Trawy jednoroczne- wybrane gatunki i odmiany

Trawy jednoroczne- wybrane gatunki i odmiany

Skomentuj artykuł

Trawy jednoroczne nie są tak popularne jak trawy wieloletnie, mimo to, warte uwagi ze względu na łatwość uprawy oraz zróżnicowanie. Będą stanowić doskonałe uzupełnienie letnio- jesiennych kompozycji w ogrodzie, na balkonie oraz na tarasie.

Bogactwo roślin trawiastych zadziwia. Wśród roślin zaliczanych do wiechlinowatych, turzycowatych oraz sitowatych przeważają gatunki wieloletnie. Preferujemy wieloletniość roślin, jednak w celu podkreślenia ogrodowych rabat, sięgajmy także  po gatunki jednoroczne.  Wielu z nas rezygnuje z uprawy traw jednorocznych ze względu na konieczność uzyskania rozsady. Pamiętajmy, że uzyskanie sadzonek nie jest zajmujące, a oryginalne gatunki traw wzbogacą i podkreślą niejedną rabatę, balkon oraz taras.

Czy wiesz że …

Rośliny jednoroczne jak sama nazwa wskazuje muszą rozwinąć się i wydać nasiona w ciągu jednego okresu wegetacyjnego. Po wytworzeniu nasion roślina obumiera. W ogrodach uprawiamy także trawy wieloletnie oraz krótkowieczne, które w naszym klimacie traktowane są jako jednoroczne.


Wiele traw uprawianych w naszym klimacie jako rośliny jednoroczne w swoich ojczystych stronach są roślinami wieloletnimi. Przykładem może być popularna łzawica, która w ogrodzie traktowana jest jako roślina jednoroczna, ale uprawiana w mieszkaniu jest już rośliną wieloletnią.

Wybrane gatunki traw uprawianych jako rośliny jednoroczne
   
Dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus)- w stanie naturalnym występuje m.in. w Europie Południowej. To bardzo dekoracyjna roślina, zaliczana do rodziny wiechlinowatych, ujmująca swym bardzo oryginalnym, a przy tym dekoracyjnym kwiatostanem. Osiąga do około 40 cm wysokości, charakteryzuje się kępiastym pokrojem, liście dość szerokie, a kwiatostany w formie wiech, przypominających zajęczy ogon, stąd łacińska nazwa gatunku (lagos- zając, cura- ogon). Kwitnienie przypada od lipca do września. Kwiatostany początkowo zielone, a z czasem białawe do beżowych.  Trawa mało wymagająca, preferuje słoneczne i ciepłe stanowiska, podłoże przepuszczalne. Dmuszek jajowaty rozmnażamy poprzez wysiew nasion wczesną wiosną. Sadzonki wysadzamy w drugiej połowie maja. Nasiona kiełkują dość szybko po około tygodniu. Odstęp pomiędzy roślinami powinien wynieść około 20 cm. Trawa warta uprawy, można zastosować ją jako roślinę na obwódki, do uzupełnienia rabat, a kwiatostany do bukietów.

Trawy jednoroczne - Dmuszek jajowaty

 

Trawy jednoroczne - Dmuszek jajowaty

Kolejną rośliną trawiastą traktowaną w naszym klimacie jako jednoroczna jest bardzo oryginalna Coix lacryma- jobi. Nie jest w stanie przetrwać zimy, ale może stanowić doskonałe uzupełnienie rabat jako roślina sezonowa. Można traktować ją także jako roślinę doniczkową i uprawiać w mieszkaniu. Osiąga nawet do 60 cm wysokości, latem kwitnie drobnymi kwiatami w barwie żółtej, a po przekwitnięciu ukazują się oryginale owoce, kształtem przypominające łzę, ciemne bądź jasne, błyszczące po wysuszeniu, wykorzystywane m.in. do produkcji różańców, bransoletek itp. Obficie owocuje w ciepłe lata, aby było ono obfite, nasiona najlepiej wysiać już w lutym i przygotować rozsadę. Młode rośliny wysadzamy w drugiej połowie maja w rozstawie co 20 cm. Wymaga wilgotniejszego podłoża oraz słonecznego stanowiska.

Trawy jednoroczne - Dmuszek jajowaty

 

Trawy jednoroczne - Dmuszek jajowaty

Drżączka wielka (Briza maxima)- ciekawy gatunek trawy w naszym klimacie jednorocznej. Osiąga 30- 60 cm wysokości, charakteryzuje się kępkowatym, lekko pokładającym się pokrojem. Liście zielonkawe, szorstkie, wąskie, pędy kwiatostanowe nagie zakończone oryginalnymi kwiatostanami, tworzącymi wiechę. Na kwiatostan składają się, niewielkie sercowate kłoski, zielonkawe, a następnie bardziej kremowe. Nazwa rośliny odnosi się do kwiatostanów, które nawet przy niewielkim wietrze delikatnie drżą. Roślina preferuje suche i ciepłe stanowiska. Nasiona możemy wysiać wcześniej bądź na przełomie kwietnia i maja wprost do gruntu. Rośliny sadzimy co około 20 cm. Mało wymagająca, kwitnie w okresie letnim od lipca. Możemy wykorzystać ją jako uzupełnienie rabat, zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych. Warto pamiętać także o drżące małej (Briza minor), niższej, ale również wartej uprawy.

Trawy jednoroczne - Drżączka wielka

 

Trawy jednoroczne - Drżączka wielka

Krótkowieczną byliną, traktowaną w naszym klimacie jako roślina jednoroczna jest jęczmień grzywiasty (Hordeum jubatum). Ciekawa roślina, zaliczana do wiechlinowatych. Jej naturalne siedliska występują w Ameryce Północnej. Zazwyczaj osiąga do około 40 cm wysokości, ale przy sprzyjających warunkach może sięgać nawet do 60 cm i więcej. Jej największą dekoracją są kwiaty zebrane w ościste kłosy. Kwitnie już w czerwcu, stanowiąc ciekawe uzupełnienie rabat, doskonała na bukiety. Związuje nasiona. Przy wysiewie wprost do gruntu niezbędna przerywka roślin.

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie