Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 432

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Anturium – Anthurium

Anturium – Anthurium

137 komentarzy

Opis:

Anthurium należy do roślin egzotycznych z rodziny obrazkowatych (Araceae), których ojczyzną są tropikalne lasy Ameryki Południowej. Są to przeważnie epifity rosnące na korze drzewa. Ta wiecznie zielona roślina cieszy urodą kwiatów, które są bardzo egzotyczne w postaci łódkowatej pochwy kwiatostanowej z charakterystyczną kolbą. Kwiaty mogą mieć barwę czerwoną, różową, kremowobiałą lub jasnozieloną a ostatnio nawet wielobarwne. Liście błyszczące o kształcie owalnym lub sercowatym. Do uprawy domowej nadają się odmiany Anthurium scherzerianum, większe Anthurium andreanum (anturium Andreego) oraz Anthurium powabne, o pachnących kwiatach, które można uprawiać jedynie w warunkach szklarniowych. Anturium Scherzera posiada kwiatostany, które tworzą skrócona kolba, otoczona różową lub czerwoną pochwą dł.10 cm. Kwitną co jakiś czas przez cały rok, kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni. Anturium Andreego o skórzastych, sercowatych, jasnozielonych pochwach kwiatostanowych dł. 12 cm, kolba żółtawobiała, prosta lub lekko wygięta. Połyskujące zielone i sercowate liście na długich ogonkach sięgają 20- 40 cm Anturium crystallinum (Anturium powabne) wyróżnia się brunatno-zielonymi, dużymi, owalnymi liśćmi z wyraźnym białym rysunkiem. Anthurium stosowane są jako rośliny doniczkowe oraz bardzo cenione jako kwiat cięty (głównie anturium Andreego).

Uprawa:

Anturium w okresie wegetacji od marca do września, wymagają dosyć wysokiej wilgotności powietrza. Wszystkie gatunki i odmiany wymagają stanowiska ciepłego i dobrze nasłonecznionego, choć osłoniętego przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Może to być okno od strony wschodniej lub północno-wschodniej. Anturium crystallinum rośnie dobrze jedynie w gorącej szklarni lub tropikalnym oknie. Temperatura podłoża nawet zimą nie powinna spadać poniżej 18ºC, a temperatura powietrza poniżej 15ºC. Najlepsze podłoże, to substrat torfowy, ziemia znormalizowana, jak również mieszanka mchu torfowca, ziemi kompostowej z dodatkiem gliny. Ważną czynnością w uprawie tych roślin jest podlewanie. W okresie wegetacji podlewamy obficie, letnią i miękką wodą. Można stosować deszczówkę uprzednio ogrzaną, oczywiście jest to uzależnione od rejonu zamieszkania. W rejonach silnie uprzemysłowionych nie możemy korzystać z tego sposobu. Zraszanie jest dla anturium raczej niekorzystne. Anturium, to rośliny bardzo wrażliwe na zasolenie, dlatego nie możemy przesadzić z dokarmianiem. Najlepiej stosować, co 2 tygodnie roztwór pożywki używanej w uprawie hydroponicznej, można również stosować zwykłe nawozy, ale w dawce kilkakrotnie mniejszej niż zalecana. Anturium przesadzamy na wiosnę w momencie, gdy pojawią się nowe pędy a rozmnażamy przez podział i siew. Stosując metodę siewu musimy się liczyć z długim okresem oczekiwania, ponieważ te rośliny długo się rozwijają. Bardzo częstą metodą rozmnażania jest również ukorzenianie kawałków łodygi, wówczas niezbędna jest ogrzewana mnożarka, wypełniona w połowie gruboziarnistym piaskiem a w drugiej połowie włóknistym torfem. Temperatura w mnożarce powinna wynosić 25- 35ºC.

Uwagi:

Suche powietrze i zbytnie nasłonecznienie mogą powodować zwijanie się liści, roślina staje się osłabiona i bardziej narażona na pojawienie się przędziorka chmielowa i wciornastków. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: anturium

 • Begonie idealne kwiaty na balkon
  Begonie idealne kwiaty na balkon

    Begonie idealne kwiaty na balkon.   Begonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów uprawianych na balkonach i tarasach. Zachwycają nas różnorodnością kształtów, kolorów i form. Jedni kochają je za wspaniałe, ozdobne liście, inni uwielbiają

  Przeczytaj więcej...
 • Pielęgnacja storczyków krok po kroku HIT
  Pielęgnacja storczyków krok po kroku

      Storczyki, to kwiaty o wyjątkowej urodzie. Jako kwiaty doniczkowe mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszego domu. Jednak by zachowały na długo swój blask, musimy zgłębić wiedzę o ich potrzebach i związanej z tym pielęgnacji. Światło Storczyki potrzebuj

  Przeczytaj więcej...

137 komentarzy

 1. Dodał: Wanda, Tytuł: Schnięcie Anturium

  Od kilku lat mam Anturium, które zawsze miało duże jędrne liście i czerwone kwiaty z żółtym pręcikiem. W tym roku w czerwcu rozsadziłam Anturium do dwóch nowych doniczek , dałam nową ziemię. Od tego czasu te dwie sadzonki zaczęły usychać, liście więdły w ostateczności kwiat zmarniał. Mam pytańie czy zbyt obfite podlanie mogło mu zaszkodzić? Co w takiej sytuacji mam zrobić? Czy obcięcie pozostałych liści i łodyg na ok. 5-10 cm coś pomoże. Proszę o pomoc i podpowiedź co zrobić , żeby Anturium wyleczyć . Z góry dziękuję i pozdrawiam Jak ktoś wie co robić proszę o informację na mojego emaila : wandamnich@interia.eu

 2. Dodał: lonia, Tytuł: nie kwitnie

  Dlaczego nie kwitnie

 3. Dodał: Grażyna, Tytuł: Czarne anturium

  Kupiłam piękne anturium o czarnych kwiatach, ale kilka miesięcy później nowe kwiaty zaczęły pojawiać się już czerwone. Czy ktoś wie, jak się uzyskuje czarne kwiaty, zapewne przez manipulację składem ziemi, ale nie znalazłam nigdzie informacji o tym. Czy ktoś może mi pomóc?

 4. Dodał: izabela, Tytuł: Anturium pomocy

  co zrobić? moje anturium jest piękne i gęste ale zanikają mu kwiaty czy to jest okres spoczynku czy poprostu jest zagęsty? proszę o pomoc

 5. Dodał: asia, Tytuł: anturium pielegnacja

  ten w kropki to anthurium amaretto. anturium lubi ziemie kwaśną o ph 5. trzeba kupic taką dla rododendronów i na 4 czesci ziemi dla rododendronow dodac 1 czesc uniwersalnej i do tego włókno kokosowe 5 części . Nawozizic raz w miesiącu 1/4 dawki zalecanej przez producenta.Podlewac tak zeby było wilgotno w doniczce mozna to robić zraszając podłoże co dziennie kilka razy.i na dnie doniczki 2 cm keramzytu dać musi woda splywac nie może stac w wodzie. Można podlewac wodą przegotowaną na 1l wody 2 krople soku z cytryny. Jesli kwiat na piekne duże liscie a nie kwitnie nie nawozić tylko sama woda do podlewania.

 6. Dodał: Edward, Tytuł: pomocy jak to zrobić

  Wiele komentarzy a ja mam problem.Czy znalazł by się ktoś tak dobry i napisał mi krok po kroku i dokładnie jak się rozsadza Anturium?Podaje adres-pas.ed@wp.pl

 7. Dodał: malwinka, Tytuł: anturium moje ukochana roslina

  bardzo proszę o radę mam rok tą roślinę,bardzo wyrosła,czy możną ją przyciąć prz ziemi,i odbije się,czy jest stracona?? mam rok tą roślinę bardzo wybujała,od korzenia są patyki a w górze rośnie kilka lisci i trzy kwiaty,czy można ją przyciąć przy ziemi?,czy odbije,czy zmarnowana??

 8. Dodał: Beata, Tytuł: 230584841902

  moje anturium ma lepkie liscie POMOCY

 9. Dodał: Ania, Tytuł: Gdzie mogę kupić???

  Mam w domu cztery odmiany anturium, które pięknie mi kwitną przez cały rok. :) Gdzie mogę kupić anturium o kolorze kwiatów fioletowym, pomarańczowym a nawet widziałam na zdjęciu o niebieskim kolorze. Proszę o odpowiedz :):):)

 10. Dodał: Olka, Tytuł: Anturium czerwone

  betty powiedz mi w jakiej ziemii masz swoje anturium? Czytalam ze naturalnie rosna one na pniu drzew wiec czy tez wsadzic je do kory jak storczyki? Wzielam od kuzynki ten kwiat bo jej zmizernial i staram sie go uratowac dlatego prosze o porady:)

 11. Dodał: iwon, Tytuł: ratunku anturium

  dostalam anturium do odratowania uschly liscie wiec je obcielam na lyso czy cos odrosnie prosze o pomoc dzieki

 12. Dodał: Viola, Tytuł: kwitnięcie anturium

  Anturium sadzi się co najmniej po dwa w jednej doniczce bo inaczej nie kwitnie tylko liście rosną.

 13. Dodał: halina, Tytuł: błyszczące liście

  liście przemywać wacikiem zamoczonym w piwie są błyszczące i zdrowe

 14. Dodał: iwona, Tytuł: antuium iwony

  witam wszystkich milośników kwiatów mam trzy letnie anturium i jeszcze u mnie nie kwitło co mam zrobić ? dodam że liście ma bardzo zdrowe podlewam bo umiarkowanie ale stoi na południowym oknie prosze o radę

 15. Dodał: weronika, Tytuł: anturium to śliczny kwiat

  super pomogło mi w odrobieniu zadanie domowego jest także wiele świetnych obrazków dzięki wielkie super to i cała stona

 16. Dodał: KASIA :), Tytuł: skrzydłokwiat i anturium

  Witam, jezeli sa takie robaczki białe o ktorych tutaj piszecie to znaczy ze jest ziemia zbyt wilgotna, trzeba pzresadzic kwiatka do nowej ziemi, ja tak bynajmniej zrobilam i nie ma robaczkow :)

 17. Dodał: MONIKA, Tytuł: ANTURIUM POMOC

  dlaczego moje anurium -windnieje i sie rozkłada POSZE O SZYBKA POMOC

 18. Dodał: Ania z Norwegii, Tytuł: Anturium sąsiadki

  Opiekuję się kwiatami sąsiada,który wyjechał i właśnie mam problem z anturium,zaczęły zielone listki brązowieć i nie wiedziałam co robić,zaczęłam je ucinać to i czerwone powiędły teraz zostało parę zielonych i czekam co dalej:)

 19. Dodał: babsi, Tytuł: skrzydłokwiat i anturium

  Witam serdecznie!!!skrzydłokwiat powinien rosnąc w ciemiu mam przekonanie,mam ich kilka gatónków i wszystie stoja nie na parapetach a sa piekne. nie zgadzam sie że anturium się spryskuje ja swojego nigdy nie pryskalam i ma piękne zdrowe liscie i duże piekne kwiaty.zależy od gatuku też.

 20. Dodał: ANKA, Tytuł: PIELĘGNACJA ANTURIUM

  DOSTAŁAM JEDEN EGZEMPLARZ OD MOJEJ SĄSIADKI.SPECJALNIE O NIEGO NIE DBAŁAM PODLEWAŁAM GDY MIAŁ SUCHO,GDY SIĘ ROZRÓSŁ PRZESADZAŁAM DO WIĘKSZEJ DONICZKI I PRZY OKAZJI DZIELIŁAM GO NA DWA LUB TRZY.OD CZASU DO CZASU SPRYSKUJĘ .MAM ICH JUŻ KILKA .KWITNĄ CAŁY CZAS.

 21. Dodał: Roman, Tytuł: zielenienie kwiatostwanu anturium

  Proszę o podpowiedzenie mi i poradzenie jak zapobiec zielenieniu kwiatostanu anturium .Rok temu kiedy otrzymałem ten kwiat jego wszystkie kwiaty były czerwone.Za poradę serdecznie z góry dziękuję. Z poważaniem Roman

 22. Dodał: kamila, Tytuł: pielęgnacja

  czy ziemia do anturium ma być kwaśna czy normalna gdyż liście są brązowe i nie chcą rosnąć

 23. Dodał: airunia2, Tytuł: anturium -bizar

  mam podobna do anturium "aneczki" chetnie podziele sie zdieciem ale nie wiem jak to zrobic na tej stronie .

 24. Dodał: Monika, Tytuł: pielęgnacja anturium

  Bardzo proszę o poradę. Dostałam anturium w prezencie,przesadziłam, wszystko było by ok gdyby nie fakt, że na liściach pojawiły się ciemne suche plamy.Co robic? Bardzo mi zależy. Monia29

 25. Dodał: asia, Tytuł: anturium

  moje anturium mimo staran traci młode pedy czy przestawianie w czasie remontu mnieszkania mogło go az tak uszkodzic i czy mozna anturium czesto przestawiac??? prosze o pomoc

 26. Dodał: eevee, Tytuł: uratowane anturium

  Moj kwiat podczas przeprowadzki ucierpial - troche sie polamal :( ale z coreczka postanowilysmy go uratowac :D wlozylysmy do wody i cierpliwie ogladalysmy - heh wyposcil korzenie :D czekamy az wyposci jakis nowy listek i przesadzimy do ziemii :)

 27. Dodał: Wiola, Tytuł: anturium 2011

  Świetna strona-jestem miłośniczką kwiatów mam ich dużo.Miałam trzy anturia-został tylko jeden jest duży ale bardzo słabo kwitnie,kwiatki są małe co zrobić aby kwiaty rosły większe boje się przesadzić z nawozem proszę o rade.

 28. Dodał: Maria, Tytuł: anturium

  Dlaczego mojemu anturium żółkną brzegi liści?

 29. Dodał: jolka75, Tytuł: odp. dla kotopies

  ja usuwam kwiat jak całkiem zeschnie, będzie wtedy cały brązowy, czasem nawet gdy jest tak suchy sam odpadnie (łodyga i kwiat będą suche jak pieprz). Z kolby można wtedy wysiać nasionka na wilgotny torf w mnożarce ale to trudny zabieg do przeprowadzenia w domu.

 30. Dodał: kotopies, Tytuł: przekwitłe kwiaty

  Kto mi powie jak wyglądają przekwitłe kwiatki anturium i kiedy je usuwać?

 31. Dodał: jukka, Tytuł: odpadające żółte liście

  codziennie odpada liść z całą łodygą, czasem nawet kwiat- nieprzekwitły. Żal mi tego pięknego anturium bo od wiosny jest coraz większy, nie wiem jak przetrwa zimę a dopiero grudzień.

 32. Dodał: jerzyk, Tytuł: moje anturium

  moje anturium ma 3 kwiaty i 1 się rozkwita kwiat i ma 5 młodych szczepek i 2 stare ma 30 cm

 33. Dodał: monika, Tytuł: niechce kwitnąć i jest chora.......

  Mam czerwone anturium i zostały mu 2 kwiaty,puszcza nowe liście. Zrobiła się spora roślina. Drugie anturium- różowe mam prawie rok i nie kwitnie wcale. Ostatnio w ziemi pojawiły się ziemiórki więc je oczyściłam i przepłukałam korzenie. Przesadziłam ale nie miałam ziemi do anturium więc posadziłam w korę do storczyków i kamyczki-nie wiem czy roślina się przyjmie? Ma bardzo intensywną różową barwę kwiatów.

 34. Dodał: Marta, Tytuł: Plamy na liściach

  Czy ktoś mi może podpowiedzieć co można zrobić jeśli na liściach pojawiają się czarne plamy.

 35. Dodał: gosia, Tytuł: małe kwiaty

  witam. chciała dowiedzieć się co może dziać się z anturium gdy ma bardzo małe kwiaty

 36. Dodał: Mateusz, Tytuł: Małe białe robaczki.

  Mam moje anturium już dwa miesiące i chyba mam problem. Mianowicie od spodniej strony liści i w rozwijających się kwiatach zalęgły się jakieś małe białe robaczki. Wyglądają jak takie małe białe mrówki lub karaluszki. Co mam robić? Jakich środków użyć? POMOCY!

 37. Dodał: Kornelia, Tytuł: Anturium 22

  A co ja mam zrobić moje anturium dostało żółtych plamek na liściach a kwiat zrobił sie zielony i co teraz?

 38. Dodał: anna1987, Tytuł: problemy z anturium

  obecnie od wczoraj posiadam 7 doniczkę o czerwonych kwiatach.Pozostałe zmarniały przez zimę mam centralne ogrzewanie i gdy zgaśnie w piecu temp. w nocy spada do ok. 12 st. więc rozumiem szok dla rośliny. Gdy posiadałam 1 roślinę przeżyła rok lecz wiosną poparzyły się liście i zmarniała.Ostatnia o pięknych białych kwiatach dostała jakiś owadów w ziemi i się jej pozbyłam. Na razie żyje różowe ale chwilowo nie kwitnie. Teraz ciesze się nowym nabytkiem. Bardzo lubię anturium i storczyki więc chciałabym aby rosły u mnie jak najdłużej. Na szczęście ze storczykami nie mam problemów. Proszę o rady.

 39. Dodał: Ola83, Tytuł: POMOCY!!!!!

  witam.Moje anturium mam juz prawie 3 lata i miało sie świetnie do momentu przesadzenia...od tego czasu nie chce mi kwitnąc tylko wypuszcza ciegle to nowe liście..Prosze napiszcie co zrobic zeby znow miala kwiatki...Kupiłam odzywke do roslin kwitnacych i nic.Pomozcie!!

 40. Dodał: Ula4, Tytuł: Fajna strona

  Konkretne, rzetelne informacje. Bardzo sympatyczna strona;)))

 41. Dodał: Asik, Tytuł: Pomocy

  Dlaczego moje anturium liście robią się żółte?Dzieje się tak od kiedy ją przesadziłam .Co mam robić.

 42. Dodał: uczeń, Tytuł: Piękny kwiat

  mam anturium, kupiłem w sklepie lidl, no i na początku miało takie mała kwiatuszki przez zime wypuściło liście i jego kwiaty są wielkie. anturium musi ,,dorosnąć'' aby miało efektywne kwiaty

 43. Dodał: Weronika lili, Tytuł: Podarowanie tego kwiatka

  Kupiłam tego kwiatka mojej babci bardzo się jej spodobał.

 44. Dodał: anusiak, Tytuł:

  fajnie że są takie opisy upraw kwiatów, właśnie kupiłam moje pierwsze anthurium, jest pięknym kwiatem;D świetna strona bo mam wiele innych kwiatów o których mogęsię tutaj czegoś ciekawego dowiedzieć...pozdrawiam;D

 45. Dodał: Lucja , Tytuł: Anturium

  Mam rozowe,piekne ale nie kwitnie juz pisalam.Teraz kupilam biale tez pieknie kwitnie. Co zrobic zeby kwitlo

 46. Dodał: Aga, Tytuł: HELP!!!

  Dlaczego mojemu kwiatuszkowi żółkną końcówki listków ??

 47. Dodał: izunia , Tytuł:

  mam anturium już drugi rok ale tylko jak dostałam miał piękne kwiaty czerwone ( 21.01.2009 )teraz usychają liście i wcale nie kwitnie co mam robić

 48. Dodał: babcia ela, Tytuł: ANTURIUM

  Dostałam anturium 3 lata temu.Do tej zimy miało się dobrze.Teraz przestał kwitnąc i przesychają końce liści.Bedę je ratowac.Zapraszam do tego forum specjalistę ,który mógłby odpowiedziec na pytania miłośników tych pięknych kwiatów.

 49. Dodał: A.D, Tytuł:

  Moja mama ma kilka takich kwiatów.Teraz,gdy ja się wyprowadziłam wzięłam jeden ze sobą. Stoi w kuchni na parapecie (podobno lubi aromaty z kuchni ;) ),a ponadto czasem podlewam go odrobina piwa i bardzo mu to sluzy. Pozdrawiam

 50. Dodał: NANA, Tytuł:

  ANTURIUM MAM OD 2LAT I NIE KWITNIE CO ROBIĆ

 51. Dodał: Justyna, Tytuł: anturium

  Posiadam Anturium już prawie rok ostatnio zauważyłam że końce liści robia sie brązowe co robic?

 52. Dodał: krystyna, Tytuł: anturium

  ja swoje anturium uratowalam podlewajac ciepla woda stare liscie wszystkie musialam obciac bo usychaly teras ma mlode liscie juz jest 10 miesiecy po przesadzeniu i nie kwitnie

 53. Dodał: hobbista, Tytuł: kwitnienie.

  aby kwitło nie może mieć diżej doniczki,śr.od 12-14cm

 54. Dodał: Tesia, Tytuł: Anturium

  Mam ten piękny kwiat od miesiąca, poradzono mi aby do kwitnących kwiatów kupić nawóz z dżdżownic, podlałam nim, no i chyba przesadziłam, ma brązowe plamy na liściach.Pomocy....

 55. Dodał: Iga, Tytuł: Anturium

  Witam właśnie kupiłam anturium i dowiedziałam się dużo o kwiatach, pozdrawiam miłośników kwiatów.

 56. Dodał: olga, Tytuł: pytanie do nastki

  gdzie kochana kupiłaś te anturium w kropki,zaciekawiło mnie ono?!

 57. Dodał: ania, Tytuł: ania

  ile razy kwitnie anturium moje ma nie caly rok a kwitnie juz 4 raz

 58. Dodał: Lucja, Tytuł: anturium

  Mam piekne rozowe anturium ale nie kwitnie od roku ,podlewam krowiencem liscie rosna ale nie kwitnie

 59. Dodał: monia, Tytuł: anturium

  po kupieniu anturium przesadzilam do co donizki o rozmiar wiekszej niz byl wczesniej trzy kwiaty zbrazowialy i uschly ale dwa zostaly i maja sie dobrze

 60. Dodał: ewik, Tytuł: anturium

  podlewam ciepla woda i roana jak burza dochowalam sie kilku odnozek i tez ida w gore

 61. Dodał: Martyna, Tytuł: Do moni

  Pozwól mu przeschnąć a następnie podlewaj tylko miękką wodą. Jeśli liście żółkną i opadają to może mieć za mokro przy większych spadkach temperatur w nocy. No i zdecydowanie przenieś w jaśniejsze miejsce- lubi dużo światła lecz nie bezpośredniego.

 62. Dodał: monia, Tytuł:

  Jakiś czas temu stałam się właścicielką 2 okazów, niestety po jakimś czasie liście zaczęły usychać, stoją na północnym oknie, klimat raczej wilgotny i ciepły, podejrzewam, że za często podlewałam, teraz próbuję je "osuszyć" niepodlewając jakiś czas, proszę o pomoc, jak je uratować?

 63. Dodał: ewi, Tytuł: anturium

  mam ten kwiat dwa lat nie nażekam kwitnie przez cały rok ale matylko po2 lub 3 kwiaty nawożę go 2 razy w tygodniu po rozdzieleniu go uciełam korzenie i włożyłam go na 2 tygodnie do wody aż pusci nowe pedy od dołu następnie do ziemi na poczatku 2lub 3 liscie zzółkną ale rosnie dalej

 64. Dodał: Martyna, Tytuł: Nawożenie

  Jakiś czas temu dostałam piękny okaz a.scherzerianum. Ogrom liści, pięknych kwiatów... Stwierdziłam, że muszę go podkarmić, noi... przesadziłam! Zareagował zrzuceniem kwiatów, nowe liście małe i wyblakłe.Szkoda. Pomogło przesadzenie w nową ziemię. Po jakimś czasie odżył, wypuścił zdrowe liście i znowu kwiaty!!! Tak więc odżywki tak, ale z umiarem...

 65. Dodał: Akwarysta, Tytuł: Anturium

  Witam. ja jestem zapalonym akwarystom ale kwiatków w domu też mam sporo a co do Anturium też kiedyś mialem problem z brązowymi plamkami. W akwarium jeżeli coś takiego się dzieje oznacza to że roślinkom brakuje żelaza więc wstawiłem kwiatka do miski z wodą z odrzywką ferro actiw z Tropicala do roślin akwariowych i problem zginoł.teraz tymi nawozami zasilam wszystkie moje roślinki i rosną pięknie.

 66. Dodał: roma, Tytuł: ;)

  ja też mam anturium kwitnie cały czas odkąd je dostałam,podlewam normalną wodą a na listkach jak się pojawiają jakieś plamki to je ścinam no i rośnie jak szalone...;)

 67. Dodał: Arek, Tytuł: Anturium

  Moje anturium ma 2,5 roku.Od początku stoi przy południowym oknie,ma 11 kwiatów,ponad 100cm wysokości,w doniczce o średnicy 30cm..Ale kwiaty zaczynają się zwijać,są karłowate no i usychają pędy.Kwiaciarka zaproponowała nawóż w płynie,zamiast pałeczek,więc stosuję AGRECOL W ŻELU DO KWITNACYCH.Przesadzałem w zeszłym roku...marnieje w oczach...proszę o pomoc

 68. Dodał: julia59, Tytuł: antorium

  super przydało mi sie do zadania

 69. Dodał: Ant, Tytuł: Do pomocy

  Anturium nie podlewa się w doniczkę tylko w podstawkę. Ja miałam jeden kwiat i go rozsadziłam i nie prawda że się nie rozsadza. Mam juz tzy i wszystkie dobrze sie mają

 70. Dodał: zabcia, Tytuł:

  mam go od miesiąca, dbam a jemu żółkną liście i opadły kwiatki ;-(

 71. Dodał: kasik, Tytuł:

  Właśnie kupiłam z zaczynam hodowle :) mam nadzieje, że rady, które tu wyczytałam się przydadzą :) Pozdrawiam wszystkich anturiofanów :)

 72. Dodał: grazka, Tytuł: s.o.s

  Mam anturium ma trzylata, wciaz wypuszcza mlode listki, niestety nie chce kwitnac, nie wiem nawet jaki kolor maja kwiaty jak temu zaradzic?

 73. Dodał: Kaz, Tytuł:

  witam mam problem z moim anthurium. mam ten kwiat okolo miesiąca, stoi w zachodnim oknie, ale nie na słońcu, zauważylem że od spodu liści pojawil sie jakis bialy nalot jakby pleśń, liście zaczeły więdnąć i jakby odwracac sie od okna. Normalnie marnieje w oczach... Pomocy...

 74. Dodał: Asia, Tytuł: pomocy

  od 5 sierpnia mam anturium to jest juz moje 3 z kolei poprzednie zmarnowalam bo przelalam teraz mam problem bo liscie maja przebarwienia i nie wiem co robic? prosze o szybka odpowiedz.

 75. Dodał: Lucja, Tytuł: anturium

  moie anturium nie kwitnie nie wiem dlaczego,podlewam nawet krowiencem,liscie ma piekne ale nie kwitnie a mial piekne rozowe kwiaty

 76. Dodał: maria, Tytuł: anturium

  witam,posiadam również anturium,pięknie się rozrósł kwitł prawie rok byłam zachwycona,stał na oknie,wpadłam na pomysł, żeby pochwalić się moją pięknością,zestawiłam z okna na stojak 1,5m od okna i jest po pieknym kwiatku.Rok walczyłam z bidulkiem uratowałam,stoi sobie panisko na parapecie sam wypuścił 2 kwiaty ale 1 kwiat sam sobie niszczy trudno.Stoi w takim podstawku jaka jest korona, na kamykach z wodą tzw,mikroklimat.Podlewam deszczówką podgrzaną-letnia-,nie lubi przeciągu i dotykania.

 77. Dodał: Aguleczka :), Tytuł: mam tego kwiatuszka

  mam 13 lat i kocham kwaiaty jak moja mama i tata mamy wieli ogród pełen kwiatów,ale też w domu...uuuu ...jA choduje właśnie tego kwiata mam go dość sporego ...nawet z nim rozmawiam.PostAnowiłam dowiedzieć się wiecdej o nim przeczytałam chyba wszystkie informacje ale właśnie ten blog mi się najbArdziej spodobał bo wszystko zrozumiałam dokładnie czarno na białym ...;)

 78. Dodał: kwiat, Tytuł: :( moje anturium nie kwitnie:(

  Moje anturium od jakiegoś czasu nie ma żadnych kwiatów... ani jednego:( dlaczego??? pomóżcie

 79. Dodał: Joanna, Tytuł:

  no i co z tymi brązowymi liśćmi, dalej nie wiem nic na ten temat!!!

 80. Dodał: kredka, Tytuł: no i dokonało się

  całkowite zniszczenie mojego przecudnego kiedyś anthurium. Próbowałam paru rad ratunkowych - żadna niestety nie okazała się być skuteczną. Z ogromnym żalem wywaliłam marne reszki tego co zostało. Szkoda

 81. Dodał: nastka, Tytuł: ANTURIUM

  Witjcie! Ja anturium mam od od wielu lat i to rozne gatunki i kolory,przeczytalam wszystkie wypowiedzi i ciekawi mnie to ze jedni spryskuja ,inni nie,odpowiednie miejsca dla tego kwiataka,no i niektorzy myla skrzydlokwiat z anturium.Skrzydlokwiat jest z rodziny anturium ale to nie to samo,ja z mojego doswiadczenia wiem ze sie go nie spryskuje tak jak storczykow bo woda ktora zostaje na lisciu powoduje plamy.Ja wilgotna sciereczka wycieram liscie,anturium nie lubi przesadzania czyli rozrywania bryly ,rzadko to sie udaje zazwyczaj kwiatek obumiera,jezeli jest juz potrzeba przesadzenia to doniczka orozmiar wieksza i dosypuje ziemi,obecnie mam nowa odmiane baly w geste czerwone kropeczki jest bajeczny no i stoi w kuchni na zachodniej stronie i to mu pasuje.

 82. Dodał: zenia, Tytuł:

  po kwiatku została brązowa kolba w której są małe nasionka. co zrobić by z małych nasionek wyhodować małe roślinki. proszę o pomoc.

 83. Dodał: Zenia, Tytuł: nasiona Anthurium

  Z przekwitniętego kwiata pozostała brązowa kolba, w której są nasionka. Co zrobić aby wyhodować młode rośliny???

 84. Dodał: Daria, Tytuł: Anturium

  Anturium traktuję jak orchidee - których trochę mam ;). Woda odstana, podlewanie przez namoczenie z dodatkiem nawozu co dwa tygodnie, codzienne zraszanie (z ochronąkwiatów - jeżeli akurat kwitną), wschodnie okno - a poza tym święty spokój. Do zraszania co rano używam specjalnej wody do zraszania storczyków (do kupienia w wielu sklepach). Ręczę - nic się nie wyciąga, nie brązowieje, a kwitną za to to jak szalone.

 85. Dodał: sali, Tytuł:

  Bardzo lubię te kwiaty jednak mój po kilku miesiącach trochę marnieje.Wypuszcza co prawda nowe kwiaty ale są one małe i zaledwie dwa,nie bardzo wiem co robić.

 86. Dodał: marlenka1984, Tytuł: listki

  listki brązowieją na przekach co to moze oznaczac i wogole słabo rosnie

 87. Dodał: krystyna, Tytuł: ANTURIUM

  przesadzilam anturium i na dno doniczki dodalam nawozu w granulkach i od tej pory zaczyna mi marniec poprostu usycha poradzcie co zrobic by uratowac

 88. Dodał: aleksandra1302, Tytuł: Pielęgnacja anturium

  Właśnie dostałam w prezencie anturium. Śliczne ,czerwone.Pomóżcie mi- jak mam o nie dbać! To ważny prezent od drogiej mi osoby! Nie mogę go zaniedbać , kocham kwiaty!

 89. Dodał: :)), Tytuł:

  super strona znalazłam tu dużo ciekawych rzeczy o kwiatach

 90. Dodał: Kornel, Tytuł: Nie prawda!

  nie prawdą jest to, że anturium nie lubi spryskiwania... Po prostu trzeba zakryć kwiaty, gdyż na nich pojawiają się plamy od wody...

 91. Dodał: teresa, Tytuł:

  mam anturium od września malo,że listki stare odpadły to nowe żółkną są blade zaraz robią się bladożółte.Podpowiedzcie co robi.

 92. Dodał: Klaudia, Tytuł: Ziemia

  Witam jaka ziemia potrzebna jest do przesadzenia anturium?

 93. Dodał: gonia911, Tytuł:

  Piękne są te fioletowe kwiatki. Jeszcze takiej odmiany nie widziałam. Zazwyczaj są czerwone:)

 94. Dodał: Betty, Tytuł: Anturium

  Miewałam anturium od wielu lat. Piszę miewałam, ponieważ przez własną głupotę załatwiłam sobie całą uprawę . Zimą pewnego roku posadziłam w zbyt zimną ziemię i szlag je trafił , jak jeden mąż i to w tym samym czasie. Zawsze stały moje anturia na wschodnim oknie. Tam im było najlepiej. Koniecznie nad gorącym kaloryferem. Lubią ciepło, ale nie bezpośrednie słońce. Wodę brałam z kranu, z florowitem, albo czymkolwiek do zasilania. Obecnie mam jeden edzemplarz, rośnie jak głupi, w dużej donicvzce. Najpierw niech wypuści liście, a potem dam mu zakwitnąć. Im więcej liści. tym później lepiej wygląda, jak kwitnie. Zasilam go przy każdym podlewaniu wstawiając do miski z wodą. Wlewam flofowit, albo nawóz do storczykjów, albo wsypuję przeterminowany nawóz dla kwiatów ogrodowych(granulowany). Można dodać też nawózprzyspieszajacy kwitnienie. Nie jest pod tym względem bardzo wymagający.

 95. Dodał: mariola12, Tytuł: plamy

  co zrobic gdy pokazują się brązowe plamy na kwiatach

 96. Dodał: trillium, Tytuł: do kredki

  miałam podobny problem,przesadziłam roślinę i przez jakiś czas podlewałam wodą destylowaną,pięknie odrosła a teraz kwitnie nieprzerwanie od maja ubiegłego roku,stoi przy wschodnim oknie

 97. Dodał: Teresa, Tytuł: Anturium

  Kwiat ten lubi ciepło, umiarkowaną wilgoć.Może rosnąć w słońcu,ale wtedy liście są żółto-brązowe.Najlepiej jeżeli to południowe okno to na kwietniku pod oknem.Koniecznie ciasna doniczka, wtedy bujnie kwitnie.W za dużej rośnie w korzeń i liście.

 98. Dodał: Halina 66, Tytuł: ANTURIUM

  Moje anturium stoi w pokoju na południu. Stoi na kwietniku. Czy będzie mu to przeszkadzało? Czy moge pod kwietnikiem postawić miske z wodą? Ile razy w tygodniu mam go podlewać?

 99. Dodał: maja, Tytuł: kiedy bedzie kwitl?

  Mam anturium cztery lata, wciaz wypuszcza mlode listki, niestety nie chce kwitnac, nie wiem nawet jaki kolor maja kwiaty jak temu zaradzic?

 100. Dodał: MARLENKA, Tytuł: do katarzyny

  kasiu skrzydłokwiat bedzie ci rósł i w pełnym słoncu ja go trzymam na bardzo oswietlonym parapecie i rosnie jak głupi tylko potrzebuje dużo wody.jest to bardzo tolerancyjna roślinka

 101. Dodał: Szissell, Tytuł: Anturium

  Na liściach pojawiły sie brązowe plamy co robić ???

 102. Dodał: Teresa, Tytuł: Do kredki

  To choroba grzybowa.Ja pryskałam i podlewałam Biochikolem 020 PC. Uratowałam.

 103. Dodał: Anulka 20, Tytuł:

  Moje liście zaczęły brązowieć na końcówkach co robić? Dlaczego tak się dzieje?

 104. Dodał: Ania, Tytuł:

  też miałam problem z anturium: brązowe liście i skarlowaciale, przestalo kwitnąć. W pro - agro polecili spryskać środkiem o nazwie acctelic 500 i (o dziwo) pomogło.

 105. Dodał: kredka, Tytuł:

  Szprotko, tyle to i ja wiedziałam. Kwiatek stoi przy północno=wschodnim oknie osłoniętym uchylonym verticalem. Na pewno nie operuje na niego zbyt natarczywe słońce. Kwiatka nie spryskuję, ale dla zapewnienia mikroklimatu stoi obok miska z wodą. Do podlewania używam wyłącznie przegotowanej, odstanej wody o temp. pokojowej. Zalany też raczej nie jest, bo z podlewaniem nie przesadzam. Robali na nim żadnych nie widać - więc jak go ratować!!!???? POMOCY

 106. Dodał: szprotka, Tytuł: anturium

  nie należy spryskiwać liści anturium i wystawiać na słońce.Najlepiej doniczkę umiejscowić w doniczce ochronnej.

 107. Dodał: kredka, Tytuł: co robić?

  dostałam 3 lata temu piękne anturium. Staram się o nie dbać, ale efekt jest mizerny. Przerzedziły się liście - pojawiają się brunatne plamy na obrzeżach i liść zasycha. Wprawdzie wyrastają nowe liście ale jakieś takie skarłowaciałe. Kwiaty też się pojawiają - małe, jakieś skarlałe, po tygodniu brązowieją i zasychają. Serce mi się kraje jak patrzę na ten upadek. Pomóżcie

 108. Dodał: Kinga, Tytuł: Pomocy!!!!

  jak podlewac kwiat anturium??

 109. Dodał: ona, Tytuł:

  Liście robią się brązowe jakby usychały.Co robić?

 110. Dodał: zaba, Tytuł: anturium

  moje jest małe,ale kwitnie dwa-trzy razy w roku;skrzydłokwiat potrzebuje dużo wody ja mam swojego już 7lat i nie może stać blisko okna;

 111. Dodał: sabka, Tytuł: anturium

  Witam serdecznie!Mam pytanie.Jakis czas temu pojawily sie małe skaczące robaczki.Podlałam anturium roztworem który miał owe robaczki zlikwidowac.Obecnie ich nie ma a roslinie usychają i żółkną liście.Proszę o pomoc!

 112. Dodał: Lucja, Tytuł: anturium

  Na lisciach pojawiły sie brązowe plamy co robic

 113. Dodał: ann, Tytuł:

  Dostałam anturium do "odratowania". Roślina nie ma w ogóle kwiatów a końcówki niektórych liści są pożółkłe. Co robić? prosze o pomoc.

 114. Dodał: Kasia, Tytuł:

  Liście robią się brązowe i jakby usychały.Co robić ???

 115. Dodał: misia, Tytuł:

  moje anturium było piękne jak go dostałam ( rok temu ) kwiaty ma teraz blade i jest ich mało . Pomocy !!!

 116. Dodał: Nina, Tytuł: anturium a zwierzęta domowe( koty)

  czy anturium moze szkodzić kotkowi jak go zje.

 117. Dodał: Lila, Tytuł:

  To świetna strona,ale brak odpowiedzi na putania.Zachęcam do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.Z góry dziękuję.

 118. Dodał: Aśka, Tytuł:

  Co mam zrobić jeśli moje anturium dostało takie jasne plamy na liściach i z dnia na dzień ma ich coraz więcej??!! POMOCY!!!

 119. Dodał: Aśka, Tytuł:

  Co mam zrobić jeśli moje anturium dostało takie jasne plamy na liściach i z dnia na dzień ma ich coraz więcej??!! POMOCY!!!

 120. Dodał: katarzyna, Tytuł: anturium

  1.czy anturium może stać w kuchni na parapecie(okna mam od wschodu) 2.kupiłam dwa tygodnie temu skrzydłokwiata,stoi na podlodze z dala od okna ponieważ slyszałam że jest to kwiat cieniolubny no i zaczeły mu żółknąć liście- pomocy

 121. Dodał: amator, Tytuł: co robić ?

  posadziłem sadzonkę anturium na wiosnę i wcale nie chce rosnąć,wypuściła tylko kilka małych liści

 122. Dodał: dorota, Tytuł: POMOCY!

  dlaczego moje anturium liscie usychaja a kwiat robi sie brazowy stoi bardziej na polnocy na cieniu?? bo mam robic??

 123. Dodał: Barbara, Tytuł: anturium

  pod doniczkę tego kwiatka warto dac ocieplenie wpostaci: krązka steropianu lub wykładziny dywanowej lup tp...kwiat ten lubi miec ciepło od korzenia.

 124. Dodał: ania, Tytuł: pielegnacja

  mam anthurium. caly mi usycha. tu gdzie mieszkam jest bardzo wilgotne powietrze. moj dom niestety nie jest zbyt oswietlony przez sloneczko. w pokojach raczej mam ciemno. jak wychodowac go w takich warunkach zeby dalej rosl i kwitnal? pomocy

 125. Dodał: lucky, Tytuł: dziurawe liście

  na liściach mojego anturium pojawiają sie brązowe dziurki :((( co się dzieje i co zrobic zeby temu zapobiegac?

 126. Dodał: Kornel, Tytuł: Anthurium

  Anthurium potrzebuje dużej wilgotności powietrza, więc należy spriskiwaćje (osłaniając kwiaty, by nie zostawić plam) conajmiej 2 razy dziennie. Anthurium trzeba przesadza tylko wiosną prawie co rok, ponieważ system korzeniowy tej rośliny bardzo szybko się rozrasta. Anthurium ponad to potrzebuje miejsc jasnych, ale nie bez pośrednio nasłoniecznionych, więc brak światła lub jego nadmiar osłabia kwitnienie rośliny, która z reguły kwitnie cały rok.

 127. Dodał: beata, Tytuł: anturium

  to piekny kwiat ,dopiero kupilam 3 ciekawe czy dam rade ,wychodowac je ,pozatym to wspaniale co pisze sandra 30 lat kwiaty chialbym tez tak...pozatym nie wiem bo te kwiaty kupilam w malch doniczkach i boje sie ze maja za ciasno i co mam zrobic wlozyc do wiekszej ? pozdrawam serecznie

 128. Dodał: Ania, Tytuł: Anturium

  Moja teściowa przesadziła anturium, tzn rozsadziła je do dwóch doniczek i padło. Co mam zrobić, żeby je teraz przywrócic do życia?

 129. Dodał: Kinga, Tytuł: mało kwiatów co robić

  dlaczego moje anturium ma dużo liści a mało kwiatów?

 130. Dodał: anna, Tytuł: anturium

  czy można mieć tego kwiatka przy dziecku które jest alergikiem? bardzo proszę o odpowiedź

 131. Dodał: WIKI, Tytuł: ENCYKLOPEDIA KWIATÓW

  TA STRONA O ENCYKLOPEDI KWIATÓW JEST WSPANIAŁA MOGĘ SIĘ TYLE DOWIEDZIEĆ O PIELEGNACJI MOICH KWIATÓW DONICZKOWYCH .TERAZ NIEMAM ,ŻADNEGO PROBLEMU Z ICH UPRAWĄ.POLECAM JĄ KAŻDEMU...

 132. Dodał: WIKI, Tytuł: ANTURIUM

  BARDZO PIĘKNY KWIAT I WDZIĘCZNY .

 133. Dodał: sandra, Tytuł:

  moi rodzice maja anturium od ponad 30 lat i caly czas kwitnie srednio w roku ma po 10 kwiatow

 134. Dodał: hobbistka, Tytuł:

  Co mogloby byc przyczyna ,ze stroiki zrobione z zywych anturium ,ktore byly naklute na gabke po 3 dniach gubily kwiaty?

 135. Dodał: kasia4545, Tytuł:

  fajna strona na której jest dużo informacji na temat mojch kwiatów

 136. Dodał: ewa19, Tytuł:

  tak to faktycznie fajna strona można się dużo dowiedzieć

 137. Dodał: siesie, Tytuł:

  fajna strona!!! dowiedziałam sie dużo o moich kwiatach

Dodaj swój komentarz

Captcha