Jeżyna bezkolcowa - uprawa i pielęgnacja

Jeżyna bezkolcowa - uprawa i pielęgnacja

3 komentarzy

Nawożenie

Jeżyna bezkolcowa wymaga gleby o odczynie lekko kwaśnym, dlatego powinniśmy stosować nawozy z dużą zawartością potasu i azotu. Wiosną nawozimy roślinę nawozami wieloskładnikowymi w ilości do 100 g na jeden krzew lub 50 g saletry amonowej i 30-50 g siarczanu potasu pod krzew. Nawozy powinny być rozsypane w kilkudziesięciocentymetrowej odległości od rośliny.

Jeżyna bezkolcowa

Jeżyna bezkolcowa

Odmiany jeżyny bezkolcowej

Orkan – odmiana silnie rozrastająca się, dlatego wymaga dużej ilości podpór. Owoce o dużych rozmiarach mają dość kwaskowaty smak. Osiągają dojrzałość w drugiej połowie września. Odmiana Orkan nie jest odporna na silny mróz, dlatego jesienią należy ją koniecznie okryć.

Thornfree – odmiana obficie owocuje, z jednego krzaka można zebrać nawet 10 kg owoców. Roślina nie wytwarza żadnych odrostów korzeniowych i kwitnie późno, w połowie czerwca. Owoce są czarne, lekko wydłużone i zbiera się je we wrześniu.

Black Satin – Odmiana silnie rozrastająca się i obficie owocująca. Kwitnie w czerwcu, natomiast w sierpniu i wrześniu wydaje duże, słodkie owoce.Zastosowanie

Krzew ozdobny na płoty, ogrodzenia i ściany. Owoce  oraz liście są wykorzystywane w lecznictwie do wytwarzania syropów, soków i naparów. Ze względu na wysokie walory smakowe z jeżyny wyrabia się również przetwory, przyrządza wina, galaretki, dżemy i konfitury.

Jeżyna bezkolcowa

Jeżyna bezkolcowa

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Andrzej, Tytuł: Jeżyna bezkolcowa

    Na jeżynie spotyka się szkodnika szpeciel jeżynowiec -To on powoduje że owoc jeżyny nie w pełni dojrzewa -i nie całkowicie wybarwia się na czarno czy fioletowo-Czym to leczyć? Trudno powiedzieć bo nie ma środka zarejestrowanego -leczącego pędy jeżyny - W sklepach ogrodniczych proponują tylko ogólnie dostępne od owadów -

  2. Dodał: , Tytuł: ciecie jezyn

    Jezyna owocuje tylko wdrugim roku dlatego nalezy wycinac wszystkie pędy ktore wydaly owoce mam pytanie co to za szkodnik jak dojrzały owoc ma kiloka pól na swojej powierzchni wkolorze bialym

  3. Dodał: dziunia, Tytuł: jeżyna bezkolcowa

    PYTANIE jak długo owocuje pęd jeżyny? czy można powycinać grona owoców jeżyny które zostaną na tegorocznym pędzie - owocuje pierwszy raz?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także