Wisienka stepowa - wiśnia karłowa

Wisienka stepowa - wiśnia karłowa

Skomentuj artykuł

Wisienka stepowa Prunus fruticosa, zwana wisienką karłowatą jest gatunkiem zaliczanym do licznego rodzaju Prunus i to właśnie ona razem z Prunus avium dała początek wiśni pospolitej Prunus cerasus, której odmiany uprawiamy w  sadach i na działkach.

Pochodzenie wisienki karłowatej

Wisienka karłowata należąca do rodziny różowatych jest gatunkiem rodzimym, a naturalne jej siedliska występują przede wszystkim w południowo- wschodniej części Polski. Przez nasz kraj przebiega naturalna granica  zwartego zasięgu Prunus fruticosa. W ujęciu globalnym, wisienka stepowa występuje m.in.  w Azji, na Kaukazie, w  Europie Wschodniej, Południowej oraz Środkowej.

Czy wiesz że …

Krzew znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową. Został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin oraz Czerwonej listy roślin i grzybów Polski. W Przemyślu znajduje się Winna Góra, a więc niewielki rezerwat przyrody obejmujący tereny naturalnego występowania wisienki stepowej.

Budowa wisienki karłowatej

Prunus fruticosa jest niewielkim krzewem, osiągającym maksymalnie do około 1- 1,5  m wysokości, przy czym na naturalnych stanowiskach zazwyczaj niższy, nie przekraczający jednego metra. Pędy wisienki karłowatej są delikatne, cienkie, wzniesione, brązowawe. Krzew wydaje bardzo dużo odrostów korzeniowych, dzięki którym roślina się rozrasta.  Liście niewielkie, ciemnozielone,  skórzaste i z połyskiem. Blaszka liściowa na brzegach jest lekko karbowana. Wiosną ukazują się liczne , białe i niewielkie kwiaty, zebrane w baldachy. Podczas kwitnienia krzew wygląda bardzo estetycznie i wpisuje się w malownicze, wiosenne przebudzenie. Po przekwitnięciu zawiązują się niewielkie pestkowce, których średnica nie przekracza 10 mm. Owoce wisienki stepowej mają barwę czerwoną, w smaku są bardzo kwaśne, ale jadalne i mogą zostać wykorzystane na przetwory. 


Wymagania i pielęgnacja

W uprawie wisienka stepowa nie należy do wymagających, a w zasadzie jest bezproblemowa, jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki do rozwoju. W naturze występuje na stanowiskach ciepłych, słonecznych, piaszczystych,  na obrzeżach lasów, wzniesieniach, przydrożach, w zaroślach itp. Preferuje gleby wapienne do obojętnych, luźne, przeciętne do żyznych, przepuszczalne. Wisienkę możemy rozmnożyć wegetatywnie poprzez odrosty, a także generatywnie poprzez nasiona.

Wisienka stepowa bardzo łatwo się krzyżuje m.in. z wiśnią pospolitą.

Wisienka stepowa - wiśnia karłowa

Wisienka stepowa - wiśnia karłowa

Rośliny ozdobne zazwyczaj sprzedawane są w pojemnikach, tak więc możliwość nabywania i sadzenia roślin wydłuża się na okres wielu miesięcy. W przypadku krzewów z odkrytym korzeniem, rośliny sadzimy wiosną i jesienią. Wisienka stepowa jest krzewem wolno rosnącym, dlatego też najlepiej posadzić ją na odpowiednio dobranym stanowisku, aby nie spowalniać jej wzrostu poprzez późniejsze przesadzanie. Wisienkę należy posadzić na stanowisku oczyszczonym z chwastów, kamieni itp. Podłoże w razie potrzeby można wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem dla poprawienia jego struktury. Dołek w którym zostanie posadzona wisienka, powinien być co najmniej dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu krzewu, podłoże należy delikatnie  ugnieść i obficie podlać. Jeżeli zakupiliśmy krzew o gołych korzeniach przed posadzeniem korzenie należy moczyć przez kilka godzin w wodzie, a w przypadku krzewu  zakupionego w pojemniku, zanurzenie w wodzie powinno trwać do momentu, kiedy z pojemnika z bryłą korzeniową przestaną wydostawać się bąbelki powietrza. Posadzoną wisienkę, warto wyściółkować, dzięki czemu podwyższymy walory estetyczne nowych nasadzeń, a także ograniczymy parowanie wody z podłoża.

Po posadzeniu roślina powinna być systematycznie podlewana. Nawożenie najlepiej organiczne, dobrze rozłożonym kompostem, który rozsypujemy wokół krzewu.

Wisienka stepowa - wiśnia karłowa

Wisienka stepowa - wiśnia karłowa

Zastosowanie wisienki karłowatej

Krzew nie ma większego znaczenia w uprawie, choć jest do nabycia w wybranych szkółkach. Z pewnością wisienkę stepową warto posadzić w ogrodzie inspirowanym naturą (naturalistycznym), a także w ogrodzie ekologicznym.

Wisienka może zostać wykorzystana do nasadzeń żywopłotowych. Przepięknie zaprezentuje się w okresie wiosennym, podczas kwitnienia, choć przez cały okres wegetacyjny prezentuje się ciekawie ze względu na owoce oraz skórzaste liście.

Wczesne kwitnienie sprawia, że krzew jest źródłem pożywienia dla pszczół.

Zakończenie

Wisienka stepowa jest uprawiana bardzo rzadko. Aby docenić jej piękno należy odwiedzić jej naturalne obszary występowania, najlepiej podczas kwitnienia. Prezentuje się wówczas bardzo ciekawie. Szukając wisienki do ogrodu, warto postarać się o odmianę ‘Pendula’, charakteryzującą się płaczącym pokrojem. Będzie stanowiła ciekawy akcent w ogrodzie ozdobnym. Ten niewielki krzew może nie jest zbyt wyrazisty, ale może stanowić uzupełnienie nasadzeń. Doskonale zaprezentuje się w grupie krzewów. Warto promować jego uprawę, tym bardziej, że w Polsce jest to gatunek zagrożony wymarciem. Krzew krzyżuje się m.in. wiśnią pospolitą, tak więc bardzo łatwo o utratę czystego gatunku wisienki stepowej. 

Prunus fruticosa należy do mało problematycznych krzewów, ale tak jak inne gatunki rodzaju, wykazuje podatność na brunatną zgniliznę drzew pestkowych.  Choroba grzybowa Monilinia laxa powoduje uszkodzenia kwiatów, pędów, a także owoców, które zamierają. Pojawieniu się choroby, sprzyjają przeciągające się opady. Ponieważ zarodniki zimują na pędach, a także porażonych owocach, wczesną wiosną należy je usunąć oraz spalić. Chorobie możemy przeciwdziałać wykonując kilka zabiegów środkiem grzybobójczym np. Miedzianem 50 WP. Pierwszy zabieg należy wykonać  na początku kwitnienia, następnie w pełni kwitnienia.

Uważajmy także na mszyce, które zwalczamy stosując naturalne sposoby, a przy silnym porażeniu, można skorzystać z oprysku selektywnego np. Pirimor 500 WG. Środek stosujemy zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania z zachowaniem zasad BHP.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie