Studnia ogrodowa

Studnia ogrodowa

Skomentuj artykuł

Czy wiesz że …


Studnia to ujęcie wód podziemnych, do których dostęp można uzyskać kopiąc bądź wiercąc otwór o odpowiedniej głębokości i średnicy, zależnie od rodzaju studni. Możliwość posiadania studni w ogrodzie to wygoda i oszczędność, tak więc warto sięgać po tego typu rozwiązania.Pamiętajmy, że prace związane z wykonaniem studni lepiej zlecić fachowcom, którzy nie tylko określą miejsce źródła wody, ale także wykonają ją zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym.

Studnia ogrodowa- rodzaje

W zależności od głębokości źródła wody możemy wykonać studnię kopaną, wkręcaną bądź wierconą.

Studnia kopana zwana także szybową bądź kręgową, jest zazwyczaj płytka, sięgająca do kilku metrów głębokości. Ręczne wykopanie studni przy takiej głębokości nie jest trudne, dlatego też studnia kopana jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Tego typu studnia ma sens wówczas, jeżeli poziom wód gruntowych nie obniża się znacząco. Zazwyczaj spotykane są studnie kręgowe nie przekraczające 10 m głębokości (około 7 m), choć zdarzają się głębsze, sięgające nawet kilkunastu metrów głębokości. Studnia ta dostarcza nam wody podskórnej, która nie należy do najczystszych i pozostawia wiele do życzenia.

Studnia kopana

Studnia kopana


Studnia abisyńska to także płytka studnia o głębokości do około 7 m, która powstaje poprzez wbijanie bądź wkręcanie ostro zakończonej rury z filtrem. Zastosowanie głównie na piaszczystych terenach, ponieważ w kamienistym podłożu nie ma możliwości przebicia ewentualnych kamieni. Wprowadzona w podłoże rura, może być zakończona dekoracyjną pompą ręczną, umożliwiającą czerpanie wody z ujęcia.
 

Studnia abisyńska

Studnia abisyńska

Studnia głębinowa - stanowi najlepsze rozwiązanie ze względu na jakość wody oraz dostęp do zasobnych warstw wodonośnych. Sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów w głąb podłoża. Jest to studnia wiercona, z której wodę tłoczy się przy pomocy pompy głębinowej.

Studnia głębinowa

Studnia głębinowa

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: