Trzcina wodna - Phragmites australis

Trzcina wodna - Phragmites australis

Skomentuj artykuł

Zastosowania trzciny pospolitej

Trzcina pospolita w ogrodzie

Trzcina pospolita nie należy do roślin, które warto polecić do przydomowego ogrodu, a tym bardziej na działkę. Po posadzeniu jej bezpośrednio w grunt, w szybkim czasie, stanie się dominującym gatunkiem, który ciężko będzie usunąć. Trzcina na dużych obszarach, stanowi ciekawy widok, ale należy zdać sobie sprawę, że niekontrolowana, może całkowicie zdominować staw. Z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie innych, mniej, ale także ekspansywnych roślin jak np. manna mielec, mozga trzcinowata, pałka wodna, tatarak, sit itp. Sadzenie ich w pojemnikach, ograniczy ekspansywność roślin. Warto podkreślić, że w przypadku niewielkich oczek wodnych, tak wysokie rośliny jak trzcina pospolita, tym bardziej nie są wskazane, ponieważ  osiągana wysokość oraz fakt uprawy w pojemniku sprawi, że będzie akcentem nienaturalnym, który pozbawiony będzie walorów dekoracyjnych.

Trzcina pospolita w budownictwie

Z trzciny produkuje się maty, które  wykorzystywane są do ocieplania budynków. Ma zastosowanie także jako materiał do krycia dachów. Budynek pokryty strzechą, należy do bardzo oryginalnych rozwiązań, choć poza zaletami, posiada ono również wady. Budynki kryte strzechą są bardzo popularne na Zachodzie, w Polsce coraz częściej spotykane, ale nadal będące rzadkością.

Trzcina pospolita a ekologia

Phragmites australis ze względu na swoje właściwości, może być     wykorzystana, podobnie jak wierzba wiciowa, jako roślina energetyczna, a     także     w oczyszczalniach biologicznych korzeniowych. Z pewnością bardzo     pożądanych (trzcina redukuje związki azotu, zapewnia doskonałe warunki     do aktywności biologicznej drobnoustrojów). Poza tym nadaje się     do     umacniania brzegów.


Uwagi końcowe

Trzcina pospolita, to powszechnie występujący element otaczającego nas krajobrazu, przede wszystkim terenów znajdujących się przy zbiornikach wodnych, podmokłych, na których dzięki swojej ekspansywności, gatunek zajmuje coraz większe obszary, stając się  zagrożeniem, także dla innych roślin, zasiedlających tego typu tereny.   Gatunek rozprzestrzenia się nie tylko poprzez kłącza, ale także poprzez rozsiewanie nasion.

Trzcina wodna

Trzcina wodna

Gatunek nie nadaje się do ogrodu wodnego, zwłaszcza niewielkiego, w którym nie tylko będzie zagrożeniem dla innych roślin, ale przede wszystkim będzie mało spójny z otoczeniem, ze względu na rozmiary jakie osiąga. O wiele lepiej prezentuje się wspomniana wyżej odmiana ‘Variegata’, ale i tak najpiękniej  prezentuje się trzcina posadzona na brzegu naturalistycznych stawów, gdzie również musi być kontrolowana, aby nie zawładnęła całym stawem. 
Phragmites australis,  to przede wszystkim roślina użytkowa.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: