Najciekawsze odmiany drzew owocowych

Najciekawsze odmiany drzew owocowych

Skomentuj artykuł

Wśród śliw możemy wyróżnić kilka grup m.in. samopylne mirabelki, renklody o dużych, najczęściej deserowych owocach oraz węgierki o wydłużonych owocach. ‘Brzoskwiniowa’ to jedna z bardziej znanych odmian śliw pochodzenia angielskiego. Charakteryzuję się dużymi soczystymi owocami, które dojrzewają około sierpnia. Na przełomie lipca i sierpnia dojrzewają owoce ‘Uleny’, soczyste o miodowym smaku. ‘Wiktoria’  jest odmianą o żółtych, bardzo słodkich i smacznych owocach. Jest to odmiana samopylna preferująca stanowiska ciepłe i osłonięte od wiatru. Dużą wartością przetwórczą odznacza się ‘Węgierka Dąbrowicka’.
   

Wiśnie i czereśnie należą do tego samego rodzaju Cerasus.  ‘Montmorency’ zwana ‘Goryczką Królewską’ jest odmianą wiśni wyhodowaną we Francji. Charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem, kulistą koroną ze zwisającymi gałęziami. Należy do odmian bardzo plennych. Jej owoce  są duże o jasnoczerwonej skórce i dojrzewają w połowie lipca. ‘Książęca’ angielskiego pochodzenia znana już w XVII w. Owoce dojrzewają nierównomiernie już w połowie lipca. Są średniej wielkości o kulistym lub lekko wydłużonym kształcie, bardzo smaczne. Wadą tej odmiany jest jej mała wytrzymałość na wiosenne przymrozki. Warto wspomnieć także o odmianie ‘Łutówka’ bardzo plennej i doskonałej na przetwory. Jedną z bardziej znanych odmian czereśni jest ‘Büttnera Czerwona’ (Poznańska). Niemiecka odmiana wyhodowana jeszcze w XIX w. Należy do najbardziej plennych późnych odmian. Charakteryzuje się silnym wzrostem, jest mało wymagająca, odporna na mrozy i mało podatna na choroby. Jej owoce są duże, sercowate, bardzo smaczne, dojrzewające w drugiej połowie lipca. ‘Hedelfińska’  jest odmianą o wysokich właściwościach deserowych. Owoce są duże i bardzo smaczne. Dojrzewają w drugiej połowie lipca. Wadą tej odmiany, jest jej podatność na raka bakteryjnego. Bardzo wczesną odmianą jest ‘Burlat’ której owoce dojrzewają już w czerwcu. Są duże i bardzo słodkie.
   

Brzoskwinie mają spore wymagania, a przede wszystkim są podatne na przemarzanie, które często niweczy starania odnośnie osiągnięcia obfitego owocowania. Najlepsze będą te odmiany, które charakteryzują się późniejszym kwitnieniem. Owoce brzoskwini dojrzewają już w czerwcu. Odmiany wykazujące większą odporność na mróz to ‘Królowa Sadów’ o owocach charakteryzujących się delikatnym smakiem, dojrzewających na przełomie sierpnia i września. Mniej podatną na przemarzanie jest także odm. ‘Reliance’ plenna o soczystych owocach średniej wielkości. Bardziej podatną na przemarzanie jest amerykańska odmiana ‘Amsden’. Należy zaznaczyć, że owoce brzoskwini szybko się psują, więc najlepiej jest jak najszybciej wykorzystać je do przetworów.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: