Newsletter serwisuOleander podlewanie, rozmnażanie, przycinanie i choroby

Oleander to bardzo lubiana roślina w naszych ogrodach. Osiąga spore rozmiary i obficie kwitnie. Pomimo tego, że pochodzi z południowej Europy, u nas dobrze się czuje i może być bez większych problemów uprawiany w domach, a latem na balkonach. Jego kwiaty mogą mieć różny kolor – biały, różowy, czerwony, żółty, beżowy.

Jeżeli chcemy, aby bogato kwitł w naszym ogrodzie, musimy dobrać mu bardzo jasne i słoneczne stanowisko. Dodatkowo temperatura powietrza powinna wynosić około 15 – 23 stopni, natomiast na zimę przenosimy do pomieszczenia o temperaturze kilku stopni. Gleba obojętna lub lekko zasadowa i żyzna, ciężka. Latem bez problemów możemy wystawiać ją do ogrodu, na słoneczne balkony, tarasy lub werandy, jednak robimy to stopniowo – najpierw na kilkanaście dni na stanowisko półcieniste, a dopiero później na słoneczne miejsce. W czasie deszczu koniecznie chowamy roślinę pod dachem. Pod koniec lata musimy z powrotem wstawić nasze oleandry do mieszkania.

Bardzo ważnym elementem w uprawie oleandra jest podlewanie. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na brak dostatecznej ilości wody. Podstawowe zasady mówią, że do zasilania używamy wody miękkiej oraz o temperaturze pokojowej. Ziemia, w której rośnie nasza roślina powinna być cały czas wilgotna w okresie wzrostu i kwitnienia. Nawet krótkotrwały brak wilgoci może spowodować zmarnienie kwiatów oraz pąków, a nawet ich opadanie, dlatego oprócz tego, że raz dziennie - a czasem nawet dwa razy dziennie - podlewamy nasze oleandry, możemy dolewać również wodę do podstawki.

Pomimo tego, że lubi wilgoć, rośliny nigdy nie zraszamy nawet, gdy w pokoju mamy suche powietrze. W okresie kwitnienia, co kilka tygodni do wody dodajemy nawóz do roślin kwitnących. Unikamy kontaktu liści oraz kwiatów z wodą. W okresie spoczynku rośliny, czyli w zimie, podlewanie znacznie ograniczamy. Dajemy tylko minimalną ilość wody, potrzebną, by korzenie oraz ziemia, w której rosną, nie przeschły całkowicie.

 

Oleander

Oleander

W celu uzyskania młodych okazów tej rośliny, wczesną wiosną lub późnym latem, ucinamy kilkunastocentymetrowe, lekko zdrętwiałe pędy, przynajmniej z dwoma węzami. Obrywamy liście z dolnego węzła oraz ewentualne pąki, a następnie wkładamy do pojemnika z wodą na około godzinę. W  miejscu ucięcia stosujemy ukorzeniacz, a później wstawiamy do donicy z piaskiem, którą stawiamy w temperaturze około 20 stopni. Po kilku tygodniach powinny być już ukorzenione wystarczająco, by móc je przesadzić do normalnej ziemi. Jeżeli cały proces zaczęliśmy w sierpniu to w następnym roku roślina już kwitnie, jeżeli w marcu to istnieje szansa, że jeszcze w tym samym roku pokaże swoje kwiaty.

Oleander

Odpowiednie przycinanie oleandrów jest ważne, by uzyskać ładne rośliny. Przede wszystkim wycinamy stare, brzydkie i bezlistne pędy oraz przekwitłe kwiatostany. W pierwszych latach obcinamy wierzchołki gałązek w miejscach, gdzie chcemy, aby się rozkrzewiły. Jest to jedyny sposób formowania tych roślin. Ponadto możemy obcinać pędy, które nadmiernie się porozrastały.

 

Oleander

Oleander

Choroby, które atakują oleandry to choroby grzybicze oraz szara pleśń. W obu przypadkach wycinamy zaatakowane części rośliny. W przypadku pierwszej choroby stosujemy również preparat przeciwgrzybiczny, dodawany do wody. Ponadto do naszych oleandrów czasami mogą przyczepić się szkodniki. Najczęściej są to mszyce, które zwalczamy preparatami przeciwko mszycom.

Oleandry to piękne i delikatne rośliny, którymi trzeba się opiekować, a na pewno odwdzięczą nam się przepięknymi kwiatami. Należy jednak pamiętać, że są to rośliny trujące i trzeba je trzymać z dala od dzieci. Spożycie kwiatów, liści lub pędów może mieć dramatyczne skutki. Jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, warto jest mieć je u siebie w mieszkaniu.

 

Oleander podlewanie, rozmnażanie, przycinanie i choroby

Oleander podlewanie, rozmnażanie, przycinanie i choroby


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.14 / 37 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: oleander ,-ciąć na jesień czy też nie???

mam piękną sadzonkę oleandra o wys.1 metra.Chciałabym go rozkrzewić,aby się rozrósł na boki.Czy teraz mogę to zrobić i czy zakwitnie na wiosnę???

dodał: marzencia 2010-10-20 17:09:37

Tytuł:

dodał: 2010-10-23 23:11:49

Tytuł:

dodał: 2011-07-03 16:02:37

Tytuł: zaczynają żółknąć i opadać liście

Co zrobić? Jest duży około 180cm.Czy zmienić donicę na większą, czy to jakaś choroba? Nie wiem co robić.Szkoda, żeby mi zmarniał.

dodał: Teresa 2011-07-07 20:27:46

Tytuł: Tutuł:żółkną liście i opadają

Mam ten sam problem co pani Teresa,mój oleander po wstawieniu go na miejsce gdzie będzie stał cała zimę,to żółknę mu liście i opadają.Nie wiem co mam zrobić?

dodał: Maria 2011-11-08 21:59:10

Tytuł: mszyce na lisciach

do mojego oleandera sa poprzylepiane takie kulki wydaje mi sie ze to mszyca jak to zlikwidowac zmywam to woda ale za jakis czas znowu sie pojawia

dodał: daniela 2011-11-21 10:19:37

Tytuł: Czy przyciąc kwiatostany, którte latem nie zakwitły?

Mój oleander tego lata niezbyt obficie kwitł, a wiele kwiatostanów zupełnie nie rozwinęło pąków, Czy po wniesieniu go do mieszkania pozostawić je , czy usunąć?

dodał: Wanda 2011-12-07 21:29:17

Tytuł: mszyce na liściach

Daniela. to nie mszyce te kulki lecz tarczniki, należny liście przecierać denaturatem ścierając tarczniki, które pojawiają się szczególnie po zimie na wiosne.

dodał: Kasia 2012-02-05 12:18:43

Tytuł: czy to mszyce , czy coś innego

mój oleander jest cały oblepiony czymś białym , lepiącym , liście kleją się ,schną i opadają . Co robić?

dodał: Ania. 2012-02-25 12:19:14

Tytuł: ja mam ten sam problem

mój oleander również ma lepiące liście i kolor ich zmienił się na bardziej szary niż zielony, a na podłodze pod oleandrem jest pełno kapiącej z liści lepkiej substancji - mazi. Też nie wiem co robić ?

dodał: Maria 2012-03-01 23:46:48

Tytuł: zwalczenie mszyc

trzeba wymyć oleandra wodą z mydłem osłaniając wcześniej ziemie w donicy

dodał: zuzia 2012-03-12 12:07:47

Tytuł: Objawy chorób

Oleander nie jest az taki latwy w utrzymaniu jakby się co niektórym wydawało.Ja po wielu stratach doszłam do wielu doswiadczen.I teraz jakos rosna. Prawie cały czas stoja na balkonie,tylko dwa tygodnie byly na klatce schodowej jak przyszły mrozy.Bo takie mieliśmy tutaj w Bonn,a zahartowane trzymają się lepiej.Mam tylko drzewka i to specjalne kwiaty, potrójne ,Różowy, łososiowy i jasny pink.Nawozu dostają w okresie kwitnięcia na 1 litr polowe zakrętki raz na dwa tygodnie.W zimie taka porcja raz na dwa miesiące,aby mial cos z tej ziemi do wyciągania a nie tylko sama Wodę.Przeciwko choroba stosuje granulat kupowany w sklepie Knauber,i jest super,zadne mszyce ,robactwa ,Pleśnie czy grzybice.Tez dobry dla wszystkich kwiatów domowych.Aby fajnie kwit,nalezy tylko nierozkwitniete poki odcinac,lepiej ukrecac,tym się go zmusza do aktywności kwitnienia.Te co nie rozkwitły przed zima tez ukrecic,bo tylko dostanie od nich pleśniawki, wypijaja one tylko soki i powodują uśpienie krzaku.Potem objawia się tym ze otrzyma jeszcze ciemne plamki na tych galazkach od kwiatow a potem jeszcze na lisciach.Co nalezy szybko usunac,bo tylko roznosi się ta martwica na caly krzak.

dodał: Andi z Bonn 2012-04-11 00:04:04

Tytuł: Mam ten krzew 4 lata !!!

Ani razu jeszcze mi nie zakwitł, robię z nim to czego wymaga, może polewałam go wodą i stał na deszczu. Czy jeszcze zakwitnie, bo niby rośnie, ale nie kwitnie, a pąki nie rozwijają się. Bardzo prosze o odpowiedz

dodał: Maria 2012-04-26 09:00:25

Tytuł: opadanie zielonych listków

mojemu oleandrowi spadły prawie wszystkie zdrowe zielone listki ma paki które tez nie wszystkie zakwitły i opadaja Co robić?

dodał: genka 2012-05-08 16:46:20

Tytuł: kiedy przecinać oleandry

chcę się dowiedzieć kiedy można przecinać oleandry żeby się rozkrzewiły i zakwitły

dodał: Emilka 2012-05-25 13:17:58

Tytuł: On potrzebuje serca.

Kupuję krzewy w przecenie i co z nimi robię. Obrywam uszkodzone liście i pąki. Podlewam przez tydzień mocno rozcieńczonym preparatem czosnkowym. Nawożę go przy każdym podlewaniu bardzo małą dawką nawozu (tygodniowa dawka podzielona przez 7), temperatura wody pokojowa około 20 stopni.Po miesiącu przychodzą do siebie i pokazują co potrafią. Sama radość.

dodał: Jan (jt) 2012-06-07 15:33:20

Tytuł: oleander kwiat cudo

oj napatrzylam się w tym roku w czerwcu w Chorwacji na te cudowne piękne kwiaty amuszę przyznać że nie mogłam oczu oderwać ....

dodał: zauroczona 2012-07-03 19:33:51

Tytuł: Opadły liście i kwiaty

Najpierw był piękny. A teraz zostały mu ostatnie listki. Wszystkie po prostu opadły. Co mam robić?

dodał: Ania 2012-07-09 13:06:55

Tytuł: Dlaczego opadają liście i pąki?

Obracanie donicy z oleandrem powoduje opadanie pąków kwiatowych.Pani Aniu, jeżeli łodygi nie wykazują podłużnych zmarszczeń to proszę zastosować się do postu "On potrzebuje serca". Życzę powodzenia.

dodał: Jan (jt) 2012-07-11 08:27:00

Tytuł: Zbyt obfite kwitnienie

Mój maluch jest piękny ale tak obficie zakwitł, że wszystkie gałązki są powyginane od ciężaru kwiatów - czy usunąć część kwiatostanów ???

dodał: Justyna 2012-07-12 09:27:37

Tytuł: dziwne bąble na liściach

Proszę o poradę . Na moim oleandrze na wierzchniej stronie niektórych liści pojawiły się dziwne bąble, które z czasem brązowieją. Co to takiego? Zauważyłam też przyczepione do liści na cieniutkich szypułkach maleńkie jasno zielonkawe główki. Mam oleandry kilka lat i czegoś takiego wcześniej nie widziałam.

dodał: renata 2012-07-13 16:59:41

Tytuł: Pomocy!jak sie od niego wyleczyc

Jak uratować się od zatrucia oleandra !??!!!!!proszę o odpowiedzi w komentarzach

dodał: anonim 2012-07-21 01:27:08

Tytuł: Do Anonima

Oleandry, w czasie kwitnienia, wydzielają kwas pruski, szkodliwy dla ludzi. W tym czasie należy mieszkanie intensywnie wietrzyć, a jeśli jest taka możliwość, to wystawić roślinę na balkon, czy ogród. Ale bez przesady, jeśli jest niewiele kwiatów, to nic nam nie grozi. Niektórzy piszą, że roślina choruje, że na liściach pojawiają się "zielone główki", brązowe plamki, czy też bąble. Nie jestem w stanie na podstawie takich opisów zdiagnozować chorobę. Proponuję udać się do centrum ogrodniczego, ewentualnie kwiaciarni z listkiem zaatakowanym chorobą. Tam można otrzymać właściwą diagnozę oraz właściwe instrukcje postępowania, łącznie z odpowiednimi preparatami ochrony roślin. Pozdrawiam i życzę sukcesów w hodowli tych pięknych roślin.

dodał: U_cioci_na_imieninach 2012-08-03 10:28:18

Tytuł: Czy to nasiona

Na moim oleandrze pojawiły się na zakończeniach głównych pędów strączki podobne do fasolek długości do 10cm koloru zielonobordowego.Podejrzewam że to nasiona.Pytanie: czy należy je usuwać i o czym świadczy to zjawisko chyba niezbyt częste w naszych uprawach

dodał: Zofia 2012-08-17 10:06:54

Tytuł: robactwo w ziemi oleandra

mam oleander kilkanascie lat i co roku wiosną zaczyna chorować(zamierają wierzchołki,opadają liście,żółkna liście) Dla ratowania rosliny podlewam rozcieńczonym preparatem na mszyce lub inne szkodniki kwiatów.Po podlaniu wychodzą na zewnątrz jakieś wijące się cieniutkie ok.1,5 cm długości glisty.Po tym zabiegu roślina wraca do zdrowia.Chore zamierające wierzchołki regularnie obrywam aż roslina wyzdrowieje.Przycinam pędy na jesieni z uwagi na wielkość rośliny.Na wiosnę jest gęsty krzew,ale kwitnie dość pózno,pod koniec lipca.

dodał: Grażyna 2012-08-25 16:23:51

Tytuł: dobra rada na wszystkie problemy...

Oleandry muszą mieć przede wszystkim duże pojemniki,bo korzenie ich rozrastają się niesamowicie szybko,a co najważniejsze przynajmniej raz w sezonie powinny być profilaktycznie opryskane środkiem p/grzybicznym i owadobójczym.Ja swoje pryskam w środku lata[kiedy są największe przyrosty],a najpóźniej po powrocie na zimową kwaterę.

dodał: Lidia 2012-08-28 23:40:36

Tytuł: möj oleander

Moje oleandry -2m wysokosci, rosna w 40 l donicach (musze je przesadzic do wiekszych donic). Od wiosny do pöznej jesieni stoja w ogrodzie w miejscu slonecznym. Zima lubia okolo 5-10°C. Ten chlöd zima jest potrzebny, zeby roslina ladnie sie rozkrzewiala. Podlewam je zimna kranöwka(lubia wapno). Nie powinno dopuscic sie do przesuszenia korzeni. Jest taka zasada w hodowli oleandröw: korona cielutka, a korzenie zimne i mokre. Czasami niektöre listki zzölkna, ale to nie problem, rosna nowe i kwitna do dzisiaj. Zasilam je roztworem gnojöwki konskiej 1:20 lub nawozem ze sklepu. Najmilsze pozdrowienia. :)))

dodał: Sunny 2012-10-07 00:49:22

Tytuł: Udane pierwsze zimowanie

Witam, pierwszy raz mam oleandra ku zdziwieniu pięknie rósł całą zimę, w salonie srednio nasłonecznionym w dodatkowej donicy by zawsze na dnie miał jakąś wodę. Raz na dwa tygodni porządne płukanie pod prysznicem, tak 1 do 2 razy w tygodniu jakieś 250ml wody ciepłej z kranu. Kilka liści zrzucił ale myślę ze to normalne w zimie jak i w lecie. a jak u was tej zimy???

dodał: Jarek 2013-03-12 13:46:27

Tytuł: prosze o porade

witam dwa lata temu sama posadzilam z galazki oleander rosnie wysoko ale z padaja z niego liscie sa bardzo cienkie lodygi i czekam na kwiaty a ich niewidac prosze o porade dziekuje i pozdrawiam

dodał: JADWIGA zGLIWIC 2013-05-22 19:53:50

Tytuł: Porada dla Jadwigi

Witaj. A czy ucinałaś wierzchołek aby mógł się rozgałęzić. Może po prostu daj mu czas na porządne zakorzenienie się. Nie ma za dużej doniczki? Może idzie w korzeń a nie w kwiat. Nawozisz go czymś? no i sam fakt że dopiero co zima poszła trzeba dac im trochę wiecej czasu. Nie ukrywam że mój zaczął iść w górę jak szalony.

dodał: Jarek 2013-05-27 11:17:51

Tytuł: PROSZĘ O PORADE

WSADZIŁAM GAŁĄZKĘ OLEANDRA DO ZWYKŁEJ ZIEMI-CZY SIĘ UKORZENI? A MOŻE MUSZĘ WSADZIĆ DO PIASKU?

dodał: DANUTA 2013-07-19 20:35:19

Tytuł: Import z Katalonii

Dwa lata temu przywiozłem z Katalonii kilka gałązek oleandra. Wstawiłem je do butelek z wodą i po dosłownie kilkunastu dniach korzenie pojawiły się w takiej ilości, że musiałem rozcinać butelki (PET), aby korzeni nie uszkodzić. Tak ukorzenione wsadziłem do zwykłej ziemi kupionej a OBI. Przez pierwszy rok rosły jak szalone. Miały duże ciemnozielone liście. Niestety, ostatniej zimy zostały zaatakowane przez przędziorki. Walczę z tym świństwem na rożne sposoby (m.in. wielokrotny oprysk preparatem 'Target'). Kwitną, ale bardzo mało. Mam trzy odmiany: biały pojedynczy, różowy podwójny i ciemnoczerwony pojedynczy. Dwa pierwsze kwitły, ostatni jeszcze nie. Stoją cały czas w domu, bo w bloku nie mam balkonu. :( We Włoszech widziałem jeszcze żółty.

dodał: Adam 2013-07-27 12:03:56

Tytuł: Oleander w Anglii

Witam Ta piekne rosliny podarowali nam znajomi konczacy emigracje i wracajacy do polski trzy lata temu Od kwietnia do listopada stoja w ogrodzie w slonecznym miejscu na zime zabieram je do salonu Rosliny nigdy nie byly nawozone nie chowam ich ani nie okrywam niczym w czasie deszczu (a wiadomo jaka pogoda jest w anglii) mimo to kwitna cudownie i nic im nie szkodzi kwitna tak obficie ze uginaja sie galazki i musze usuwac nadmiar kwiatow Polecam wszystkim milosnikom i pozdrawiam uzytkownikow

dodał: Daniel 2013-08-06 15:52:31

Tytuł: oleander i klopot

niektorzy zadaja pytania na ktore maja odpowiedz na samej gorze, czytajcie dokladnie co jest napisane a Wasze problemy nie beda problemem! kadzej jesieni Oleander mozna przycinac , wyrastaja nowe pedy i zazwyczaj juz w nastepnym roku kwitna.. a co do deszczu , smieszy mnie gdy ktos pisze , ze deszcz moze zaszkodzic a co z Oleandrami ktore rosna w naturze i deszcz im jakos nie przeszkadza? ja nie chowam swojego gdy deszcz pada i jakos nigdy nie zaszkodzil :) zycze powodzenia w hodowli

dodał: Magda 2013-09-05 17:22:32

Tytuł: Ochrona przed zimnem?

Kiedy należy Oleandra schować z balkonu do domu? Boję się żeby nie zmarzł a wiosną kiedy powinien być wystawiony na balkon?

dodał: Inga 2013-09-14 10:27:12

Tytuł: przekwitłe kwiatostany oraz nasiona

na moim oleandrze jeszcze są przekwitłe kwiatostany wraz z "fasolkami" z nasionami, czy obciąć je teraz przed zimą? czy dopiero na wiosnę?

dodał: Krycha 2013-11-11 11:30:27

Tytuł: Choroby oleandra

Nie wiem co to jest ,ale listki mojego 1,5m oleandra pokryte zostały brazowymi kropami, które usuwałam za pomocą mycia wodą z mydłem,i to w końcu nie pomogło i musiałam kwiat wyrzucić bo cały był oblepiony tymi brązowymi kropami.Jak tego uniknąć?

dodał: Yani 2014-02-20 11:56:23

Tytuł: Do Yani i Krychy

Przeczytałam w jakiejś książce o kwiatach że można te kropy delikatnie zmyć szmatką nasączoną denaturatem lub opryskać "insektycydem systemicznym", cokolwiek to jest ;) Moja mama ma ten sam problem z Oleandrami, na szczęście mój (który "dorastał" razem z tymi mamy) nie ma żadnych chorób, ciekawe od czego to zależy. Od otoczenia? Od wody? Krycha, kwiaty usuń gdy zaschną, ale myślę że nic im się nie stanie gdy obetnie się je wcześniej - ja tak zrobiłam bo zaczął kwitnąć w październiku czy listopadzie, i tak by nie zakwitł. No i ładnie mu poszło w liście.

dodał: Gabriela 2014-03-21 11:01:18

Tytuł: jak duza donica dla oleandra

mam bardzo duzego oleandra a maly balkon rosnie w donicy 40l.przepieknie kwitnie nie chce go dzielic a wiem ze w donicy sa prawie same korzenie podlewam go dwa,trzy razy dziennie jak jest 20stopni ciepla i to po 5l jednorazowo do podstawki jest tak duzy ze musimy w trojke go przenosic i nie wiem jak duzą donice powinien miec,narazie pieknie kwitnie ale po przekwitnieciu na zime usuwam kwiatostany i przycinam go

dodał: ewcia 2014-06-23 20:46:16

Tytuł: Na moim urosly mandarynki...

i niewiem czy sa te mandarynki jadalne.A gdyby tak Embargo na moje mandarynki...

dodał: oleander 2014-08-14 22:34:13

Tytuł: na oleandrze lepkieplamy

na moim oleandrze czarny nalot lepkie plamy co z tym robić

dodał: Anna 2015-02-22 16:44:36

Tytuł: Biały i lepki nalot...

Mój oleander do tej pory był bardzo ładny od tygodnia pojawił sie biały lepki nalot bardzo dużo spadło liści jak go uratować...

dodał: Maria.. 2015-02-26 09:32:43

Tytuł: Brazowieją i usychają pędy oleandra, na łodygach biały nalot

Od kilku lat miałam piękne oleandry, ubiegłego lata żółkły liscie na białym, przed wniesieniem na przezimowanie opryskałam na przędziorka, teraz zasychają pędy na kilku i intensywnie opadają liście mimo podlewania. Proszę o radę jak je ratować.

dodał: Zofia 2015-03-02 16:54:47

Tytuł: przycinanie oleandra

Tyle tych postów, a ja ciągle nie wiem, JAK i KIEDY przycinać oleandra? Na wiosnę czy jesienią? A może obojętnie kiedy?? Czy ktoś zna odpowiedź na to pytanie? Mój "olek" ma ok. 150 cm, ale dostał "gołych nóżek", to znaczy, że opadły mu liście na dole pędów. Bardzo rozkrzewił się na górze i nieładnie wygląda. Wiem, że "olki" dobrze znoszą cięcie, więc może go ciachnąć po całości? Ktoś mi podpowie?

dodał: Viki 2015-03-08 18:22:17

Tytuł: sama prawda

A na moim oleandrze wyrosły banany a jak ktoś nie wierzy to nie zna się na niczym.

dodał: dr.Lasek 2015-07-09 09:39:31


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]