Ziemia ogrodowa

Ziemia ogrodowa

Skomentuj artykuł

Jaki jest odczyn pH gleby  ?

Gleba w ogrodzie zróżnicowana jest nie tyko pod względem struktury, wilgotności, żyzności, ale także pod względem pH, a więc stopnia zasadowości lub kwasowości. Wyróżniamy podłoże kwaśne, obojętne oraz zasadowe.

•    gleba o odczynie kwaśnym  ˂ 7 pH
•    gleba o odczynie obojętnym  7 pH
•    gleba o odczynie zasadowym-> 7 Ph

Na glebie kwaśnej 4-5 pH doskonale sobie radzą rododendrony, azalie, kamelie i wiele innych, bardzo pięknych roślin. Najwięcej gatunków poradzi sobie na podłożu charakteryzującym się pH na poziomie około 6- 7, a więc lekko kwaśnym do obojętnego. Na podłożu zasadowym doskonale radzą sobie powojniki, jaśminowce oraz głóg.

Poziom pH możemy sprawdzić przy pomocy kwasomierza. O kwaśnym podłożu informują także chwasty takiej jak skrzyp polny, fiołek polny, szczaw polny czy też bodziszek łąkowy. Na zasadowym podłożu pojawiają się m.in. maki polne, tobołki polne, oset.
       

Ziemia ogrodowa
Ziemia ogrodowa

Jak poprawić jakość podłoża w ogrodzie ?

Na poprawę jakości podłoża możemy wpłynąć poprawiając jego strukturę oraz żyzność wynikającą z zasobności materii organicznej. Poza tym mamy możliwość wpłynięcia na zasobność podłoża w składniki pokarmowe oraz wysokość pH.

Chcąc poprawić strukturę podłoża należy zmienić procentowy rozkład poszczególnych części składowych ziemi ogrodowej o których wspomniano na początku artykułu. W przypadku ziemi gliniastej, jej przepuszczalność oraz strukturę możemy poprawić dodając gruboziarnistego pasku, żwiru oraz materii organicznej. W przypadku gleby piaszczystej uzupełniamy ją dużą ilością materiałów organicznych oraz mniejszą ilością gliny. Zazwyczaj ziemia ogrodowa wymaga dużej ilości materii organicznej, dlatego konieczne jest zbudowanie kompostownika, dzięki któremu będziemy dysponować dużą ilością tej życiodajnej materii. Kompost nie tylko poprawia strukturę podłoża, sprawia, że staje się ono bardziej chłonne i lepiej magazynujące wodę, a także w bezpiecznych ilościach wzbogaca podłoże  w składniki pokarmowe. Wieloletnie stosowanie kompostu sprawi, że ziemia w ogrodzie stanie się bardzo urodzajna, a grubość najbardziej żyznej warstwy gleby zdecydowanie się zwiększy.

W przypadku konieczności   podwyższenia pH podłoża możemy zastosować  węglan wapnia np. dolomit i wymieszać go z wierzchnią warstwą ziemi ogrodowej, a w celu jego obniżenia możemy użyć np. sproszkowaną siarkę, korę z drzew iglastych, specjalne płyny i nawozy.

Podwyższenie zasobności podłoża w składniki pokarmowe jest zazwyczaj konieczne na glebach piaszczystych, z których składniki odżywcze są łatwo wymywane do głębszych warstw podłoża. Najlepiej wzbogacać podłoże nawozami organicznymi kompostem, słomą, trocinami, korą, wiórami drzewnymi, obornikiem, pomiotem ptasim,  włóknem kokosowym itp.

Uwagi końcowe

Oczywistym jest, że tylko dobrze dobrane podłoże wraz z pozostałymi czynnikami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju roślin uprawianych w ogrodzie sprawi, że ogród będzie zachwycał nie tylko zdrowo wyglądającymi roślinami, ale także dostarczy nam smacznych  warzyw oraz owoców. 

Ważne, aby ziemię ogrodową dostosować do roślin uprawianych w ogrodzie oraz wzbogacać  zarówno w próchnicę jak i składniki odżywcze.

W uprawie ciężkiej gleby gliniastej należy pamiętać, że uprawiamy ją kiedy jest bardziej przesuszona, ale nie wysuszona oraz wilgotna. Przy zbytniej wilgotności lepi się i praca na takim podłożu może zakończyć się zniszczeniem jego struktury. Wszelkie zabiegi spulchniania podłoża powinny odbywać się późnym latem oraz wczesną jesienią, kiedy podłoże jest dość suche.

W przeciwieństwie do gleb gliniastych gleby piaszczyste uprawia się bardzo łatwo, ale wymagają dużych ilości kompostu w celu poprawienia struktury oraz ściółkowania. Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie nawozu zielonego, który zdecydowanie polepsza warunki glebowe.

Dzięki odpowiednim zabiegom i uprawie jesteśmy w stanie zdecydowanie poprawić jakość ziemi w naszym ogrodzie. Dzięki ciężkiej pracy oraz konsekwencji nawet na słabej jakości podłożu stworzyć piękny i inspirujący ogród.
    
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik

Koniecznie zobacz: