Rzeżucha ogrodowa

Rzeżucha ogrodowa

Skomentuj artykuł

Chcąc zdrowo się odżywiać z pewnością należy zwrócić uwagę na warzywa. O ich dobroczynnym wpływie na organizm człowieka jesteśmy informowani na każdym kroku. Spora część społeczeństwa zdała sobie sprawę z tego faktu i w swojej kuchni wykorzystuje coraz więcej warzyw oraz roślin przyprawowych.
   

Z pewnością warto polecić rzeżuchę ogrodową, mało popularną roślinę warzywną, doskonale sprawdzającą się jako roślina przyprawowa. Rzeżucha ogrodowa zwana także pieprzycą siewną przywędrowała do nas ze Wschodu. Jej ojczyzną jest Iran oraz Daleki Wschód. Jest to roślina jednoroczna o bardzo rozgałęzionej łodydze, osiągająca do około 60 cm wysokości. System korzeniowy mało znaczący, niewielki, małorozbudowany. Posiada zróżnicowane liście oraz bardzo niepozorne kwiaty, zebrane w grona. Kwitnie wczesnym latem (czerwiec- lipiec) na biało do delikatnego różu. Rzeżucha ogrodowa należy do roślin z rodziny kapustowatych.
    

Pieprzycę siewną (Lepidium sativum) bardzo często wykorzystujemy w okresie wielkanocnym, kiedy to staje się ona jednym z najbardziej charakterystycznych dekoracji, towarzyszących tradycyjnym pisankom. Te zielone akcenty to nie tylko dekoracja, to olbrzymie bogactwo witamin i składników mineralnych.
   

Warto wiedzieć, że rzeżucha ogrodowa charakteryzuje się bardzo krótkim okresem wegetacji oraz niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Stanowi ona bombę witaminową, więc warto ją odkryć na nowo gdyż mało zrozumiałym jest fakt, że jest niedoceniana. Poza wartością odżywczą charakteryzuje się także pewnymi właściwościami leczniczymi. Spożywamy jej całą część nadziemną, kiedy jeszcze w pełni się nie rozwinie, a więc nie wytworzy pąków kwiatowych. Jej bogata wartość odżywcza wynika z zawartości dużej ilości witamin oraz składników mineralnych. Zawiera spore ilości witaminy C, B1,K, prowitaminę A oraz witaminę E. A poza tym białko, cukry, jod, wapń, potas, żelazo, kobalt oraz nikiel. Jeżeli mieliśmy okazję spożywać rzeżuchę ogrodową z pewnością wyczuwalny był jej  charakterystyczny smak i zapach wynikający z zawartości olejków lotnych. Pozytywne oddziaływanie pieprzycy siewnej na trawienie oraz lepszą przemianę materii to jedne z podstawowych właściwości leczniczych tego warzywa. Poza tym warto wspomnieć o działaniu moczopędnym oraz dobroczynnym wpływie na cerę.
   

Uprawa rzeżuchy

Rzeżuchę ogrodową możemy uprawiać w ogrodzie, na balkonie tarasie oraz w domu, kiedy za oknem śnieg i zawierucha. Jak już wspomniano Lepidium sativum należy do mało wymagających warzyw i poradzi sobie na większości gleb. Ze względu na spożywanie warzywa w określonej fazie rozwoju, należy ją wysiewać sukcesywnie od wczesnej wiosny (marzec) co dwa tygodnie, do początku września. Przy takiej uprawie mamy możliwość spożywania bardzo wartościowych i świeżych roślin. W okresie jesienno- zimowym uprawę rzeżuchy można przenieść do domu. W przypadku braku działki- ogrodu, można korzystać z tej formy uprawy przez cały rok. Rzeżucha w warunkach domowych szybko kiełkuje, a poza tym nie ma zbytnich wymagań co do światła.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Zielnik

Koniecznie zobacz: