Pigwowiec japoński - uprawa, rozmnażanie i zastosowanie

Pigwowiec japoński - uprawa, rozmnażanie i zastosowanie

2 komentarzy

Zastosowanie pigwowca japońskiego

Pigwowiec japoński uprawiany był w naszym kraju już dziesiątki lat temu. Z tego właśnie powodu liczba zastosowań jest duża, a główne z nich to:

Roślina ozdobna - jako, że kwitnienie w przypadku tego gatunku jest bardzo obfite, a kwiaty w żywych kolorach, pigwowiec japoński w powodzeniem może być uprawiany do dekorowania naszych ogrodów, ale nie tylko. Wprowadza życie również przy drogach i ruchliwych ulicach, gdzie warunki uprawy są raczej trudne.

Żywopłot - krzewy pigwowca japońskiego bardzo łatwo się zagęszczają, a posadzone obok siebie będą tworzyły zwartą strukturę. Odpowiednie uformowanie pozwoli nam uzyskać bardzo ciekawy efekt żywopłotu, który wczesną wiosną obsypie się kwiatami, a jesienią żółtymi owocami.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński

Kulinaria - owoce pigwowca są bardzo kwaśne i cierpkie, ale jednocześnie zawierają duże ilości witaminy C i pektyn. Bogate są również w barwniki, kwasy organiczne i mineralne. Dodatkowym atutem jest ich intensywny aromat i zapach. Ze względu na te cechy, pigwa stosowana jest jako wspaniała podstawa różnego rodzaju nalewek. Używane są również jako zamiennik cytryny do herbaty (zawiera dużo więcej witaminy C niż ona), dodatek do dżemów, galaretek oraz niektórych deserów, którym chcemy nadać bardziej kwaśnego smaku.


Pigwowiec japoński może być nie tylko przez każdego uprawiany, ale również z powodzeniem rozmnażany. Walory ozdobne stanowią zarówno kwiaty, jak też żółte owoce, które dodatkowo możemy wykorzystać do celów spożywczych. Jeżeli posiadamy nieduży, jeszcze niezagospodarowany kawałek działki, warto posadzić jeden krzaczek tej rośliny, dzięki czemu co roku będziemy mogli poczęstować znajomych przepyszną nalewką własnej roboty.
Owoce pigwowca

Owoce pigwowca

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Darek, Tytuł: o pigwowcu

    Zapraszam na moją stronę poświęconą pigwowcowi

  2. Dodał: Ryszard, Tytuł: Dla czego usechł?

    Dla czego usechł? w ubiegłym roku posadziłem dwa w dużych donicach na balkonie. Przyjęły się i ładnie wyrosły. W Marcu puściły listki. w połowie kwietnia uschły oba.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie