Rzęsa wodna

Rzęsa wodna

Skomentuj artykuł

Rzęsa wodna należy do najmniejszych roślin na świecie. Wysokość jaką może osiągać jest uzależniona od gatunku, ale zwykle nie przekracza 5-6 mm. (jeden z gatunków dorasta maksymalnie do ok. 10 mm.) Mimo to potrafi zająć ogromne obszary wodne, niemal całkowicie zarastając ich powierzchnię gęstym kożuchem. Taka sytuacja jest możliwa dlatego, że rzęsa wodna która trafi na odpowiednie warunki środowiskowe, ma niebywałą zdolność szybkiego, wegetatywnego namnażania się.

Rodzaj rzęsa, należący do rodziny obrazkowatych, skupia ok 13 gatunków z czego 5 można spotkać na terenie naszego kraju. W naturalnych zbiornikach wodnych najbardziej rozpowszechniona jest rzęsa drobna (Lemna minor), ale nie mniej pospolita jest również rzęsa garbata (Lemna gibba) oraz rzęsa trójrowkowa (Lemna trisulca).

Zastosowanie rzęsy wodnej

Chociaż rzęsy ze względu na swoją niespotykaną ekspansywność mogą wydawać się niezwykle uciążliwym i niepożądanym chwastem wodnym, czasami okazują się organizmami bardzo pożytecznymi. W ich tkankach można znaleźć spore ilości białka oraz mikro i makroelementów, dzięki czemu stanowią ważny składnik diety niektórych zwierząt (również hodowlanych jak bydło, świnie czy drób), ptaków wodnych (głównie kaczek), ryb roślinożernych, a czasem także gadów (np. żółwi wodnych) i owadów (np. niektórych chrząszczy). W niektórych krajach rzęsa znajduje się również w diecie człowieka. Wartość odżywczą mają jednak tylko rośliny rozwijające się w czystych ekologicznie wodach, w których zawartość wapnia jest na stosunkowo niskim poziomie (przy podwyższonym poziomie wapnia w tkankach rzęsy powstają niebezpieczne dla zdrowia kryształy szczawianu wapnia).


Rzęsa wodna jest jednak nie tylko wartościowym pożywieniem, ale też skutecznym filtrem biologicznym, oczyszczającym uciążliwe ścieki miejskie zarówno z zanieczyszczeń chemicznych (np. azotanów, amoniaku, ołowiu) jak i biologicznych (np. bakterii kałowych). Działanie oczyszczalni opartych na rzęsie wodnej, z dużym powodzeniem wykorzystuje się już w wielu krajach na świecie.

Rzęsa wodna

Rzęsa wodna

Rzęsa wodna

Rzęsa wodna

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: