Sok malinowy - sprawdzony przepis

Sok malinowy - sprawdzony przepis

3 komentarzy

Sok malinowy jest jednym ze specjałów, po który bardzo często sięgamy do naszej spiżarni w zimie. Aby jednak móc posmakować tego rarytasu, musimy zaopatrzyć się w niego dużo wcześniej. Maliny dojrzewają już latem, a ponieważ owoce te mogą być przechowywane dość krótko, należy jak najszybciej je przerobić. Przepis nie jest skomplikowany, a przygotowanie soku z malin nie powinno sprawić nam zbyt wielu kłopotów. Nawet niewprawiona w kuchennych bojach gospodyni poradzi sobie z nim bez problemu.

Sok czy syrop?

Pojęcia soku i syropu w przypadku malin pojawiają się równie często, jednak nie oznaczają tego samego, o czym warto wspomnieć. Główna różnica polega na tym, iż sok malinowy dosładzany jest tylko do smaku, natomiast syrop zawiera dużo większe stężenie cukru, przez co zwiększa się nawet jego gęstość i lepkość. Syrop malinowy przygotowuje się podobnie, jednak nie powinien być spożywany bezpośrednio, bez wcześniejszego rozcieńczenia.

Wybór owoców

Jeżeli posiadamy malinowe krzaki u siebie w ogrodzie, sprawa jest załatwiona, gdyż nie musimy wtedy za bardzo martwić się doborem owoców i zrywamy to co mamy. Jeżeli jednak maliny jesteśmy zmuszeni kupić, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze wybieramy owoce jak najświeższe, niepogniecione, gdyż te, o ile już nie zaczęły to w niedługim czasie zaczną pleśnieć. Ocenę przeprowadzamy wzrokowo, odrzucając sprzedawców, którzy próbują nam wcisnąć maliny rozlazłe i takie, przy których widać, że puściły już dużo soku. Raczej nie są to owoce świeże, a skoro już za nie płacimy, powinno nam na tym zależeć. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy wybrać się na jedną z giełd owocowych, gdzie sprzedawcy praktycznie całą dobę dowożą nowe partie zbiorów, a ceny nie są podbijane przez marże pośredników.



Sok malinowy - przygotowanie

Do przygotowania naszego soku malinowego będziemy potrzebowali tylko dwóch składników - owoców i cukru. Na każdy kilogram malin przewiduje się dodanie około 200 gram cukru, jednak jeżeli dysponujemy mniej słodkimi owocami, musimy te proporcje zmienić, aby nasz sok nie wyszedł za mało słodki. Ocenić to możemy w czasie gotowania, na bieżąco próbując przygotowywanego specjału.

Sok malinowy

Sok malinowy

Maliny przed wrzuceniem do garnka dokładnie przebieramy i delikatnie myjemy. Umieszczamy je w naczyniu i zasypujemy cukrem. Jeżeli owoców jest sporo, warto uczynić to warstwami, co ułatwi nam późniejsze wymieszanie ze sobą składników. Nie gotujemy od razu, lecz dopiero po 2 - 3 godzinach, gdy zacznie pojawiać się sok, w przeciwnym wypadku narażamy się na spalenie garnka i utratę części malin. Gotujemy przez około godzinę na niedużym ogniu. Gdy pojawi się dużo soku, przecedzamy go przez gęste sito lub gazę, oddzielając od resztek owoców i pestek.

Tak otrzymany, jeszcze gorący sok przelewamy od razu do słoików i butelek lub dosładzamy jeszcze bardziej i ponownie gotujemy przez chwilę. Wybór zależny jest od naszych smakowych upodobań i tylko próbując jesteśmy w stanie określić, czy potrzebne jest dodawanie cukru. Na powierzchni soku może pojawić się piana, którą należy zebrać i właśnie dlatego nie przecedzamy bezpośrednio do butelek. Pasteryzujemy przez około 10 - 15 minut, a po ostudzeniu możemy przenosić nasze przetwory do spiżarni.

Sok malinowy

Sok malinowy

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Simona, Tytuł: sok 100%

    kupiłam sok z malin 100% w aptece (oleofarm) bez dodatku cukru i wody. Byłam zaskoczona, że jest aż tak kwaśny. Bez cukru za to zdrowiej

  2. Dodał: Magda, Tytuł: Do Anonima

    Jeśli pasteryzujesz to również pozbawiasz sok wartości. Głównie chodzi o witaminę C, która znika powyżej 60 stopni Celsjusza. Ja po wyciśnięciu soku z owoców zasypuję go cukrem w ilości nieco ponad kilogram na litr soku i mieszając rozpuszczam. Czasem tylko odrobinę podgrzewam, żeby przyspieszyć proces, ale najwyżej do 30 stopni. Rozlewam do słoików i przechowuję w chłodzie bez pasteryzacji. Co roku robię sok z 20 kilogramów malin i jeszcze żaden słoik się nie popsuł.

  3. Dodał: , Tytuł:

    To nie jest dobry przepis - gotując, pozbawiamy go wartości. Ja wyciskam sok na surowo przez gazę, dosypuję trochę cukru i po jego rozpuszczeniu przelewam do słoiczków i pasteryzuję.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: