Kostrzewy Festuca

Kostrzewy Festuca

Skomentuj artykuł

Kostrzewa miotlasta- w stanie dzikim występuje w Pirenejach. Osiąga do około 20- 25 cm, jednak w odmianie jest o wiele niższa np. „Pic Carlit” osiąga zazwyczaj do około 10 cm wysokości. Igiełkowate liście są soczyście zielone, a jeżowate kępy kostrzewy miotlastej prezentują się szczególnie pięknie. Można ją wykorzystać jako roślinę okrywową. Preferuje stanowisko słoneczne do półcienistego.

Kostrzewa Maire’a – jest wyższa od poprzednich kostrzew, liście szarozielone, wąskie, dekoracyjnie przewieszające się.

Kostrzewa olbrzymia- jej wysokość może przekraczać metr wysokości. Tworzy dekoracyjne, luźne kępy. Liście szerokie, zielone, a w okresie letnim kwitnie, tworząc luźne kwiatostany.

Kostrzewa - zdjęcie

Kostrzewa - zdjęcie TERI1982

Wybrane odmiany

Gatunek
Odmiana
Uwagi

Festuca glauca

„Glaucangha”

Niska odmiana.

Festuca ovina

„Harz”

Odmiana charakteryzuje się ciemną barwą. Niebieskozielona.

Festuca gautieri

„Pic Carlit”

Jedna z najpiękniejszych kostrzew, niska, zwarta i soczyście zielona.

Festuca glauca

„Golden Toupee”

Oryginalna odmiana z żółtym odcieniem.

Festuca ovina

„Solling”

Odmiana o szarozielonym zabarwieniu liści.

Festuca glauca

„Silberreiher”

Odmiana o srebrzysto niebieskich liściach.

Festuca glauca

„Blauglut”

Odmiana o niebieskawym zabarwieniu.

Festuca glauca

„Meerblau”

Odmiana o niebieskawym zabarwieniu.

Festuca glauca

„Blaufink”

Odmiana niebieskawa.

Festuca

„Pallens”

Odmiana o niebieskawym ulistnieniu.

Stanowisko

Kostrzewy preferują stanowiska słoneczne do półcienistych, ciepłe, zaciszne, a podłoże ubogie, nie za wilgotne, przepuszczalne. Bardzo często sadzone są na skalniakach, ponieważ na takim stanowisku rewelacyjnie sobie radzą. Na słonecznych i suchszych stanowiskach piękniej się wybarwiają, a na uboższym podłożu są trwalsze, wolniej się starzeją.

Kostrzewa - zdjęcie

Kostrzewa - zdjęcie renata261074

Zasady uprawy

Kostrzewy nie należą do traw pracochłonnych, dlatego tak często wykorzystywane są także przy aranżacji miejskich skwerów itp. Najpiękniej prezentują się w grupie, dając bardziej wyraźny efekt końcowy całego założenia. Dekoracyjność uprawianych w ogrodach kostrzew wynika z  pokroju, który jest zwarty i jeżowaty. Podczas kwitnienia, kwiatostany zazwyczaj obniżają estetykę kępiastych kostrzew, dlatego też można je ściąć. Kostrzewy tak jak pozostałe trawy najlepiej ścinać w okresie wiosennym.

Powodzenie uprawy zależne jest od stanowiska i podłoża. Kostrzewy mają minimalne wymagania, dlatego też zbyt żyzne podłoże negatywnie na nie wpływa. Uważajmy także na nadmierną wilgotność. Błędy w uprawie bardzo często prowadzą do utraty rośliny oraz zbyt szybkiego starzenia się.

W przypadku ogałacających się wewnątrz kęp, konieczne jest odmłodzenie rośliny. Wystarczy podzielić taką kępę na małe sadzonki i posadzić  na odchwaszczone stanowisko. Nie sadźmy kostrzew zbyt gęsto, ponieważ kostrzewy najpiękniej prezentują się jak bez ograniczeń będą mogły rozrastać się tworząc kępiasty „dywan”.
     

Zastosowanie

Zależnie od gatunku kostrzewy możemy wykorzystać w ogrodach inspirowanych naturą. Sprawdzają się na rabatach bylinowych, w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach. Nie zapominajmy także o tym,  że wybrane gatunki nadają się także na rośliny okrywowe, obwódkowe, a nawet pojemnikowe. Kostrzewy polecane są do małego oraz dużego ogrodu.    

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik