Newsletter serwisuMrówki w domu - jak pozbyć się mrówek

Mrówki to bardzo liczna rodzina owadów, występujących niemalże na całym świecie. To co je charakteryzuje to bardzo zorganizowane społeczności, w których każda grupa pełni ściśle określone obowiązki. Warto wiedzieć, że w Polce mamy około 100 gatunków mrówek, z których część potrafi zagościć w naszych mieszkaniach- przede wszystkim na najniższych kondygnacjach. Nieproszeni goście to przede wszystkim robotnice, które całymi dniami wędrują w poszukiwaniu pożywienia dla siebie oraz pozostałych grup mrówek, wchodzących w skład danej kolonii. Nowe kolonie zakładają samice- królowe, których, w danej społeczności może być najczęściej do kilkudziesięciu osobników . To one odpowiadają za intensywne zwiększanie się liczebności danej kolonii. Samice- robotnice są bezpłodne.

Jakich mrówek możemy spodziewać się w miejscu naszego zamieszkania
   

W mieszkaniach możemy spodziewać się mrówek faraona, a więc gatunku, który przybył do nas z cieplejszych rejonów świata. W naszym, raczej chłodnym klimacie, faraonki gniazdują w budynkach, tak więc potrafią stać się zmorą dla mieszkańców. Są niewielkie, tak więc nie mają problemów z przystosowaniem się do panujących warunków w mieszkaniach. Przez niewielkie szczeliny śmiało wdzierają się do mieszkań, tratując je jak własne. Gatunek ten jest przykładem jak dobrze można  przystosować się do niekorzystnych warunków i systematycznej utraty osobników wchodzących w skład kolonii. Jedna kolonia posiada wiele królowych, tak więc szybko zwiększa swoją liczebność i ciężko je wytępić ze względu na ich szybki przyrost liczebny. W skupisku mieszkań np. w bloku, należy podjąć wspólne działania, gdyż w pojedynkę ciężko wygrać wojnę z tymi owadami.

Z innych gatunków mrówek, które mogą pojawić się w mieszkaniu należy wymienić mrówki gmachówki. Są niewielkie, gniazdują najczęściej w drzewach. Z pewnością mogą pojawić się w drewnianych domkach. Mrówki hurtnice także są często spotykane w mieszkaniach, podobnie jak mrówka darniowa, rudnica czy też amazonka. To co je odróżnia od faraonek to przede wszystkim budowanie gniazd - zazwyczaj poza domem- mieszkaniem, a ich obecność w domu to efekt poszukiwania pożywienia.


Dlaczego mrówki pojawiają się w mieszkaniu
   

Pojawienie się mrówek w mieszkaniu może być spowodowane zarówno osiedleniem się gatunku w domu jak również może być spowodowane faktem, że mieszkanie znajduje się w obrębie ich terytorium, na którym poszukują pożywienia. W przypadku łatwej dostępności do pokarmów spożywanych przez człowieka mogą pojawić się w bardzo liczebnych grupach, powodując zanieczyszczenie żywności. Budując gniazdo w drewnianych elementach domu mogą z czasem doprowadzić do uszkodzenia tych elementów.

Działania ograniczające pojawienie się mrówek w mieszkaniu
   

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia mrówek w naszym mieszkaniu należy przede wszystkim zabezpieczyć wszelkie otwory w mieszkaniu przez które mogą przedostać się do wewnątrz mrówki. Przede wszystkim weźmy pod uwagę:

• zagipsowanie wszelkich niepotrzebnych otworów- szpar np. wokół rur, instalacji , pęknięć w murze itp;

• miejsca, którymi mogą przedostawać się do mieszkania mrówki należy opryskać specjalnymi preparatami;

• pożywienie w domu trzymać w szczelnych pojemnikach;

• na bieżąco usuwać wszelkie nieczystości organiczne.

Sposoby walki z mrówkami w miejscu zamieszkania
   

W przypadku pojawienia się mrówek należy podjąć działania mające na celu wyproszenie nieproszonych gości. Mrówki to także nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami, tak więc warto pamiętać o tym i skorzystać z tych sposobów, które będą nam bliższe.
   

 

Mrówki w domu

 

Mrówki w domu

Domowe sposoby na walkę z mrówkami
   

Z pewnością w wielu domach znamy dużo sposobów na walkę z mrówkami. Do bardziej znanych należy zaliczyć:

• miejsca przez które dostają się mrówki wysmarować octem;

• w miejscach przemieszczania się mrówek rozsypać sól, pieprz, cynamon albo proszek do pieczenia;

• posmarowanie miejsc ich wędrówek wazeliną;

• zastosowanie soku z cytryny w miejscach wędrówek mrówek;

• roztwór płynu do naczyń z wodą, którym należy spryskać miejsca przez które dostają się mrówki jak również spryskać same mrówki napotykane w mieszkaniu ;

• wartym uwagi sposobem jest także zastosowanie minerału o nazwie boraks, który jest wykorzystywany m.in. jako topnik przy lutowaniu metali; należy go wymieszać z ugotowanym żółtkiem, po czym wykładać przez kilka dni w miejscu ich wędrówek; przeniesiona do mrowiska trutka niszczy całą kolonię od wewnątrz; sposób wymagający zachowania szczególnej ostrożności w przypadku obecności w domu dzieci i zwierząt.


