Kompot z gruszek

Kompot z gruszek

1 komentarzy

Z imbirem i miodem na przeziębienie

Przygotowane jak poprzednio gruszki kroimy na ósemki, posypujemy cukrem, zalewamy wodą i gotujemy. Dodajemy do tego drobno pokrojony kawałek świeżego imbiru, a także 6-8 goździków. Po około 20 minutach dodajemy kilka łyżek miodu i gotujemy jeszcze kilka minut. Tak przygotowany kompot pijemy na ciepło. Jest bardzo rozgrzewający i pozwala nam dość przyjemnie walczyć z przeziębieniem. Dodatkowo posiada właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, co potęguje jego leczniczą siłę.

Kompot z gruszek

Kompot gruszkowy

Kompot z gruszek na zimę

Identyczny kompot jaki przygotowujemy sobie do wypicia w ciepłe letnie dni oraz długie jesienne wieczory, możemy pasteryzować w słoikach na zimę. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się tym niepowtarzalnym smakiem praktycznie przez cały rok. Pokrojone w kawałki gruszki wrzucamy do dokładnie umytych i wyparzonych słoików. Zalewamy je zagotowaną wodą z cukrem, odrobiną wanilii oraz kwaskiem cytrynowym. Robimy to dość szybko, gdyż gruszki po jakimś czasie czernieją i nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Pasteryzujemy przez około 20 minut. Jeżeli dysponujemy niedużą odmianą gruszek, możemy wrzucać je do słoika w całości i zalewać wodą z cukrem. Również pasteryzujemy.


Ile to ma kalorii?

Trudno jest powiedzieć dokładnie ile kalorii ma kompot z gruszek. Szacuje się, iż z dodatkiem cukru jest to około 60 kcal na 100 ml kompotu. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile i czy w ogóle dodamy cukier (bez cukru jest mniej kalorycznie). Głównym źródłem kalorii są węglowodany. Napój ten nie zawiera tłuszczu. Dodatkowo gruszki są cennym źródłem błonnika, potasu, żelaza, witamin A, C, E oraz niektórych z grupy B. Jeżeli zatem mamy do wyboru zrobić sobie kompot z gruszek, a kupić w sklepie jakiś inny deser, ta pierwsza opcja będzie zawsze dużo zdrowsza.

Gruszki w Polsce uprawiane są od setek lat, tak więc również tradycja kompotu gruszkowego sięga zamierzchłych czasów. Nasze babcie sporządzały ten wywar, gdyż jest on nie tylko szybki i dobry, ale również zdrowy i zaspokaja pragnienie. Dlatego też i my powinniśmy od czasu do czasu zajrzeć do gruszkowego sadu i skusić się na taką chwilę przyjemności.

Paweł S
czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Mirka, Tytuł: gruszki na zimę

    Panie Pawle super przepis,ale jak obieram gruszki to wkładam je do wody nie czarnieją.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce

Koniecznie zobacz: