Odmiany wiśni

Odmiany wiśni

Skomentuj artykuł

Sabina

Odmiana wczesna pochodzenia polskiego, charakteryzująca się smacznymi, soczystymi, czerwonymi owocami. Owocuje szybko, obficie i regularnie, a poza tym nie jest aż tak podatna na choroby jak np. ‘Łutówka’.

North Star

Odmiana pochodzenia amerykańskiego. Słabo rośnie, a przy tym charakteryzuje się ładnymi, średnio dużymi, ciemnymi owocami. Są one soczyste, kwaskowate, ale smaczne. Odmiana ‘North Star’ jest uniwersalna i może być traktowana jako deserowa i na przetwory.  Znajduje zastosowanie głównie w przetwórstwie. Odmiana nadaje się także do posadzenia w przydomowym sadzie. Szybko wchodzi w okres owocowania, jest dość plenna, mało wrażliwa na mrozy i dość odporna na choroby, choć wrażliwa na raka bakteryjnego. Zaliczamy ją do odmian średnio  wczesnych, a okres dojrzałości zbiorczej przypada na początek lipca. Odmiana samopylna.

Ametyst

Odmiana silnie rosnąca, późna, pochodzenia polskiego. Jej owoce ciemnoczerwone, soczyste, kwaśne, wykorzystywane przede wszystkim na przetwory.
Odmiana samopłodna,  wytrzymała na mróz, dość odporna na choroby (mało podatna na raka bakteryjnego).

Lucyna

Odmiana polska o bardzo smacznych, słodko- kwaśnych, dość dużych i ciemnych owocach. Zaliczana jest do odmian deserowych. Dojrzałość zbiorcza owoców w drugiej dekadzie lipca. Rośnie średnio silnie. Wytrzymała na mrozy i dość odporna na choroby. Odmiana warta uprawy.

Groniasta z Ujfehertoi

Odmiana pochodzenia węgierskiego o smacznych, kwaskowatych, deserowych owocach w barwie ciemnoczerwonej. Rośnie średnio silnie, jest dość odporna na choroby, a poza tym wcześnie wchodzi w okres owocowania i dobrze plonuje. Należy do odmian samopłodnych, choć w towarzystwie zapylaczy np. ‘Łutówka’ obficiej owocuje. Nie jest podatna na mrozy ani zbyt wrażliwa na choroby.
Dojrzałość zbiorcza owoców przypada na drugą połowę lipca.


Pandy 103 (Kerezer)

Odmiana o dość dużych, ciemnych i smacznych owocach, plenna. Warta uwagi ze względu na deserowe owoce. Zaliczana do odmian średnio wczesnych. Aby dobrze owocowała, należy ją posadzić w towarzystwie innych wiśni zapylaczy (np. ‘Lucyna’), gdyż odmiana nie jest w pełni samopłodna. Zbiorcza dojrzałość owoców przypada na drugą połowę lipca. Należy do odmian radzących sobie z mrozami oraz bardziej odpornych na choroby.

Wanda

Polska odmiana, średnio wczesna, silnie rosnąca o kwaskowatych owocach. Bardzo szybko wchodzi w okres owocowania, owoce małe. ‘Wanda’ owocuje regularnie i obficie. Odmiana nadaje się przede wszystkim na przetwory. Wykazuje podatność na raka bakteryjnego. Jest odmianą samopłodną.

Książęca

Biorąc pod uwagę czerechy, warto wspomnieć o starej odmianie ‘Książęca’. Jej owoce są średnio duże, soczyste, słodkie- deserowe. Zaliczana jest do odmian wczesnych- owoce dojrzewają na przełomie czerwca i lipca. Może przemarzać.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: