Grab pospolity - Carpinus betulus

Grab pospolity - Carpinus betulus

Skomentuj artykuł

Rodzina brzozowate – Betulaceae
Gatunek- Carpinus betulus
Rodzaj grab– Carpinus

Kilka uwag o rodzaju
   

Grab pospolity należy do drzew liściastych, zaliczanych do rodzaju Carpinus. Rodzaj obejmuje ponad 30 gatunków drzew i krzewów liściastych, porastających strefę klimatu umiarkowanego półkuli północnej. Większość gatunków występuje w Azji Wschodniej i w Ameryce Północnej. Carpinus betulus jest jedynym przedstawicielem rodzaju, naturalnie występującym w Polsce. Z innych gatunków zaliczanych do rodzaju warto wymienić:

•    Carpinus orientallis- grab wschodni
•    Carpinus japonica- grab japoński
•    Carpinus cordata- grab sercowaty
•    Carpinus carolinniana- grab amerykański

Z estetycznego punktu widzenia, dekoracyjność rodzaju wynika przede wszystkim z dekoracyjnej kory, niewygórowanym wymaganiom, tolerancyjności na zmienne warunki, możliwości przycinania oraz trwałości.

Pokrój
   

Carpinus betulus osiąga średnie wielkości do około 20 (30) m wysokości, tworząc silnie zagęszczoną, a przy tym miotlastą, szeroką i wysoką koronę. Pień niski.

Kora
   

Dekoracyjna kora o gładkiej powierzchni, popielatoszara z ciemnymi, pionowymi smugami.

Korzenie
   

System korzeniowy typu sercowatego, głęboki oraz bardzo rozbudowany.

Pędy
   

Młode gałązki cienkie i bardzo giętkie, na początku zielonkawe, a następnie szarobrązowe, z przetchlinkami.

Liście
   

Grab pospolity charakteryzuje się sezonowymi liśćmi. Eliptyczne do jajowatych, skrętoległe,  osiągają do około 10 cm długości. U młodych liści występują także niewielkie przylistki. Blaszka liściowa podwójnie piłkowana, na wierzchołku zaostrzona, pofałdowana. W okresie jesiennym przebarwiają się na żółto, po czym brązowieją, pozostając często na drzewie aż do wiosny.

 

Grab pospolity

 

Grab pospolity

Kwiaty
   

Drzewo jednopienne, a więc wytwarza zarówno kwiaty męskie oraz żeńskie. Wiatropylne. Kwiaty żeńskie niepozorne w postaci luźnych kłosów, natomiast męskie tworzą tzw. kotki, do 5 cm długości. Grab pospolity kwitnie na przełomie kwietnia i maja.

Owoce
   

Owocem grabu pospolitego  jest orzeszek z trójklapową okrywą i błoniastym organem lotnym. Owoce zebrane w owocostany o długości do kilkunastu centymetrów. Dojrzewają we wrześniu i październiku.

Występowanie
   

Gatunek występuje w Europie Środkowej i Południowej, Turcji, Iranie oraz Kaukazie. W Polsce pospolity szczególnie na obszarach nizinnych, w lasach mieszanych.

 

Grab pospolity - liście

 

Grab pospolity - liście

Wymagania
   

Carpinus  betulus nie  ma wygórowanych wymagań, rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych jak i mocno zacienionych co jest jego wielką zaletą. Najlepiej rośnie na żyznym, świeżym i wapiennym podłożu o dostatecznej wilgotności. Nie lubi suchego podłoża oraz terenów podmokłych. Preferuje gleby gliniaste do piaszczysto- gliniastych.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: