Ziemia ogrodowa

Ziemia ogrodowa

Skomentuj artykuł

Piękno ogrodu oraz roślin w nim rosnących w dużej mierze uzależnione jest od podłoża. Przed rozpoczęciem aranżowania przestrzeni należy sprawdzić jaką glebą dysponujemy. To właśnie ona warunkuje wygląd przyszłego ogrodu. Dla większej wygody warto dostosować ogród do konkretnego rodzaju podłoża. Często jednak tęsknota za różnorodnością ogrodowych nasadzeń, chęć posiadania zróżnicowanych gatunków roślin, często sprowadzanych z dalekich regionów świata, sprawia, że podłoże należy dostosować do glebowych wymagań wybranych gatunków roślin.

Skład ziemi ogrodowej

Każde podłoże charakteryzuje się zróżnicowanym składem, który warunkuje jego wykorzystanie w uprawie roślin. Zawiera ono cząstki mineralne, materię organiczną, powietrze glebowe, wodę oraz mikroorganizmy. Od wielkości i procentowego udziału cząstek mineralnych oraz pozostałych części składowych  zależy struktura podłoża oraz jej przydatność w ogrodzie. Z pewnością dobrej jakości podłożem będzie ziemia z dużym udziałem materii organicznej, drobnych cząstek mineralnych oraz mikroorganizmów. Takie podłoże jest przepuszczalne, a przy tym  dobrze magazynujące wodę, jest przewiewne i żyzne, czego oczekuje zdecydowana większość roślin uprawianych w ogrodzie.

Jaką posiadam ziemię w ogrodzie ?

Przed założeniem ogrodu należy odpowiedzieć sobie na wyżej postawione pytanie. Dokładne poznanie podłoża uchroni nas przed popełnieniem wielu błędów przy aranżacji zielonego azylu, a tym samym oszczędzimy czas i pieniądze.

W celu dokładnego zbadania podłoża najlepiej wykopać kilka dołków w różnych miejscach ogrodu,  na głębokość około 60 cm. Dzięki takiej głębokości można poznać nie tylko typ gleby, ale także grubość żyznej warstwy wierzchniej  oraz ewentualne ograniczenia, mogące utrudniać rozwój korzeniom. W przypadku wczesnego ich wykrycia i barku możliwości ich usunięcia możemy dostosować do konkretnych warunków glebowych, konkretne gatunki roślin. Poza tym łatwo sprawdzimy przepuszczalność podłoża, a także poziom wód gruntowych.

Ziemia ogrodowa
Ziemia ogrodowa

W ogrodzie występują zazwyczaj trzy rodzaje podłoża

•    Ziemia gliniasta/ ciężka – podłoże ciężkie w uprawie, lepkie, mało przepuszczalne, ale za to zasobne w składniki pokarmowe. Tego rodzaju ziemia preferowana jest przez gatunki roślin charakterystycznych dla środowiska bagiennego oraz pozostałych terenów preferujących wyższy poziom wilgotności.

•    Ziemia piaszczysta/ lekka – charakteryzuje się luźną strukturą, jest sypka, przepuszczalne i łatwo się nagrzewa. Rośliny uprawiane na takim podłożu powinny charakteryzować się podwyższoną odpornością na przedłużające się braki opadów. Poza tym z podłoża bardzo szybko wymywane są składniki odżywcze, dlatego też ich braki powinny być na bieżąco uzupełnianie.

•    Ziemia piaszczysto gliniasta/ średnia- podłoże stanowi formę pośrednią pomiędzy ziemią gliniastą a piaszczystą. Nadaje się do uprawy większości roślin ozdobnych i użytkowych w ogrodzie.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik

Koniecznie zobacz: