Wiąz szypułkowy ( limak ) Ulmus laevis

Wiąz szypułkowy ( limak ) Ulmus laevis

Skomentuj artykuł

Kora
   

Wiąz szypułkowy charakteryzuje się szarą, tafelkowato spękaną, łuszczącą się płatami korą.

Korzenie
   

System korzeniowy wiązu szypułkowego  jest głęboki, dobrze rozgałęziony dzięki czemu potrafi oprzeć się nawet silnym wiatrom.

Pędy
   

Ulmus laevis posiada pędy cienkie, brązowawe i szczeciniasto owłosione.

Pąki
   

Pączki wydłużone, nieowłosione o jasnobrązowych łuskach z ciemnym brzegiem.

Liście
   

Liście wiązu szypułkowego charakteryzują się eliptycznym lub odwrotnie jajowatym kształtem, zaostrzone na wierzchołku osiągają nawet do 14- 15 cm długości.  Blaszka liściowa podwójnie piłkowana, sztywna, z wierzchu ciemnozielona od spodu jaśniejsza i delikatnie owłosiona. Liście bardzo charakterystyczne dla tego gatunku ze względu na silną asymetryczność u nasady liścia. Ogonki liściowe dość krótkie, do około 6 mm. Liśce rozwijają się w drugiej połowie kwietna, jesienią przebarwiają na żółto, a opadają dopiero w listopadzie.

Wiąz szypułkowy - liście

 

Wiąz szypułkowy - liście

Kwiaty
   

Kwiaty wiązu szypułkowego w porównaniu do pozostałych rodzimych gatunków rodzaju Ulmus zwisają na dłuższych (do około 2 cm) szypułkach. Tworzą one gęste zwisające pęczki. Pręciki charakteryzują się fioletowymi pylnikami, a słupki białymi znamionami. Kwiaty rozwijają się bardzo wcześnie, bo już pod koniec marca i na początku kwietnia.

Owoce
   

Owoc stanowi orzeszek, otoczony błoniastym skrzydełkiem. Jest mniejszy od skrzydlaków występujących u pozostałych rodzimych gatunków rodzaju oraz orzęsiony na brzegach- cechy charakterystyczne dla gatunku. Pojawiające się wiosną skrzydlaki, bardzo szybko dojrzewają i już w maju opadają. Wiąz szypułkowy także bardzo szybko rozpoczyna owocowanie (po kilkunastu latach), a więc o wiele wcześniej jak np. Ulmus glabra.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także