Świerk biały - Picea glauca

Świerk biały - Picea glauca

Skomentuj artykuł

Wymagania

Abies glauca zwany świerkiem kanadyjskim nie należy do wymagających roślin iglastych, które mamy okazję uprawiać w naszych ogrodach. Wykazuje wysoką tolerancję na suche podłoże oraz jest wytrzymały na zanieczyszczenia powietrza. Warto pamiętać, że jest gatunkiem światłolubnym i należy sadzić go na stanowisku słonecznym, na którym lepiej będzie się prezentował. Wilgotniejsze podłoże oraz powietrze bardzo mu sprzyja, w takich warunkach jest mniej podatny na atak przędziorków, najważniejszego szkodnika świerka białego.

Chcąc zapewnić roślinie dobre warunki pamiętajmy także o żyźniejszym podłożu, na którym, świerk biały będzie silniejszy i bardziej żywotny. Roślina preferuje przepuszczalne podłoże oraz radzi sobie na mniej żyznych, piaszczystych stanowiskach.

Młode egzemplarze w razie potrzeby należy podlewać, pamiętajmy także o dokarmianiu, ściółkowaniu, a także monitorowaniu roślin pod względem zmian chorobowych i ewentualnego pojawienia się szkodników.

 

Świerk biały

 

Świerk biały - zdjęcie TERI1982

Iglaki możemy nawozić specjalnymi nawozami, przeznaczonymi dla iglaków, wolno działające bądź tradycyjne. Pamiętajmy, że nawozy azotowe stosujemy do lipca, późniejsze stosowanie tego typu nawozów osłabi roślinę, która ciężej będzie znosić okres zimy. Należy podkreślić, że świerk biały jest gatunkiem mrozoodpornym, dzielnie znoszącym zimową zawieruchę. Poza nawozami mineralnymi warto sięgać po nawozy organiczne. To trafna alternatywa, która poprawi strukturę podłoża, a także dostarczy roślinie bezpieczną ilość składników pokarmowych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju, a także nie doprowadzi do zasolenia podłoża. Przykładem dobrego nawozu organicznego jest dobrze przerobiony kompost.

Świerk biały nie lubi przesadzania. Dostępne w sprzedaży sadzonki nabywamy w pojemnikach, tak więc możemy sadzić je od wiosny do jesieni. Korzystnym terminem na sadzenie roślin iglastych jest wiosna oraz przełom lata i jesieni.

Chcąc rozmnożyć świerk biały możemy to zrobić poprzez nasiona, w przypadku odmian  w grę wchodzi także sadzonkowanie. 

Wybrane odmiany

Odmiana

Uwagi

„Conica”

Najpopularniejsza z odmian świerka białego, bardzo oryginalna, charakteryzująca się bardzo zwartym, stożkowatym pokrojem. Osiąga do 3- 4 m wysokości. Ze względu na swój bardzo powolny wzrost, odmiana charakteryzuje się zróżnicowanym zastosowaniem.

„Alberta Blue”

Bardzo ładna odmiana, także o zwartym, a zarazem stożkowatym pokroju. Cechą charakterystyczną odmiany jest niebieskawe zabarwienie igieł.

„Cecilia”

Odmiana karłowa o niebieskawym zabarwieniu. Młode egzemplarze kuliste, starsze, stają się bardziej stożkowate.

„Laurin”

Odmiana karłowa, przypominająca odmianę „Conica”.

„Echiniformis”

Odmiana karłowa, sprawdzi się także w uprawie pojemnikowej.

„Alberta Globe”

Niska odmiana karłowa o półkulistym pokroju, doskonała do kompozycji z innymi iglakami, a także do uprawy w pojemniku.

„Pixie”

Odmiana karłowa, bardzo zmienna, nie przekraczająca metra wysokości.

„Rainbow’s End”

Bardzo oryginalna odmiana o stożkowym pokroju, charakteryzująca się jasnymi nowymi przyrostami w okresie letnim.

„Sanders Blue”

Odmiana o stożkowatym, zwartym pokroju oraz niebieskawych igłach.

 

Świerk biały

 

Świerk biały - zdjęcie Junior

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także