Perz - zwalczanie i oprysk

Perz - zwalczanie i oprysk

Skomentuj artykuł

Perz jest chwastem wieloletnim, który wytwarza rozłogi, przez co jego zwalczanie jest bardzo trudne i pracochłonne. Dodatkowym problemem utrudniającym zwalczanie perzu jest wyjątkowa wytrzymałość tego chwastu na niekorzystne warunki atmosferyczne i glebowe. Perz bardzo dobrze rozwija się na każdych glebach, oprócz tych bardzo suchych i piaszczystych. Ponadto, perz bardzo szybko się rozmnaża i nawet z jednej rośliny mogą powstać chwasty zajmujące ok. 15 m2 pola uprawnego. Jest to dość duży problem przede wszystkim przy uprawie roślin rolniczych, ponieważ perz konkuruje z innymi roślinami o wodę i cenne składniki mineralne, przez co hamuje ich wzrost i obniża plony. Perz rozprzestrzenia się również bardzo łatwo w ogródkach i na trawnikach, wpływając niekorzystanie na estetykę przydomowej przestrzeni. Walczyć z perzem można za pomocą trzech metod: mechanicznej, mechaniczno – chemicznej i chemicznej. To w jaki sposób będziemy zwalczać perz, zależy do tego gdzie on występuje i jak bardzo się rozprzestrzenił.

Perz w ogrodach

Perz przy sprzyjających warunkach może stać się plagą w naszym ogrodzie lub na domowym trawniku. Ten uciążliwy chwast nie tylko psuję estetykę naszego ogrodu, lecz także hamuje wzrost kwiatów ozdobnych, powodując ich stopniowe obumieranie. Perz można wyeliminować na dwa sposoby albo ręcznie albo przez oprysk (metoda chemiczna). Jeżeli nasz ogródek jest mały i chwast dopiero się w nim pojawił lepiej jest wyrwać każdy chwast ręcznie, natomiast w przypadku zachwaszczenia całego ogrodu można zastosować oprysk. Obecnie jest to jedyna skuteczna metoda zwalczania dużej ilości perzu, ponieważ jeżeli go tylko wyrwiemy, jego części i nasiona i tak pozostaną w ziemi, po czym szybko się zregenerują i odrosną.


Preparaty chemiczne, którymi zwalcza się perz nazywane są herbicydami nieselektywnymi. Jest to środek nalistny, który szybko wnika do korzeni i rozłogów, dzięki czemu hamuje skutecznie wzrost chwastów i powoduje ich stopniowe obumieranie. Pierwsze efekty są widoczne już po tygodniu od zastosowania środka – liście zaczną żółknąć. Po 3 tygodniach chwast powinien zupełnie obumrzeć.

W stosowaniu oprysków ważne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi i składem preparatu. Oprysk stosuje się bezpośrednio na liście chwastu, natomiast nie powinno się nim spryskiwać innych roślin czy przestrzeni wokół chwastu. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się preparatu najlepiej jest go stosować latem, przy bezwietrznej pogodzie. Środek zastosowany prawidłowo nie wpłynie niekorzystnie na rozwój innych roślin.

Perz - zwalczanie i oprysk

Perz - zwalczanie i oprysk

Perz na polu uprawnym

Perz jest jednym z najbardziej uciążliwych chwastów na polu uprawnym. To tutaj przynosi największe straty i rolnicy bardzo często przegrywają z nim walkę. Bardzo często są zmuszeni do porzucenia zachwaszczonego pola i przeniesienie uprawy na inny obszar. Najbardziej skuteczną metodą w walce z perzem na polu uprawnym jest metoda mechaniczna – chemiczna i chemiczna.

Metoda mechaniczno – chemiczna polega na wykonaniu podorywki, zabronowaniu jej i pozostawieniu aż perz się zazieleni i osiągnie odpowiednią wysokość (co najmniej 4 liście). Dopiero kiedy perz dobrze wyrośnie należy go spryskać preparatami chemicznymi - herbicydami dolistnymi o działaniu układowym.

Równie skuteczna jest metoda chemiczna, którą można wykonywać od drugiej połowy sierpnia aż do końca lata. Gorące lato i bark opadów sprzyja zwalczaniu chwastów, ponieważ środki chemiczne najlepiej działają przy silnym wzroście chwastu i suchej pogodzie. Perz powinien być również dobrze wyrośnięty (co najmniej 3 liście, minimalna wysokość 10 cm). Po zbiorze zbóż nie należy wykonywać podorywki i odczekać do osiągnięcia pożądanej wysokości perzu. Perz następnie opryskujemy herbicydami i czekamy na efekt, który powinien się pojawić po tygodniu. Preparat wniknie w pędy, korzenie i rozłogi roślin w skutek czego chwast obumrze po upływie 3 tygodni.

Uwaga! Na rynku istnieje wiele preparatów do zwalczania perzu i niektóre z nich stosuje się z innymi preparatami w odpowiednich dawkach i odstępach czasu, dlatego przed zakupem środka chwastobójczego powinniśmy się dowiedzieć, jakiego preparatu potrzebujemy i w jaki sposób go używać. Czasami spryskanie jednorazowo pola uprawnego nie wystarczy i należy zastosować oprysk co najmniej dwukrotnie.

Aneta Malinowska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: