Nawozy sztuczne - rodzaje nawozów

Nawozy sztuczne - rodzaje nawozów

Skomentuj artykuł

4. Nawozy magnezowe

Z nawozów magnezowych warto wymienić:

- Siarczan magnezu (16% MgO)
- Saletra magnezowa (15,7 MgO)
- Kizeryt (29% MgO)

5. Nawozy wapniowe

- Węglan wapnia zwany wapniakiem- zawiera około 40% CaO i nie posiada właściwości żrących jak tlenek wapnia.
- Kreda nawozowa- 45% CaO.
- Margiel -  do 45% CaO.


6. Nawozy wieloskładnikowe- jak sama nazwa wskazuje zawierają w sobie wiele składników pokarmowych oraz mikroskładniki, które także są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Stosowanie nawozów wieloskładnikowych pozwala w jednym zabiegu dostarczyć wiele zróżnicowanych składników pokarmowych. Przy ich stosowaniu unikniemy także jednostronnego przenawożenia. W sprzedaży mamy bardzo duży wybór nawozów wieloskładnikowych zarówno tych kompleksowych (m.in. Fosforan amonu, Polifoska, Saletra potasowa) jak i mieszanych (m.in. Cropcare, Azofoska, Fructus, Flora). Nawozy wieloskładnikowe różnią się między sobą m.in. składem, rozpuszczalnością, formą (stała, ciekła, sypka, granulat) oraz szybkością uwalniania składników pokarmowych.

7. Nawozy specjalistyczne dostosowane są do potrzeb konkretnych grup bądź gatunków roślin np. nawozy dla roślin kwitnących, róż, rododendronów, kwasolubnych itp.

8. Nawozy o spowolnionym działaniu – charakteryzują się spowolnionym     działaniem. Raz zastosowane uwalniają składniki pokarmowe przez cały okres     wegetacji co zwalnia nas z konieczności wielokrotnego nawożenia. Efekt     wydłużenia okresu uwalniania się składników pokarmowych osiągnięto dzięki     pokrycia granulatu specjalną otoczką z żywic. Uwalnianie niezbędnych     składników uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Tego rodzaju     nawozy są droższe od tradycyjnych, jednak ułatwiają nam życie i z pewnością     nie przenawozimy nimi roślin.


Podstawowe zasady stosowania nawozów mineralnych
   

Nawozy możemy rozprowadzić przede wszystkim doglebowo oraz dolistnie. Pierwszy sposób polega na rozsypaniu nawozu i w wielu przypadkach zmieszaniu go z podłożem np. grabiami. Nawożenie dolistne polega na sporządzeniu roztworu o odpowiednim stężeniu. W przypadku zbyt wysokiego stężenia konkretnych składników pokarmowych możemy doprowadzić do poparzeń roślin.
   

Wyróżniamy nawożenie przedsiewne i pogłówne. Te pierwsze ma na celu wzbogacenie podłoża w składniki pokarmowe w czasie, kiedy rośliny rozpoczynają wegetację, a drugie jest nawożeniem uzupełniającym.
   

Stosując nawozy azotowe należy pamiętać, że bardzo łatwo ulatniają się do atmosfery oraz są  wypłukiwane do głębszych warstw podłoża. Stosujemy je przede wszystkim w okresie wiosennym, a więc wówczas, kiedy rośliny potrzebują sporo energii na rozpoczęcie wegetacji. Ich stosowanie kończymy w lipcu. Późniejsze nawożenie źle wpływa na zimowanie roślin. Aby pełniej wykorzystać nawóz azotowy,  dawkę dzielimy na kilka części i nawozimy kilkakrotnie, mniejszymi porcjami. Nawozy fosforowe nie są wymywane i nie przemieszczają się do głębszych warstw podłoża aczkolwiek nie są w pełni przyswajane przez rośliny. Jeżeli zastosujemy większą dawkę nawozu fosforowego wówczas kolejne nawożenie można przeprowadzić za 3-4 lata, ale o wiele korzystniejsze jest stosowanie mniejszych dawek i nawożenie coroczne (jesień). Nawozy potasowe stosujemy przede wszystkim przedsiewnie, mieszając z podłożem. Nawozy wieloskładnikowe można zastosować w okresie wiosenno- letnim, a wapnowanie przeprowadzamy co 2- 3 lata, najlepiej w okresie jesiennym.
   

Podczas nawożenia pamiętajmy o stosowaniu rękawic, a nawozy przechowujemy w miejscach niedostępnych dla dzieci !

Uwagi końcowe
   

Nawozy mineralne to prosty sposób na uzupełnienie niedoboru niezbędnych składników pokarmowych, warunkujących prawidłowy rozwój  uprawianych roślin. Są łatwo przyswajalne, więc w szybkim czasie możemy zaobserwować efekt ich dobroczynnych właściwości. Stosujmy je racjonalnie, tak aby nie doszło do przenawożenia. Doprowadza ono do zasolenia podłoża oraz negatywnie wpływa na rozwój roślin, które zależnie od rodzaju składnika występującego w nadmiarze mogą utracić zdolność do przyswajania różnych składników np. nadmiar potasu ogranicza wchłanianie magnezu.    

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: