym działaniu. Pnącze możemy nawozić azotem do końca czerwca, ewentualnie do połowy lipca, aby zdążyło się przygotować do okresu spoczynku.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: