Suszenie i przechowywanie ziół

Suszenie i przechowywanie ziół

Skomentuj artykuł

Inne sposoby utrwalenia ziół

Suszenie to nie jedyny sposób utrwalenia ziół. Poza nim, dobrym sposobem na zachowanie ziół jest  mrożenie. Zioła możemy mrozić tradycyjnie w pojemnikach zamykanych hermetycznie albo zatapiać je w lodowych kostkach, co jest bardzo oryginalne i coraz częściej wykorzystywane w kuchni. Stosowanie wspomnianych metod doceniane jest przez coraz większą liczbę ziołomaniaków. Mrożenie to konieczność w przypadku takich ziół jak  pietruszka, bazylia czy ogórecznik, które w procesie suszenia tracą swój wyjątkowy aromat. 

Zioła można także utrwalić w occie czy też oliwie.
   

Suszenie i przechowywanie ziół

 

Suszenie i przechowywanie ziół

Przechowywanie ziół

Aby zebrane i wysuszone zioła nie traciły swych właściwości, należy przechowywać je w szczelnych pojemnikach, w suchym miejscu. Dobrze, jak pojemniki na zioła będę hermetycznie zamykane. Do przechowywania bardzo często wykorzystuje się szklane słoiki, pamiętajmy jednak, aby były z ciemnego szkła. Szczególnie dekoracyjnie prezentują się pojemniki ceramiczne oraz porcelanowe. Poza praktycznym zastosowaniem, mogą stanowić doskonały element dekoracyjny.

Im bardziej zioła rozdrobnione tym więcej tracą olejków eterycznych. Tak więc dla zapewnienia sobie najwyższej jakości ziół najlepiej przechowywać je w całości, a więc z łodygami. Jeżeli nie jest to możliwe, w pojemniku można przechowywać całe liście.

W przypadku nasion, najlepiej przechowywać je w oznaczonych papierowych torebkach.

Przed umieszczeniem ziół w pojemnikach muszą być one dokładnie wysuszone, zbyt wilgotne będą pleśnieć. 

Przechowywanie ziół w szczelnych pojemnikach oraz chłodnym miejscu sprawia, że nie są one narażone na zawilgotnienie. Wysuszone zioła bardzo łatwo chłoną wilgoć z otoczenia, co zakończyłoby się pleśnieniem, a także pojawieniem się szkodników.

Uwagi końcowe

 

Zainteresowanie ziołami wciąż wzrasta, co cieszy, bo dobroczynne właściwości tych roślin powinny być jak najczęściej wykorzystywane dla dobra każdego z nas. Możliwość przechowania ziół przez okres zimy, pozwala także w tym „martwym” okresie korzystać z dobrodziejstw lata. Z odpowiednio przechowywanych ziół możemy korzystać do około 12 miesięcy. 

Tekst: Grzegorz Boguck

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także