Newsletter serwisu

Nawozy sztuczne - rodzaje nawozów

Racjonalne nawożenie roślin w ogrodzie, należy do tych zabiegów pielęgnacyjnych, które warunkują prawidłowy rozwój roślin. Dzięki niemu bujniej rosną, ładniej kwitną oraz dobrze owocują. W uprawach biodynamicznych nawozimy wyłącznie nawozami organicznymi (np. kompostem, obornikiem itp.), które pozytywnie wpływają na rośliny oraz gwarantują ekologiczną żywność. W ostatnim czasie coraz więcej osób korzysta z tej formy nawożenia. Innym sposobem nawożenia są nawozy mineralne często określane jako sztuczne. Uzyskiwane są poprzez uszlachetnianie wydobytych z ziemi substancji bądź też chemicznie. Ich stosowanie powinno opierać się o zrównoważone proporcje. Dzięki nim, w szybkim czasie wzbogacimy podłoże w niezbędne, a zarazem łatwo przyswajalne składniki pokarmowe. Niekontrolowane stosowanie nawozów mineralnych prowadzi do zasolenia podłoża i negatywnie wpływa na rozwój uprawianych roślin.

Najważniejsze składniki pokarmowe oraz ich działanie

Azot (N)- jest tym składnikiem pokarmowym, który odpowiada za przyrost gałęzi oraz liści. Dzięki niemu możemy znacznie zwiększyć  roczne przyrosty, a w związku z tym rośliny szybciej wypełnią ogrodową przestrzeń. Przy niedoborze azotu rośliny charakteryzują się słabszym wzrostem, mniejszymi liśćmi o bladej barwie. Nadmiar azotu sprawia, że rośliny stają się zbyt wybujałe, słabiej kwitną oraz owocują. Są bardziej podatne na mrozy oraz choroby i szkodniki.

Fosfor (P)- bardzo ważny składnik pokarmowy niezbędny do prawidłowego zawiązywania się kwiatów, owoców oraz rozwoju korzeni. Jego niedobór objawia się w postaci ciemnozielonych liści, czerwieniejących łodyg oraz całościowym karłowaceniem roślin.

Potas (K)- Wpływa na odporność i zdrowotność rośliny. Dzięki niemu staje się ona bardziej odporna na suszę, choroby grzybowe oraz mrozy. Jego brak powoduje mniejsze przyrosty pędów, które z czasem zamierają. Liście są niewyrośnięte, niebieskozielone z widocznymi zmianami w postaci zróżnicowanych plam.

Magnez (Mg)- jego brak prowadzi do chlorozy liści.

Wapń (Ca)- dzięki niemu odkwasimy podłoże jak również wpłyniemy na poprawę jego właściwości. Podnosi przyswajalność składników pokarmowych, a jego brak ogranicza wzrost oraz prowadzi do zakwaszenia podłoża.

Żelazo (Fe)- jego brak prowadzi do chlorozy liści, objawiającej się żółtymi przebarwieniami, a nawet zahamowaniem wzrostu rośliny.


   

Aby trafniej dawkować nawozy mineralne warto sprawdzić zasobność podłoża w określone składniki pokarmowe. Można to zrobić przesyłając próbki gleby do analizy, do jednej ze stacji chemiczno- rolniczych, które zajmują się tego typu  badaniami. Po otrzymaniu badań, będzie wiadomo, których pierwiastków jest najwięcej, a których najmniej.

Podział nawozów mineralnych
   

Nawozy mineralne (sztuczne)  możemy podzielić na kilka grup:

1.    Nawozy azotowe- ze względu na zróżnicowane formy azotu, nawozy azotowe możemy podzielić na:

a)    amonowe 

- Siarczan amonu stosowany przede wszystkim na glebach o odczynie      obojętnym do zasadowego. Zawiera 20-21% azotu oraz ponad 20%  siarki. Jest nawozem fizjologicznie kwaśnym, dlatego też wpływa na obniżenie poziomu pH. Dobrze rozpuszcza się wodzie oraz może być stosowany przy nawożeniu wszystkich roślin.

b)    saletrzane

- Saletra wapniowa zawiera około 15,5% azotu oraz około 20% wapnia. Posiada właściwości odkwaszające glebę oraz doskonale nadaje się do nawożenia pogłównego.
- Saletra potasowa składa się z azotu w formie azotanowej oraz potasu (45%). Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i może być stosowana przy nawożeniu dolistnym.
- Saletra sodowa zwana chilijską zawiera około 15,5% azotu.

c)    saletrzano- amonowe

    - Saletra amonowa zawierająca 34% czystego N, jest jednym z najbardziej        popularnych i stosowanych nawozów mineralnych. Łatwo rozpuszcza się w        wodzie oraz stanowi doskonały nawóz azotowy, wykorzystywany zarówno        przedsiewnie oraz pogłównie.
    - Saletrzak zawiera 28% czystego N i także stanowi uniwersalny nawóz. Nie        rozpuszcza się w wodzie.
    - Saletrzak magnezowy dodatkowo zawiera kilka procent magnezu.

d)    amidowe

- Mocznik jest popularnym i uniwersalnym nawozem azotowym, zawierającym 46% N. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, a więc może być stosowany do nawożenia dolistnego. Daje dobre efekty na większości gleb, za wyjątkiem tych mocno kwaśnych, zasadowych, zimnych oraz podmokłych.


2. Nawozy fosforowe

a) superfosfaty

- Superfosfat pylisty– zawiera około 19% P2O5, jest łatwo przyswajalny przez rośliny oraz stosowany jako typowy nawóz przedsiewny. Poza P2O5 zawiera także mangan, bor, cynk, miedź. Najefektywniejszy na zasadowym podłożu.
- Superfosfat granulowany prosty – zawiera około 20% P2O5 i jest lepiej przyswajalny przez rośliny.
- Superfosfat granulowany potrójny- zawiera 46%  P2O5 , jest dobrze rozpuszczalny w wodzie i sprawdza się zarówno na glebach zasadowych jak i kwaśnych.
- Superfosfat granulowany potrójny z borem – zawiera 44% P2O5  . Może być stosowany na glebach o zróżnicowanym pH. Zalecany przy niedoborze boru.
- Superfosfat magnezowy pylisty – w jego skład wchodzi P2O5 - 15%
MgO - 5%.

b) mączki

- Mączka fosforytowa- nadająca się na gleby o odczynie kwaśnym, ze względu na fakt, że zawarte w niej związki fosforowe są rozpuszczalne w kwasach.

Nawozy sztuczne

 

Nawozy sztuczne

3. Nawozy potasowe

a) chlorkowe

- Sól potasowa – zawiera do 60% K2O i bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie.
- Kainit- zawiera do około 14% K2O, poza tym wysoki procent sodu oraz siarkę i magnez.
- Korn- Kali (Kamex)- nawóz zawierający 40% K2O oraz niewielką ilość magnezu, siarki i sodu.

b) siarczanowe

- Siarczan potasu- może występować w formie granulowanej oraz pylistej. Zawiera 50% K2O oraz 18% siarki.
- Hortisul- zawiera 52% K2O oraz sporo siarki, bardzo łatwo rozpuszczalny, doskonały do nawożenia dolistnego.
- Kalimagnezja – zawiera do 30 % K2O.

4. Nawozy magnezowe

Z nawozów magnezowych warto wymienić:

- Siarczan magnezu (16% MgO)
- Saletra magnezowa (15,7 MgO)
- Kizeryt (29% MgO)

5. Nawozy wapniowe

- Węglan wapnia zwany wapniakiem- zawiera około 40% CaO i nie posiada właściwości żrących jak tlenek wapnia.
- Kreda nawozowa- 45% CaO.
- Margiel -  do 45% CaO.


6. Nawozy wieloskładnikowe- jak sama nazwa wskazuje zawierają w sobie wiele składników pokarmowych oraz mikroskładniki, które także są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Stosowanie nawozów wieloskładnikowych pozwala w jednym zabiegu dostarczyć wiele zróżnicowanych składników pokarmowych. Przy ich stosowaniu unikniemy także jednostronnego przenawożenia. W sprzedaży mamy bardzo duży wybór nawozów wieloskładnikowych zarówno tych kompleksowych (m.in. Fosforan amonu, Polifoska, Saletra potasowa) jak i mieszanych (m.in. Cropcare, Azofoska, Fructus, Flora). Nawozy wieloskładnikowe różnią się między sobą m.in. składem, rozpuszczalnością, formą (stała, ciekła, sypka, granulat) oraz szybkością uwalniania składników pokarmowych.

7. Nawozy specjalistyczne dostosowane są do potrzeb konkretnych grup bądź gatunków roślin np. nawozy dla roślin kwitnących, róż, rododendronów, kwasolubnych itp.

8. Nawozy o spowolnionym działaniu – charakteryzują się spowolnionym     działaniem. Raz zastosowane uwalniają składniki pokarmowe przez cały okres     wegetacji co zwalnia nas z konieczności wielokrotnego nawożenia. Efekt     wydłużenia okresu uwalniania się składników pokarmowych osiągnięto dzięki     pokrycia granulatu specjalną otoczką z żywic. Uwalnianie niezbędnych     składników uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Tego rodzaju     nawozy są droższe od tradycyjnych, jednak ułatwiają nam życie i z pewnością     nie przenawozimy nimi roślin.


Podstawowe zasady stosowania nawozów mineralnych
   

Nawozy możemy rozprowadzić przede wszystkim doglebowo oraz dolistnie. Pierwszy sposób polega na rozsypaniu nawozu i w wielu przypadkach zmieszaniu go z podłożem np. grabiami. Nawożenie dolistne polega na sporządzeniu roztworu o odpowiednim stężeniu. W przypadku zbyt wysokiego stężenia konkretnych składników pokarmowych możemy doprowadzić do poparzeń roślin.
   

Wyróżniamy nawożenie przedsiewne i pogłówne. Te pierwsze ma na celu wzbogacenie podłoża w składniki pokarmowe w czasie, kiedy rośliny rozpoczynają wegetację, a drugie jest nawożeniem uzupełniającym.
   

Stosując nawozy azotowe należy pamiętać, że bardzo łatwo ulatniają się do atmosfery oraz są  wypłukiwane do głębszych warstw podłoża. Stosujemy je przede wszystkim w okresie wiosennym, a więc wówczas, kiedy rośliny potrzebują sporo energii na rozpoczęcie wegetacji. Ich stosowanie kończymy w lipcu. Późniejsze nawożenie źle wpływa na zimowanie roślin. Aby pełniej wykorzystać nawóz azotowy,  dawkę dzielimy na kilka części i nawozimy kilkakrotnie, mniejszymi porcjami. Nawozy fosforowe nie są wymywane i nie przemieszczają się do głębszych warstw podłoża aczkolwiek nie są w pełni przyswajane przez rośliny. Jeżeli zastosujemy większą dawkę nawozu fosforowego wówczas kolejne nawożenie można przeprowadzić za 3-4 lata, ale o wiele korzystniejsze jest stosowanie mniejszych dawek i nawożenie coroczne (jesień). Nawozy potasowe stosujemy przede wszystkim przedsiewnie, mieszając z podłożem. Nawozy wieloskładnikowe można zastosować w okresie wiosenno- letnim, a wapnowanie przeprowadzamy co 2- 3 lata, najlepiej w okresie jesiennym.
   

Podczas nawożenia pamiętajmy o stosowaniu rękawic, a nawozy przechowujemy w miejscach niedostępnych dla dzieci !

Uwagi końcowe
   

Nawozy mineralne to prosty sposób na uzupełnienie niedoboru niezbędnych składników pokarmowych, warunkujących prawidłowy rozwój  uprawianych roślin. Są łatwo przyswajalne, więc w szybkim czasie możemy zaobserwować efekt ich dobroczynnych właściwości. Stosujmy je racjonalnie, tak aby nie doszło do przenawożenia. Doprowadza ono do zasolenia podłoża oraz negatywnie wpływa na rozwój roślin, które zależnie od rodzaju składnika występującego w nadmiarze mogą utracić zdolność do przyswajania różnych składników np. nadmiar potasu ogranicza wchłanianie magnezu.    

Tekst: Grzegorz Bogucki


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.88 / 17 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]