Kostrzewy Festuca

Kostrzewy Festuca

Skomentuj artykuł

Kostrzewy obejmują liczne gatunki traw, ale tylko nieliczne z nich stały się uznanymi roślinami ozdobnymi ze względu na pokrój oraz kolorystykę. Do najpopularniejszych kostrzew zaliczymy kostrzewę siną o jeżowatym pokroju oraz niebieskawej barwie. A to nie jedyna oryginalność tego licznego rodzaju.

Rodzaj Festuca obejmuje kilkaset gatunków roślin zielnych, z których wiele można podziwiać w otaczającym nas krajobrazie. Zaliczane są do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Gatunki rodzime kostrzewy

    Festuca amethystina – Kostrzewa ametystowa
    Festuca capillata- Kostrzewa nitkowata
    Festuca rubra- Kostrzewa czerwona
    Festuca apennina- Kostrzewa apenińska
    Festuca ovina- Kostrzewa owcza
    Festuca supina- Kostrzewa niska
    Festuca tatrae- - Kostrzewa tatrzańska
    Festuca vaginata- Kostrzewa piaskowa
    Festuca valesiaca – Kostrzewa walezyjska
    Festuca sulcata- Kostrzewa bruzdkowana
    Festuca duriuscula- Kostrzewa szczeciniasta
    Festuca picta- Kostrzewa barwna
    Festuca gigantea- Kostrzewa olbrzymia
    Festuca pratensis – Kostrzewa łąkowa
    Festuca silvatica- Kostrzewa leśna


Gatunki kostrzewy polecane do ogrodu

Z ciekawych gatunków rodzaju, które warto polecić do ogrodu warto wymienić m.in. Festuca amethystina, Festuca ovina, Festuca glauca, Festuca mairei, Festuca gautieri (F. scoparia), Festuca glacialis, Festuca gigantea, Festuca punctoria, Festuca arundinacea. Nie brakuje także zmiennych odmian, wybór jest olbrzymi, więc z każdy znajdzie coś dla siebie.

Kostrzewa

Kostrzewa

Charakterystyka wybranych gatunków rodzaju

Kostrzewa sina – najpopularniejsza z kostrzew, kępiasta. Poza jeżowatym pokrojem zachwyca niebieskim zabarwieniem, mniej lub bardziej wyrazistym. Jej wysokość sięga do około 30 cm, liście wąskie, kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty zebrane  w wiechy, które nie należą do dekoracyjnych, wręcz obniżają walory dekoracyjne rośliny, dlatego najlepiej je ściąć. Preferuje podłoże przepuszczalne, a stanowisko w pełni nasłonecznione, na którym ładniej się wybarwi. Gatunek dostępny w licznych odmianach, często bardzo podobnych.

Kostrzewa ametystowa – rodzimy gatunek, wyższy od kostrzewy sinej, osiągający  do około 50- 60 cm wysokości. Liście drobne, nitkowate, niebieskozielone. Pochwy liściowe często fioletowawe (ametystowe). Kwiaty zebrane w wiechy, kwitnie od końca maja i w czerwcu. Wymaga stanowisk słonecznych, podłoża suchego i przepuszczalnego.

Kostrzewa

Kostrzewa - zdjęcie kufel11

Kostrzewa owcza– także gatunek rodzimy, spotykany w widnych lasach oraz na suchych łąkach. Jej wysokość sięga do około 30 cm. Ulistnienie nitkowate, zielone do szarozielonych. Preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, a podłoże suche, przepuszczalne, mało zasobne.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Trawnik