Opryskiwacz jak wybrać?

Opryskiwacz jak wybrać?

1 komentarzy

Opryskiwacze to urządzenia ogrodnicze przeznaczone do wykonywania oprysków – t.j.  zabiegów środkami ochrony roślin (herbicydami – na chwasty, fungicydami – na choroby, insektycydami – na szkodniki, itd), nawożenia dolistnego oraz do spryskiwanie liści roślin wodą. To niezbędne urządzenia w każdym ogrodzie – nawet na parapecie.

Opryskiwacze ręczne

To podstawowe opryskiwacze ogrodnicze do stosowania w domu i małych ogrodach. Ich dużą zaletą jest cena, wielkość i waga. Są to przeważnie małe (15-25 cm wysokości)  urządzenia o pojemności od 500 ml do 2 litrów (najczęściej 1 litr), a co za tym idzie małej wydajności (około 500 ml cieczy na minutę). Wykorzystuje się je przede wszystkim do pielęgnacji domowych roślin doniczkowych oraz małych ogrodów (pojedynczych i niewysokich roślin) – t.j. do zraszania liści wodą, stosowania nawozów dolistnych oraz zabiegów opryskiwania środkami ochrony roślin. Dostępne są w najróżniejszych kształtach i kolorach – butelki mogą być przeźroczyste lub kolorowe. Opryskiwacze ręczne charakteryzują się mało skomplikowaną budową. Kształtem przypominają butelki ze środkami do mycia okien i działają na tej samej zasadzie. Składają się ze zbiornika na ciecz roboczą (butelka), niewielkiej dyszy oraz ręcznej pompki. Ciecz tłoczona jest do duszy ze zbiornika poprzez rurkę zasysającą. Ruch cieczy jest możliwy w wyniku działania ruchów ręką – naciskania dźwigni pompki. Ciecz wydostaje się z dyszy tylko gdy naciskamy dźwignię. Wszystkie elementy opryskiwaczy ręcznych są zazwyczaj wykonane z plastiku. Są one dostępne w każdym sklepie ogrodniczym, nawet w supermarketach, a ich cena waha się od 5 do 20 zł (w zależności od producenta). 


Małe opryskiwacze ciśnieniowe

Swoim wyglądem przypominają opryskiwacze ręczne i podobnie jak one mają niewielką pojemność – od 1 do 2 litrów. Są jednak masywniejsze i wykonane z lepszych materiałów gdyż pojemnik musi wytrzymać większe ciśnienie, które powstaje w jego wnętrzu. Dodatkowo dysza wykonana jest z metalu (najczęściej mosiądzu), a rurka zasysająca posiada na końcu zamontowany niewielki filtr. Posiadają także niewielką ręczną pompkę do wytworzenia ciśnienia wewnątrz zbiornika. To właśnie dzięki ciśnieniu ciecz wydobywa się z dyszy nie tylko w momencie naciśnięcia dźwigni ale również w chwili jej rozluźnienia (w związku z czym mają większą wydajność) oraz możliwość regulacji strumienia cieczy (od lekkiej mgiełki do silnego strumienia). Wykorzystuje się je przede wszystkim do opryskiwania niewielkich (niskich) roślin w przydomowych ogrodach, gdy potrzebna jest tylko niewielka ilość cieczy, nie sprawdzają się w przypadku dużych ogrodów i licznych zabiegów, gdyż wymagałyby wielokrotnego przygotowanie cieczy roboczej. Opryskiwacze te są już nieco droższe, cena w przedziale 15-30 zł.

Opryskiwacz – jak wybrać?

Opryskiwacz – jak wybrać?

Średnie opryskiwacze ciśnieniowe (naramienne i plecakowe)

Urządzenia te są znacznie większych rozmiarów – od 30 do 100 cm wysokości. Mają także większą pojemność – 5-10 litrów (opryskiwacze naramienne) i 12-20 litrów (opryskiwacze plecakowe) oraz wydajność (1,5-2,0 litra cieczy na minutę). Wraz ze wzrostem pojemności zwiększa się zasięg opryskiwania znacznie się zwiększa (bez konieczności ponownego napełniania zbiornika). Jednak im większa pojemność zbiornika tym większy ciężar opryskiwacza dlatego też posiadają jeden lub dwa paski do noszenia na ramieniu lub na plecach. Opryskiwacze plecakowe mają wyprofilowany kształt zbiornika dobrze przylegający do pleców. Wyposażone są w wydajną pompę ciśnieniową oraz gumowe przewody dostarczające ciecz do dyszy zamontowanej na końcu lancy. Dzięki temu możemy opryskiwać wyższe rośliny i większe powierzchnie – np. trawnik, rabatę lub grządkę z warzywami (a nie tylko poszczególne rośliny jak w przypadku małych opryskiwaczy), a gdy założymy przedłużkę lub dłuższą lancę teleskopową nawet opryskiwanie drzew owocowych nie przysporzy nam wielu trudności.

Aby wytworzyć odpowiednie ciśnienie wewnątrz zbiornika należy się trochę napracować obsługując ręczną pompkę, której końcówka stanowi również uchwyt do przenoszenia opryskiwacza. Wraz ze wzrostem objętości zbiornika wydłuża się czas pompowania jaki musimy poświęcić na wytworzenie ciśnienia w zbiorniku. Ciśnienie należy „uzupełniać” gdy opryskiwacz jest częściowo opróżniony. Zbiornik na boku posiada podziałkę umożliwiającą odczytanie pojemności cieczy, a lepsze modele mają także manometr pokazujący ciśnienie w zbiorniku. Strumień cieczy wydobywającej się z dyszy można regulować (zmniejszając lub zwiększając wielkość kropel i szybkość przepływu cieczy).

Opryskiwacz – jak wybrać?

Opryskiwacz – jak wybrać?

Opryskiwacze ciśnieniowe (wózkowe, na kółkach)

To „zmechanizowane” wersje wyżej opisanych opryskiwaczy. Mają dużą pojemność zbiornika (nawet 20 litrów), w związku z czym są ciężkie. Aby łatwiej było je przemieszczać zamontowano kółka. Takie opryskiwacze polecane są do dużych ogrodów i dużych opryskiwanych powierzchni. Posiadają pompę o zwiększonej wydajności i długie lance przydatne przy opryskiwaniu wysokich roślin.

Opryskiwacz do środków ochrony roślin

Warto pamiętać, że opryskiwacz wykorzystany do opryskiwania chemicznymi środkami ochrony roślin nie może być już wykorzystywany do innych celów, nawet jeśli został dobrze wymyty po zabiegu. Ponadto chemicznych środków ochrony roślin NIGDY nie stosujemy w domu, opryskiwanie należy wykonać na zewnątrz!. Warto mieć kilka opryskiwaczy – np. jeden do chemicznych oprysków, drugi do nawozów dolistnych, a trzeci, niewielki opryskiwacz ręczny do spryskiwania roślin domowych wodną mgiełką.


Jak kupić dobry opryskiwacz?

Zanim kupisz opryskiwacz zastanów się do czego będzie on wykorzystywany. Zwróć uwagę na markę i producenta. Wybieraj znane produkty dostępne w sprzedaży od lat. Zapytaj sprzedawcę o dostępność elementów zapasowych, gdyż z czasem będziesz musiał wymienić duszę, lancę lub gumowe węże. Nie warto kupować produktów pierwszej ceny, nieznanych marek, gdyż najczęściej są to opryskiwacze jednosezonowe.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: ElkaEl, Tytuł: Dobre plecakowe

    Mi bardzo przypasował plecakowy opryskiwacz ciśnieniowy Hudson :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: