Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
16 z 16

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek

5 komentarzy

Opis:

Bluszczyk kurdybanek roślina pochodzenia europejskiego. Najczęściej uprawiana jest odmiana „Variegata” o pstrych liściach. Roślina dorasta do 25 cm wysokości, rozrasta się dywanowo. Rośnie intensywnie i szybko. Liście ciemnozielone, sercowate, z białym ząbkowanym obrzeżem. Kwiaty drobniutkie, niebieskofioletowe osadzone na łodyżkach, wydzielają przyjemny zapach. Cała roślina wydziela korzenny zapach.

Uprawa:

Gleba żyzna, wilgotna, bogata w składniki mineralne. Stanowisko półcieniste do cienistego. Jeśli roślina za bardzo się rozrasta, trzeba ją obkopać. Gleba nigdy nie może wyschnąć, gdyż liście szybko zbrązowieją (zwłaszcza rośliny w pojemnikach gdzie nie ma dostępu do wody z gleby). Rozmnażanie: oddzielone pędy szybko się ukorzeniają.

Zastosowanie:

Bluszczyk to roślina szybko rosnąca, doskonale nadaje się jako okrywowa do miejsc zacienionych. Zarasta mury i siatki. Należy zapewnić jej wystarczającą ilość miejsca. Bardzo dobrze znosi obecność tawułki i naparstnicy. Odmiana „Variegata” jest też doskonała do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Zbiór i Konserwacja:

Bluszczyk do celów leczniczych i przyprawowych wycinamy nad samą ziemią w okresie wiosennym. Zioła te mają charakterystyczny aromat i korzenny, gorzki smak. Suszymy w ciemnych przewiewnych miejscach w temperaturze pokojowej. Materiał zielarski przechowujemy z szczelnych naczyniach w miejscach zaciemnionych.

Przyprawa i jej zastosowanie:

W gastronomi wykorzystujemy zarówno świeże ziele jak również susz. Obecnie bardzo rzadko roślina stosowana w kuchni. Bluszczyk znajduje zastosowanie w zupach, do duszonych mięs, omletach, sosów, jaj i serów. Bardzo popularna potrawa z dodatkiem bluszczyka w Czechach to – „Mięso wielkanocne na sposób staroczeski”.

Właściwości i działanie lecznicze:

Roślina wykorzystywana w medycynie ludowej. Dobrze wpływa na układ pokarmowy i oddechowy. Stosowana w bólach żołądka, przy schorzeniach pęcherza i kamienicy nerkowej. Roślina ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Kwitnienie:

Bluszczyk kwitnie od kwietnia do czerwca.

Zimowanie:

Bluszczyk kurdybanek roślina mrozoodporna.

Uwagi:

Roślina chętnie odwiedzana przez pszczoły, kwiaty są miododajne. Roślina zawiera lekko trującą substancję, która jest w odpowiednich proporcjach rośliną leczniczą.

 • Kukurydza w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja
  Kukurydza w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

      Krzysztof Kolumb podczas pierwszej swojej podróży do Ameryki, zanotował z swoim pamiętniku, że napotkał na wielkie pola uprawne dziwnej rośliny. Rośliną tą okazała się kukurydza. To właśnie Kolumb sprowadził ją do Europy, skąd rozeszła się praktycznie po ca

  Przeczytaj więcej...
 • Lampy ogrodowe
  Lampy ogrodowe

      Lampy ogrodowe pełnią w ogrodzie bardzo ważną funkcję. Poza tym, że oświetlają go wieczorem, to nadają mu także odpowiedni klimat co sprzyja dobremu wypoczynkowi. Powodują, że nawet późną porą możemy podziwiać nasze rośliny czy spotykać się z przyjaci&oa

  Przeczytaj więcej...
 • Brzozy w ogrodzie HIT
  Brzozy w ogrodzie

      Brzoza jest drzewem rozpoznawalnym nawet przez małe dzieci. Wyróżnia ją bardzo charakterystyczna, biała kora, która przepięknie komponuje się z innymi roślinami w naszych ogrodach. Ale to nie koniec walorów ozdobnych tego drzewa. Atrakcyjne są

  Przeczytaj więcej...

5 komentarzy

 1. Dodał: Mira, Tytuł: Przyprawa do zupy

  Od lat stosuję kurdybanek jako dodatek do zupy ziemniaczanej - jest swoista w smaku, niepowtarzalna !!! Polecam;)

 2. Dodał: ewka, Tytuł: bluszczyk kurdybanek

  proszę mi napisać czy kurdybanek rośnie dziko i gdzie najczęściej.Bardzo interesuja mnie zioła. Dziękuje i pozdrawiam.

 3. Dodał: irena, Tytuł: niewiedza

  Nie wiedziałam, że to coś co mi się strasznie pleni na skalniakach, to bluszczyk kurdybanek. Cieszę się, gdyż już wiem, że można suszyć i stosować jako napary chroniące przed grypą. Jakoś tak intuicyjnie zawsze żal mi było go (bluszczyk) usuwać spośród kwiatów.

 4. Dodał: df, Tytuł: bluszczyk

  nie jest chroniony!!

 5. Dodał: drewa5, Tytuł: kurdybanek

  Listki kurdybanka są świetnym dodatkiem do sałatek. Dają swoisty smak i wpływają dobrze na trawienie. Polecam, wypróbowane!

Dodaj swój komentarz

Captcha