Pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa

Skomentuj artykuł

Niezwykle łatwa pielęgnacja i duże, bardzo efektowne, różnobarwne kwiaty sprawiły, że pelargonie rabatowe są jednymi z najbardziej lubianych roślin sadzonych w pojemnikach. Niezależnie od tego, czy rosną w pomieszczeniu, czy na zewnątrz, na słonecznym balkonie, tarasie lub ganku, zachwycać będą trwałymi i pięknymi kwiatami w bogatej gamie kolorów. Całe lato zdobią sadzone w ogrodzie – w gruncie czy w pojemnikach. Jeśli posadzimy pelargonie w doniczce w domu i ustawimy ją w słonecznym oknie, będą one kwitnąć nawet przez cały rok.

Charakterystyka

Charakterystyczny dla pelargonii rabatowej jest wzniesiony pokrój. Starsze egzemplarze mogą osiągać nawet 80 cm wysokości. Tworzy ona grubą, silnie rozkrzewioną łodygę, na której wyrastają długoogonkowe liście. Mają one nerkowaty kształt oraz faliste brzegi, całe pokryte są miękkimi włoskami. Na blaszce liściowej tego gatunku widnieje jasnozielony lub brązowy pasek. Złożone z dużej liczby kwiatów kuliste kwiatostany mogą być bardzo okazałe, mają nawet 15 cm średnicy. Kwiaty nie pachną, za to liście mają intensywny, charakterystyczny dla pelargonii zapach. Wśród wielu odmian znajdziemy rośliny o kwiatach pełnych i pojedynczych oraz niezwykłej palecie barw: od bieli, przez różne odcienie różu, fioletu, po czerwień i purpurę, a nawet o kwiatach dwubarwnych. Spotkać możemy odmiany o ciemnozielonych, jak również ciemnopurpurowych, niemal czarnych liściach. Pelargonie rabatowe kwitną obficie i długo, od maja, aż do mrozów.


Najciekawsze odmiany

W sprzedaży znajdziemy ogromny wybór pelargonii rabatowych. Szczególnie atrakcyjne są odmiany z grupy Moonlight, o zwartym pokroju i dużych kwiatach, oraz grupy Fireworks, o podłużnych ostro zakończonych płatkach np. Fireworks Light Pink, bardzo efektowna o różowobiałych kwiatach, lub Fireworks Bicolor, o wiśniowo-białych. Spotkamy również odmiany o ozdobnych liściach, w tym Contrast oraz Mrs Pollock o liściach trójbarwnych, Occold Shield o bordowych z zieloną obwódką, Wilhelm Langguth i Mrs Parker o liściach z białym obrzeżem.

Pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa

Warunki uprawy

Pelargonie są dość łatwe w uprawie, wymagają jednak od nas odrobiny uwagi. Bardzo odporne na niesprzyjające warunki, dobrze znoszą panujące w lecie upały i okresową suszę. Do uprawy pelargonii najlepiej wybierać ciepłe i słoneczne miejsce. Mogą one rosnąć również w cieniu, nie będą jednak kwitły tak obficie. Nie lubią niskich temperatur, gdy nadchodzą mrozy, zamierają. Dlatego w zimie muszą być przechowywane w ciepłym i jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 16°C. Na zewnątrz rośliny wysadzamy dopiero, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Pelargonia wymaga żyznego podłoża, o dużej zawartości próchnicy i lekko kwaśnym odczynie. Najlepsza będzie ziemia kompostowa wymieszana z torfem i piaskiem albo gliną. W sprzedaży dostępne jest specjalnie skomponowane podłoże przeznaczone do uprawy pelargonii. Nie należy pelargonii sadzić w zbyt dużych doniczkach, ponieważ najlepiej rosną w przyciasnych pojemnikach.

Pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa

Pielęgnacja

Odpowiednio pielęgnowana pelargonia rabatowa odwdzięczy się bujnym i długim kwitnieniem. Bardzo ważne jest jej regularne podlewanie i nawożenie. Rośliny najlepiej rosną w lekko wilgotnym podłożu. Podczas podlewania uważamy, by nie zmoczyć liści, ponieważ pelargonie nie lubią zraszania, zawilgocenie zwiększa też ryzyko gnicia roślin. W sezonie, a szczególnie w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia, pelargonie należy co 7–10 dni podlewać wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących. Przekwitłe kwiaty powinniśmy systematycznie usuwać, możemy z łatwością wyłamywać je ręcznie. Przekwitłe kwiaty nie tylko szpecą roślinę, lecz także zahamowują rozwijanie się nowych pąków. Ponieważ pelargonie są roślinami wieloletnimi, możemy je przez zimę przechować w pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 10°C. Na wiosnę po przezimowaniu rośliny przycinamy na ok. 5 cm nad ziemią. Jest to bardzo ważne, gdyż starsze rośliny wyciągają się i słabiej kwitną, a zabieg ten odmłodzi je oraz sprawi, że ładnie się rozkrzewią.


Rozmnażanie

Pelargonię rabatową możemy rozmnażać przez wysiew nasion. Nasiona wysiewamy do skrzynek wypełnionych mieszaniną torfu z piaskiem. Siew przeprowadzamy już w grudniu, maksymalnie do marca. Doniczki przechowujemy w ciepłym miejscu i utrzymujemy stałą wilgotność podłoża. Gdy siewki mają 2–3 liście właściwe, umieszczamy je w pojedynczych doniczkach. Pelargonie możemy rozmnażać również przez sadzonki wierzchołkowe. Metoda taj jest dość łatwa i pozwala uzyskać młode rośliny o identycznych cechach jak rośliny mateczne. Sadzonki pobieramy późnym latem (lipiec–sierpień) lub wczesną wiosną (luty–marzec). Ucinamy ok. 8-cm wierzchołki pędów. Usuwamy z nich dolne liście. Końcówkę pędu możemy zanurzyć w ukorzeniaczu. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w wilgotnym, ale przepuszczalnym podłożu i przechowujemy w jasnym i ciepłym miejscu. Po upływie 2 tygodni sadzonki powinny się ukorzenić. Gdy rośliny podrosną, musimy uszczykiwać ich wierzchołki, dzięki czemu ładnie się rozkrzewią. Na zewnątrz wystawiamy je dopiero po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. W ten sposób możemy sami przygotować rośliny, które będą ozdobą przez cały sezon.

Pelargonia rabatowa

Pelargonia rabatowa

Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie