Popularne, kwitnące kaktusy doniczkowe.

Popularne, kwitnące kaktusy doniczkowe.

4 komentarzy

Kaktusy, to prawdziwa mnogość gatunków, zarówno dziko rosnących, jak i uprawianych przez miłośników tych niezwykle oryginalnych roślin. Wiele z nich, można hodować w doniczce na własnym parapecie. Te sukulenty są bardzo chętnie uprawiane, nie tylko ze względu na nietypowy wygląd, czyli grubą łodygę oraz kolce zamiast liści. Ogromną ozdobą kaktusów doniczkowych są piękne, wyraziste kwiaty.

Niezwykłe rośliny


Kaktusy posiadają ciekawe cechy, między innymi mogą gromadzić wodę w swoich mięsistych organach. Taka zdolność, pozwala roślinie przetrwać nawet bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, na przykład długotrwały brak wilgoci lub silne promienie słoneczne. Są to bardzo wdzięczne rośliny do hodowli z racji niewielkich wymagań, jednak dla dobrej kondycji rośliny, powinniśmy jej zapewnić optymalne warunki bytowania.

Oto kilka popularnych, pięknie kwitnących kaktusów, wspaniale nadających się do domowej hodowli w doniczce.

Astrophytum myriostigma to kaktus przypominający swym kształtem gwiazdę, co zawdzięcza kilku dużym żebrom. Mody pęd ma kształt zbliżony do kulistego, natomiast w miarę upływu czasu ulega on wydłużeniu i przybiera kształt cylindryczny. Sukulent ten występuje w dwóch formach: nagiej, oraz pokrytej białymi kłaczkami, utrudniającymi parowanie wody. Roślina posiada duże, intensywnie żółte kwiaty, bardzo efektownie wyglądające. Jak inne gatunki kaktusów, Astrophytum myriostigma potrzebuje stanowiska słonecznego. Nie wymaga nawożenia i jest odporny na choroby oraz szkodniki, co czyni jego uprawę dość łatwą oraz niekłopotliwą.

 

 

Echinocactus grussoni jest gatunkiem bardzo cenionym przez hodowców kaktusów. Jego charakterystyczny kulisty pęd może osiągnąć naprawdę imponujące rozmiary, nawet do 130 cm wysokości. Składa się on z 30 żeber. Wyrastają z nich areole pokryte włoskami. Echinocactus zachwyca złocistożółtymi kwiatami, wyrastającymi bezpośrednio z areoli. Roślina bardzo lubi stanowiska słoneczne. Trzeba jej zapewnić odpowiednią ilość wilgoci. W lecie ziemia w doniczce nie powinna być nigdy całkowicie wyschnięta. Zimą ten sukulent  wymaga już mniej obfitego nawadniania.


Kaktusy doniczkowe
czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Kinga, Tytuł: Nazwa rośliny?

    A ja szukam nazwy tego kaktusa, który jest na 1-szym zdjęciu :( Dlaczego publikujecie "porady" nie podając nazw kwiatów? Czy ktoś wie, jak się nazywa ten kaktus (a raczej sukulent, choć w zasadzie to to samo, ale kaktus kojarzy się raczej z igłami ;) a nie np. taką formą jak zygokaktus ;) ) ? Mnie pasjonują właśnie takie (nie)kaktusy ;) a ten widziałam u kogoś, kto nie potrafił mi podać nazwy, więc nawet nie mogę poszukać w handlu :(:(

  2. Dodał: Tomek, Tytuł: Nieprecyzyjne informacje

    Echinocactus grusonii nie ma szans zakwitnąć w mieszkaniu. Nawet po wielu latach uprawy w szklarni ma problemy z kwitnieniem. Oprócz tego nie można go podlewać zimą bo zgniją mu korzenie. Autor tekstu chyba nie do końca zgłębił temat. Jeśli artykuł miał być o kwitnących kaktusach to zabrakło przede wszystkim takich roślin jak Parodia, Gymnocalycium, Notocactus, Lobivia, Echinopsis czy choćby Mammillaria. O Sulcorebutia czy Echinocereus nawet nie wspominam.

  3. Dodał: natalia123456789, Tytuł: natila3456890

    ale dużo postarajcie się więcej tak dużo daliście że nic tu nie znalazłam co chciałam

  4. Dodał: Marcin, Tytuł: Słaby tekst

    przede wszystkim brakuje mi tutaj fotografii opisanych kaktusów :) A ponadto jest szereg innych bardziej popularnych kaktusów, których nie brakuje w kwiaciarniach. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: