Herbicydy rodzaje i zastosowanie

Herbicydy rodzaje i zastosowanie

Skomentuj artykuł

Każdy z nas dba o swój ogród i pragnie, by wyglądał jak najpiękniej. Jednym z elementów ciągłej walki o dobry wygląd, jest walka z chwastami. Pielimy grządki, wyrywamy ręcznie i staramy się nie dopuścić do ich ponownego wyrośnięcia. O ile przy małych ogródkach ma to sens, nawet w niszczeniu tak natrętnych roślin jak perz, czy powój polny, o tyle przy większych obszarowo powierzchniach zabiegi te nie mają sensu i byłyby niezwykle pracochłonne. W takich sytuacjach jesteśmy wręcz zmuszeni do użycia preparatów chemicznych na chwasty, czyli herbicydów.

Środki te możemy podzielić na dwie główne grupy, ze względu na sposób działania: herbicydy układowe oraz herbicydy kontaktowe.

Herbicydy układowe wpływają przede wszystkim na procesy życiowe zachodzące w chwastach. Liście oraz korzenie wchłaniają je do środka rośliny i rozprowadzane są do innych części, skutecznie blokując jej wzrost, a także zakłócając podstawowe procesy potrzebne do wzrostu. Dzięki temu, w konsekwencji, chwast doprowadzony jest do zniszczenia. Jak już wspominałem, mogą się wchłaniać przez liście, albo korzenie, dlatego też są dwa podstawowe sposoby ich stosowania: albo jako oprysk, albo jako dodatek do wody, którą podlewamy nasze rośliny. Preparaty opryskowe, powinny być stosowane w temperaturze około 20 stopni, w czasie, gdy mamy pewność, że nie spadnie deszcz (który może całkowicie zniszczyć działanie środka). Wtedy właśnie herbicydy te mają największą skuteczność i najszybciej działają. Już po tygodniu możemy obserwować efekty naszego oprysku. W tej grupie znajdują się różne środki, które mogą zwalczać wszelką rosnącą roślinność, tylko rośliny jednoliścienne (np. trawy, perz) lub dwuliścienne. Unikajmy oprysku w pasiekach z pszczołami, gdyż może to źle na nie wpływać. Zdecydowanie mniej polecane herbicydy układowe to te przyswajane przez korzenie roślin. Na pierwsze efekty trzeba czekać około dwóch tygodni, lecz pozostają one bardzo długo w glebie, co może negatywnie wpływać na nasze przyszłe uprawy.

Drugą grupą herbicydów są herbicydy kontaktowe, czyli takie, które niszczą części rośliny, z którymi bezpośrednio się zetkną. Preparaty są te bardzo skuteczne, przy dokładnym pokryciu nim chwastów, a pierwsze efekty widoczne są już po kilkunastu godzinach. W kilka dni chwast umiera całkowicie, jednak tylko jego nadziemna część. Herbicydy kontaktowe rozkładają się przy kontakcie z glebą, więc nie są już tak dokładne jak układowe. Bardzo dużym minusem tych środków jest to, że niszczą wszystkie rośliny, nie tylko chwasty, dlatego przy ich używaniu trzeba być bardzo precyzyjnym i używać dokładnych opryskiwaczy. Dodatkowo unikajmy tych zabiegów w wietrzne dni. Stosowane są przede wszystkim w miejscach, gdzie uprawa jeszcze nie została rozpoczęta, dokładnie czyszcząc cały teren z niepożądanej roślinności.

Opryskiwacze ogrodowe
Opryskiwacze ogrodowe


czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: