Pigwowiec japoński - uprawa, rozmnażanie i zastosowanie

Pigwowiec japoński - uprawa, rozmnażanie i zastosowanie

2 komentarzy

Pigwowiec to okaz, który nie tylko w naszym kraju, ale również na terenie całej Europy, nasadzany był niegdyś masowo jako roślina ozdobna. Kwitnie bardzo obficie na wiosnę, a czasami powtórnie jesienią. Jest bardzo łatwy w uprawie oraz nie wymaga zbyt dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu można go jeszcze spotkać dość licznie na starych rondach oraz przy drogach. Nie wolno również zapominać o wytwarzanych przez niego owocach, które są niezwykle kwaśne, a pomimo tego znalazły liczne zastosowania w kuchni. Zawierają ogromne ilości witaminy C. Pigwowiec japoński jest gatunkiem, który bardzo dumnie reprezentuje ten rodzaj, a w ostatnich latach moda na niego powraca. Warto podążać za trendami, dlatego też przybliżmy tę roślinę trochę bardziej.

Pigwowiec japoński

Jest krzewem, którego bardzo liczne pędy potrafią silnie rozrastać się na boki. W uprawie osiąga wysokość maksymalnie jednego metra, ale pozostawiony samemu sobie może znacznie przekraczać te wymiary. Młode pędy nie są jeszcze ulistnione, natomiast na tych starszych możemy podziwiać nieduże, zielone, jajowate liście. Już wczesną wiosną pojawiają się liczne kwiaty, które najczęściej są czerwone, ale w zależności od odmiany mogą przybierać też barwę pomarańczową, różową lub nawet łososiową. Po przekwitnięciu zawiązują się owoce, które bardzo długo dojrzewają i dopiero jesienią nadają się do zerwania. Są jasnożółte, czasami delikatnie nakrapiane, twarde, kształtem przypominające małe jabłuszka, bardzo kwaśne w smaku. Charakterystyczna jest ich intensywna woń, która bardzo szybko roznosi się po pomieszczeniu, w którym są przechowywane.



Uprawa pigwowca japońskiego

Stanowisko, w którym będą rosły nasze pigwowce nie musi spełniać żadnych specjalnych wymagań co do gleby. Oczywiście im jest ona żyźniejsza, tym lepiej będą czuły się krzewy, ale poradzą sobie one praktycznie w każdym miejscu. W celu intensywniejszego kwitnienia, a co za tym idzie również owocowania, należy roślinom zapewnić dobry dostęp do światła słonecznego. Nie jest konieczne częste ich podlewanie. Należy zachować umiarkowaną wilgotność podłoża, ale bez problemu przetrwają również okresu suchsze. Nawet zimowanie nie sprawi nam zbyt dużo kłopotów, ponieważ wystarczy delikatnie osłonić gałązki pigwowca od mroźnych podmuchów wiatru, a na wiosnę nie musimy obawiać się przykrych niespodzianek.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński

Sadzonki pigwowca japońskiego dostaniemy w stacjonarnych sklepach ogrodniczych w zależności od wielkości od około 20 złotych za sztukę lub trochę taniej, kupując przez Internet. Najlepsze efekty daje uprawa w rzędach, w rozstawie co około metr lub rzadziej, jeżeli chcemy uzyskać efekt ciągłego krzewu - niskiego żywopłotu.


Jednym z ważniejszych zabiegów w uprawie pigwowca japońskiego jest przycinanie. Zaraz po posadzeniu skracamy wszystkie jego gałązki, dzięki czemu pobudzimy go do życia, przyspieszymy zaaklimatyzowanie w nowym miejscu, a także od samego początku będziemy mieli kontrolę nad pokrojem rośliny. Kolejne cięcia wykonujemy na wiosnę, zawsze po okresie kwitnienia. Wycinamy w całości osłabione pędy, a także te nazbyt rozrastające się. Przerzedzamy również roślinę, jeżeli zbytnio się zagęściła.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński

Rozmnażanie

Istnieją trzy sposoby uzyskiwania samodzielnie młodych sadzonek pigwowca japońskiego. Pierwszym i jednocześnie najtrudniejszym z nich jest zastosowanie nasion, które dobrze przemyte wodą powinny być stratyfikowane przez dwa miesiące. Dalsze postępowanie jest zależne od pory roku - wiosną wysiewamy bezpośrednio do gruntu, natomiast jesienią do pojemników i dopiero na wiosnę przesadzamy. Drugi sposób rozmnażania jest zdecydowanie najczęściej wybierany i są to sadzonki półzdrewniałe. Pobieramy je na przełomie czerwca i lipca, chociaż więcej źródeł podaje, iż ten drugi miesiąc jest bardziej odpowiedni. Wybieramy pędy tegoroczne. Od razu po ścięciu zabieramy się za ukorzenianie, a po kilku tygodniach powinny posiadać już odpowiedniej wielkości korzenie, aby przesadzić je na miejsce docelowe. Najprostsza metodą jest odcięcie od matecznego krzewu odkładów, które bardzo często pojawiają się przy uprawie tego gatunku. Od razu możemy sadzić je na przeznaczonym do tego celu stanowisku.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Darek, Tytuł: o pigwowcu

    Zapraszam na moją stronę poświęconą pigwowcowi

  2. Dodał: Ryszard, Tytuł: Dla czego usechł?

    Dla czego usechł? w ubiegłym roku posadziłem dwa w dużych donicach na balkonie. Przyjęły się i ładnie wyrosły. W Marcu puściły listki. w połowie kwietnia uschły oba.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie