Szkodniki storczyków

Szkodniki storczyków

4 komentarzy

Piękno storczyków jest niepowtarzalne, dlatego miłośników tych roślin wciąż nam przybywa. Storczyki to arystokracja wśród roślin ozdobnych uprawianych m.in. w mieszkaniach. W sprzyjających warunkach i przy odpowiedniej pielęgnacji doskonale sobie radzą, ale przy błędnej uprawie, stają się słabe oraz podatne na choroby i szkodniki.

W przypadku pojawienia się niepożądanych gości należy podjąć konkretne działania, które nie tylko doprowadzą do eliminacji szkodników, ale także pozwolą w dużym stopniu ochronić storczyki przed kolejnym ich pojawieniem się.

Profilaktyka

Nie od dziś wiadomo, że profilaktyka to najlepszy sposób na choroby i szkodniki. Dzięki niej w dużym stopniu ograniczamy pojawienie się nieproszonych gości. W uprawie storczyków liczy się przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja, zgodna z potrzebami danego gatunku oraz kwarantanna.

Kwarantanna – to czasowe odosobnienie nowo zakupionych roślin oraz tych co do których istnieje podejrzenie o nosicielstwo chorób bądź też obecność szkodników.

Tak więc  nim dołączymy nowo zakupioną roślinę do kolekcji przetrzymajmy ją profilaktycznie w odosobnionym miejscu i dokładnie obserwujmy. Kwarantanna powinna potrwać około trzy- cztery tygodnie. Jeżeli w tym okresie nie zaobserwujemy żadnych niepokojących zmian, wówczas dołączamy roślinę do kolekcji.

Szkodniki-  kilka uwag o gatunkach, biologii oraz zwalczaniu  najczęściej występujących szkodników,  stanowiących zagrożenie dla storczyków.


Uprawiając storczyki prędzej czy później może pojawić się problem ze szkodnikami. Do najczęściej występujących szkodników tej grupy roślin zaliczymy m.in:

    Mszyce
    Przędziorki
    Tarczniki
    Wełnowce
    Wciornastki
    Ziemiórki
    Ślimaki
    Mączliki
    Miseczniki
    Skoczogonki
    Krocionogi

Największą grupę stanowią szkodniki ssące, a więc te żywiące się sokiem roślinnym poprzez  nakłuwanie żywiciela np. przędziorki, mszyce. Ślimaki oraz gąsienice zaliczymy do szkodników, które obgryzają rośliny. Warto zaznaczyć, że ślimaki to problem storczyków uprawianych przede wszystkim w szklarniach. W warunkach domowych mogą być zawleczone wraz z nowo zakupionymi roślinami bądź w przypadku stosowania materiałów pozyskiwanych z lasu bądź też wystawania roślin na zewnątrz.
   

Szkodniki storczyków

Szkodniki storczyków

Mszyce

Tak jak w przypadku większości roślin mszyce to problem, który nie powinien być bagatelizowany i w przypadku pojawienia się pojedynczych szkodników należy natychmiast je eliminować. Mszyce bardzo szybko rozmnażają się, tak więc w krótkim czasie mogą doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny, zniekształceń, przebarwień itp. Są wektorami chorób wirusowych, a wydzielana rosa miodowa jest pożywką dla grzybów sadzakowych. Z pewnością nie można bagatelizować tego problemu. 

Mszyce pojawiają się przede wszystkim na młodych pędach,  liściach i pąkach kwiatowych.
   
Mszyce – to niewielkie pluskwiaki zazwyczaj o zielonym zabarwieniu, osiągające do około 3 mm długości. Występują w licznych koloniach, dlatego należy szybko je zwalczyć, aby kolonia nie zdołała się rozrosnąć i nie stała  zagrożeniem  dla innych roślin.

Pojawiają się niepostrzeżenie, a sprzyja im wysoka temperatura oraz zbyt suche powietrze. Do mieszkania mogą  dostać się przez otwarte okno oraz  nowo zakupione rośliny,  które nie poddane zostały kwarantannie.

Mszyce są widoczne, tak więc przy małej kolonii można je zwalczyć ręcznie, spłukać wodą bądź też zastosować środek owadobójczy.

Warto zauważyć, że mszyce stanowią poważne zagrożenie tylko przy dużej liczebności. W przypadku systematycznego monitorowania obecności szkodnika na roślinie z pewnością uchronimy storczyki przed tym zagrożeniem.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o biologicznym zwalczaniu szkodników. Wykorzystanie organizmów pożytecznych, a konkretnie naturalnych wrogów szkodników nękających uprawiane przez nas rośliny sprawdzi się przy bardzo licznych nasadzeniach. W mieszkaniu ciężko przy pojedynczych egzemplarzach zapewnić równowagę pomiędzy szkodnikiem, a organizmem pożytecznym.

Naturalni wrogowie mszyc to m.in. biedronki, złotooki, a także pryszczarek mszycojad.

Poza mszycami żerującymi na liściach, pędach i pąkach, można  spotkać się z mszycami żerującymi w podziemnej części rośliny, a więc w korzeniach. O ich  obecności  świadczą m.in. marszczące się  liście. 

Przędziorki

Bardzo częstym problemem w uprawie roślin doniczkowych są przędziorki. Czasami atakują storczyki (przędziorek chmielowiec, przędziorek szklarniowiec) i tak jak w przypadku innych roślin mogą doprowadzić do znaczących szkód i osłabienia zaatakowanej rośliny. Żerując na spodniej stronie liścia nakłuwają go po czym wysysają soki. Na liściach możemy zaobserwować mozaikowate, żółte przebarwienia, a na spodniej stronie delikatną przędzę. Z czasem liście ulegają całkowitemu zżółknięciu i usychają.

Przędziorki  to niewielkie zielonkawe do czerwonych roztocza, których długość zazwyczaj nie przekracza jednego milimetra. Mało widoczne, dlatego też najczęściej o ich obecności dowiadujemy się, gdy pojawiają się pierwsze zmiany na roślinie. Stanowią zagrożenie w fazie larwalnej, a także w formie dorosłej. Są trudne w zwalczaniu, dlatego należy unikać towarzystwa roślin, które są podatne na te szkodniki np. bluszcz, difenbachia oraz palmy.

Pamiętajmy, że przędziorki preferują suche i ciepłe stanowiska, tak więc atakują rośliny uprawiane w pomieszczeniu, charakteryzującym się zbyt wysoką temperaturą, suchym powietrzem, niską wilgotnością. Osłabienie roślin sprzyja pojawieniu się tych niewielkich pajęczaków.

Walka ze szkodnikiem to przede wszystkim izolacja porażonej rośliny, dokładne wymycie liści, następnie zwiększenie wilgotności powietrza oraz obniżenie temperatury. Storczyka należy dobrze podlać, a następnie na dwa dni nakryć workiem foliowym. Naturalnym sprzymierzeńcem w walce z przędziorkami jest dobroczynek szklarniowy.

Przy masowym ataku przędziorków można zastosować środek o nazwie Provado Plus AE.  Pamiętajmy, aby zabieg powtórzyć po około 10 dniach. Środek nadaje się do zwalczania szkodników na roślinach doniczkowych uprawianych także w mieszkaniu.

Tarczniki

Uprawiając m.in. Dendrobium, Phalaenopsis, Cattleya powinniśmy uważać na tarcznika oleandrowca, który żerując na liściach doprowadza do zahamowania wzrostu rośliny, uszkadza liście, które zaczynają żółknąć i zasychać. Szkodnik żeruje przede wszystkim na spodniej stronie liści, a także pędach kwiatowych.

Tarcznik oleandrowiec zaliczany jest do czerwców. Szkodnik ze względu na swój charakterystyczny wygląd możne być łatwo rozpoznany. Samice wraz z jajami i larwami kryją się pod wypukłą,   żółtawą tarczką. Żywiąc się sokiem roślinnym doprowadzają do uszkodzeń rośliny. Średnica tarczki dochodzi nawet do ponad 2 mm.

Roślina zaatakowana przez tarczniki staje się podatna na atak grzybów sadzakowych !

Pojawieniu się tarczników sprzyja ciepło i suche powietrze. Do mieszkania najczęściej zostają zawleczone wraz z innymi roślinami. Pamiętajmy, że tarczniki to szkodniki wielu roślin, które bardzo chętnie uprawiamy w naszych domach np. oleandry czy też palmy.

Zwalczanie chemiczne tarczników jest bardzo utrudnione, ponieważ kryją się one pod tarczką.

Warto monitorować rośliny, aby ustrzec się przed zbytnim rozmnożeniem się tarczników. Przy małej populacji o wiele łatwiej jest je całkowicie zlikwidować. Dobrym sposobem jest naniesienie na tarczkę oleju nawet jadalnego. Po kilku dniach zmywamy olej i usuwamy szczoteczką tarczkę i martwe szkodniki, które ulegają uduszeniu.

Innym sposobem jest także ręczne usunięcie tarczników, a następnie wyczyszczenie rośliny szczotką bądź gąbką z użyciem wody z mydłem.

Jeżeli powyższe sposoby nie poskutkują wówczas należy zastosować środek chemiczny, a najliczniej zaatakowane części rośliny można odciąć.

Szkodniki storczyków

Szkodniki storczyków

Wełnowce

W okresie grzewczym przy osłabieniu roślin, bardzo łatwo o wełnowce. W miejscu żerowania pojawiają się żółte plamy, przy masowym występowaniu doprowadzają do zasychania liści. Dochodzi do zniekształceń oraz zahamowania wzrostu rośliny.

Wełnowce- czerwce zaliczane do uporczywych szkodników roślin doniczkowych. Nie tak łatwo z nimi walczyć, ale przy konsekwencji i systematyczności, uda się je poskromić. Osiągają niewielkie rozmiary, a przy tym są bardzo charakterystyczne. Ukrywają się pod wełniastymi tarczkami i wysysają soki roślinne.

Wełnowce żerują zazwyczaj na spodniej stronie liści oraz w górnej części bulwy.

Tak jak wspomniałem zwalczanie wełnowców zwłaszcza przy masowym występowaniu jest bardzo trudne. Nieliczne owady można usunąć mechanicznie przy pomocy szczoteczki, a miejsce po szkodniku przecieramy alkoholem. Przy masowym ataku nie obędzie się bez zastosowania środka chemicznego. Można skorzystać z środka o nazwie Provado Combi Pin, Actellic 500 EC. Pamiętajmy, że oprysk należy powtórzyć.

Wciornastki

Kolejnym przykładem szkodników ssących są uskrzydlone wciornastki. Te niewielkie, osiągające do około 2 mm owady  żywią się sokiem roślinnym. Efektem ich żeru jest pojawienie się żółtawych do bielejących plam na powierzchni liści. Jeżeli zaobserwujemy na powierzchni liści ciemne grudki, to warto wiedzieć, że to odchody wciornastka. Żerują na liściach, pąkach, a nawet kwiatach, które szybciej  przekwitają, stają się zniekształcone oraz skarłowaciałe.  
   
Wciornastki zwalczamy stosując np. Provado Combi Pin. Należy bardzo dokładnie spryskać roślinę. Pamiętajmy o częstym zmywaniu spodniej strony liści wilgotną gąbką oraz zwiększeniu wilgotności, ponieważ wciornastki pojawiają się na roślinach osłabionych, uprawianych w suchych i zbyt ciepłych pomieszczeniach.

Naturalnym wrogiem wełnowców jest biedronka australijska- Cryptolaemus montrouzieri.

Ziemiórki

Za uszkodzenia korzeni doprowadzające do więdnięcia roślin mogą odpowiadać ziemiórki, a konkretnie ich larwy żyjące w podłożu.

Ziemiórki – to muchówki, które jako osobniki dorosłe, osiągają do 3 mm długości. Dla roślin niebezpieczne są w stadium larwalnym. Osiągają wówczas nawet do 7 mm długości. Są przezroczyste z czarną głową i przewodem pokarmowym. Są bardzo ruchliwe.

Szkodniki preferują wilgotne, próchnicze podłoże i właśnie na takim należy się ich spodziewać. Pojawienie się ziemiórek może wynikać z zastosowania podłoża zawierającego jajka czy też sprowadzenia do domu rośliny ze szkodnikiem.

Do zwalczania można wykorzystać pałeczki owadobójcze bądź opryskać rośliny środkiem Nomolt 150 SC. Zabieg należy powtórzyć. Niechemiczna walka ze szkodnikiem to m.in. zastosowanie żółtych tablic lepowych.
       
Ślimaki

Szkodniki preferujące ciepło i dużo wilgoci. Żerują na roślinach obgryzając liście, pąki kwiatowe, kwiaty a nawet korzenie. Efektem żerowania są nieregularne dziury  oraz śluzowate, a zarazem lepkie ślady na roślinie.

Ślimaki należy zbierać ręcznie bądź zastosować granulat przeciw ślimakom, który należy rozsypać na  podłożu.
   
Miseczniki

Miseczniki tak jak wełnowce i tarczniki należą do czerwców. Stanowią zagrożenie dla storczyków, a konkretnie misecznik cytrusowiec. Szkodnik żeruje po obu stronach liści, kryjąc się pod wypukłymi brązowawymi tarczkami. W wyniku żerowania miseczników na liściach pojawiają się żółte plamy, dochodzi do zahamowania wzrostu rośliny, dodatkowo w wyniku wydzielania tzw. rosy miodowej dochodzi do porażenia rośliny przez grzyby sadzakowe.

Zwalczanie misecznika cytrusowca przebiega podobnie tak jak w przypadku tarczników.

Pozostałe szkodniki

Liczne, a zarazem niewielkie (do 1,5 mm) owady o białych skrzydłach, występujące licznie na dolnej stronie liści to zapewne mączliki. Poza formą dorosłą zaobserwujemy liczne larwy, jajka  oraz rosę miodową odpowiadającą z pojawienie się grzybów sadzakowych. Szkodnika możemy zwalczyć stosując odpowiedni środek chemiczny. Zabieg należy powtórzyć. Naturalnym wrogiem mączlików jest dobrotnica szklarniowa.

Skoczogonki, krocionogi, rozkruszek korzeniowy to szkodniki występujące w podłożu doprowadzające do uszkodzeń przede wszystkim korzeni. Doprowadzają do  zahamowania  wzrostu, a przy braku ochrony nawet do zamierania roślin.
   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

Zobacz także

4 komentarzy

 1. Dodał: magda, Tytuł: klejkie liscie pod spodem

  na lisciach nie widac zadnych szkodnikow a liscie od spodu na brzegach majo klejkie kuleczki.czym je zmyc

 2. Dodał: joanna, Tytuł: brązowe dziurki na liściach storczyków

  czym zwalczyć tę chorobę? na dużych zielonych zdrowych liściach kwitnących storczyków pojawiają się najpierw czrne wypukłe kropki a potem robi się dziura ok 3-4 mm średnicy jak je ratować bo to świństwo całe storczyki mi pożre

 3. Dodał: margrit, Tytuł: jak zlikwidowac mech ?

  Uwielbiam storczyki i mam ich dosc duzo :) Przeszlam juz z nimi plage welnowcow,misecznikow, ale doprowadzilam je do porzadku. Od jakiegos czasu w kilku doniczkach pojawil mi sie mech! Kilka ryzy juz wymienialam podloze, oczyszczalam korzenie, ale po jakims czasie mech znowu sie pojawia :/ Czy jest na to jakas skuteczna metoda? prosze o porade :)

 4. Dodał: Janek, Tytuł: Brązowe plamy na listkach dendrobium

  Witam.Na listkach mojego dendrobium nobile pojawiły się brązowe plamki brązowe na przelot.Czy to jakaś choroba.

Dodaj swój komentarz