Lilak pospolity (bez zwyczajny, bez pospolity) - Syringa vulgaris)

Lilak pospolity (bez zwyczajny, bez pospolity) - Syringa vulgaris)

3 komentarzy

Syringa vulgaris nawozimy w okresie wiosennym kompostem bądź też wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, dostosowując się do wymagań podanych na opakowaniu przez producenta.

Po przekwitnięciu usuwamy przekwitłe kwiatostany, aby nie dopuścić do wytworzenia nasion, które osłabiają roślinę, a także obniżają walory estetyczne rośliny. W przypadku konieczności przeprowadzenia cięcia, należy pamiętać, że lilak pospolity kwitnie na pędach zeszłorocznych, a pąki zawiązuje latem. Zazwyczaj wykonujemy cięcie prześwietlające.

W przypadku roślin starszych  o pokroju krzaczastym, silnie zagęszczonych poprzez odrosty korzeniowe, możemy zastosować cięcie odmładzające, które należy przeprowadzić wczesną wiosną. Można wykonać je w jednym sezonie, pozbawiając się kwitnienia bądź też rozłożyć na kilak sezonów i etapami usuwać najstarsze pędy u samej nasady.
Chcąc rozmnożyć lilaka pospolitego, możemy dokonać tego m.in. poprzez odrosty, a także sadzonki półzdrewniałe. Odmiany szlachetne rozmnaża się poprzez szczepienie.

Lilak pospolity

Lilak pospolity

Choroby i szkodniki

Lilak pospolity nie należy do roślin podatnych na choroby i szkodniki, ale nie zmienia to faktu, że także i on może zostać porażony przez patogeny oraz szkodniki. Z chorób warto wspomnieć o bakteriozie lilaka. Jest to choroba bakteryjna, która poraża pędy i liście. Na wspomnianych organach zaobserwujemy brunatne plamy. Liście ulegają marszczeniu.

Na roślinie może pojawić się mączniak prawdziwy, który objawi się mączystym nalotem. Chorobę zwalczamy odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Inną chorobą grzybową jest także zaraza lilaka, która objawia się brunatnymi plamami na liściach, porażeniem pąków kwiatowych, które się nie rozwijają.

Ze szkodników może pojawić się m.in. mszyca, miniarki, gąsienice, czerwce.

Lilak pospolity

Lilak pospolity

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Ewa, Tytuł: Co robić w przypadku choroby?

    Mam trzy lilaki. Jeden stary, kwitnie, rośnie... Drugi (teoretycznie: biały) posadzony 2 lata temu - rośnie, ale w ogóle nie kwitnie, trzeci (jak sądzę z opisu) właśnie dotknęła jakaś grzybica... Kwiaty kiedy już miały się rozwinąć zwiędły, liście pozwijały się i zbrązowiały. Szkodników nie widać. Co robić?

  2. Dodał: Piotrek, Tytuł: Bez (Sambucus L.)

    Lilak to nie żaden bez pospolity.Tłumaczycie to niby w tekście ale nagłówek jest taki Lilak pospolity (bez zwyczajny, bez pospolity) trochę wstyd.

  3. Dodał: Marcin, Tytuł: Lilak nalewka

    Ostatnio zrobiłem nalewkę z Lilaka. Pychota. Smak wiosny przez cały rok.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także