Inne sposoby walki z mrówkami
   

Poza domowymi sposobami warto skorzystać ze specjalistycznych środków chemicznych dostępnych w sprzedaży. Wybór jest bardzo duży, tak więc bez problemu znajdziemy coś odpowiedniego. Z środków dostępnych na rynku warto wymienić:

Mrówkofon jest preparatem w formie granulowanej trutki pokarmowej. Zastosowanie odpowiednich składników granulatu sprawia, że mrówki chętnie go spożywają, dzięki czemu jest on bardzo skutecznym środkiem chemicznym. Ponieważ mrówki robotnice zanoszą go do gniazda, tak więc skutecznie eliminuje całe kolonie mrówek. Wystarczy tylko rozsypać granulat na tekturze w miejscach przemieszczania się mrówek. Cena tego preparatu wynosi około 5- 7 zł.

Mrówkiller jest preparatem w aerozolu, w formie pianki, który warto zastosować w przypadku odnalezienia gniazda mrówek. Jego cena wynosi około 10 zł za 300 ml.

Mrówko Bait Formicid jest preparatem w formie granulatu, który należy rozsypać w okolicy gniazda oraz na ścieżkach po których wędrują mrówki. Jest to trutka pokarmowa, tak więc charakteryzuję się bardzo dobrą i szybką skutecznością. Cena granulatu za 500 g wynosi około 35- 40 zł.

Faratox B także należy do środków doskonale sprawdzających się przy likwidowaniu mrówek. Ma formę granulatu, którą należy rozsypać na tekturce i umieścić w okolicy gniazda bądź szlaków komunikacyjnych mrówek. Jest to także trutka pokarmowa, która niszczy kolonie dzięki zawartości metoprenu obniżającego liczebność jaj oraz hamującego rozwój młodych mrówek. Stosując ten preparat całkowite zniszczenie koloni nastąpi w niecały miesiąc od momentu zastosowania preparatu. Za opakowanie zawierające 4 g preparatu zapłacimy około 10 zł.

Expel- proszek na mrówki – jest to preparat w formie granulatu, także stanowiący trutkę pokarmową. Jego cena za 100 g wynosi około 7- 8 zł.

Effect uniwersalny środek owadobójczy stanowi przykład preparatu działającego kontaktowo, który nanosi się poprzez rozpylenie w miejscach występowania mrówek oraz na same mrówki. Za 500 ml preparatu w butelce z atomizerem zapłacimy około 15 zł.
 

Mrówki to niewielkie owady, ale mogą okazać się dla nas bardzo uciążliwym problemem, dlatego warto przede wszystkim zapobiegać ich pojawieniu się w mieszkaniu, a w ostateczności walczyć z nimi za pomocą skutecznych środków. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach mrówki mogą zdziałać wiele dobrego.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.68 / 101 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: Mrówki głupie pipy

nienawidze mrówek bo chodzą po moim mieszkanku.. obrzydzają mnie i muszę sie szybko ich pozbyć

dodał: mąż i żona 2012-04-30 22:14:01

Tytuł: wytępić mrówki muszę

Zgadzam się z mężem i żoną, mrówki są paskudne. u mnie pojawiły się nagle nie wiadomo skąd i łażą sobie beztrosko po parapecie. nie spocznę do póki się ich nie pozbędę! zabije je wszystkie, hehe

dodał: wróg mrówek 2012-05-20 12:50:48

Tytuł: I po problemie

Około 2miesiąc temu wprowadziłam się do mieszkania moich dziadków. Mój pokój był wcześniej zamieszkiwany przez turystów.. Równy tydzień temu zauważyłam na drzwiach od tarasu od6 do10 mrówek latających.. 3dni później aż czarno od nich było obok szafy. Myślałam, że to przez szpary w podłodze (bez wylewki) ale w momencie gdy odsunęłam szafę aż słabo mi się zrobiło- tależ z jakimiś odrażającymi odpadami i setki mrówek.. Po prostu wzięłam płyn do naczyń i wodę- po problemie.. ;-)

dodał: trochę inna 2012-06-23 18:13:12

Tytuł: Mrówki mogą być groźne

W moim domu mrówki wydrążyły kanały i założyły gniazda w drewnianej więźbie dachowej. Koszt wymiany części więźby z rozebraniem i ponownym ułożeniem części dachu to kilkanaście tysięcy. Gatunek czarny, niewielki. Więźba miała 10 lat i była impregnowana preparatami solnymi.

dodał: Witek 2012-07-10 00:15:24

Tytuł: Sposoby babuni

Moje mrówy upiekły ciasto z mąki kukurydzianej, miodu i proszku do pieczenia. Nawet nie podziękowały! Widać nie dodałem cynamonu, widać wolały pierniczki.

dodał: BeRGoL 2012-07-10 00:55:47

Tytuł: sposób na mrówki

Ja tez miałam problem z mrówkami ,mieszkam w domu latem taras jest często otwarty i te wędrowniczki zrobiły sobie dobre miejsce do mieszkania u mnie w pokoju . Nie wiedziałam jak sobie z nimi poradzić z pomocą przyszedł mój tata ,powiedział żeby nalać trochę ropy do jakiegoś małego naczynka to je przegoni.Nalałam trochę ropy do zakrętki ze słoika chwila i już ich nie było widocznie nie tolerują tego zapachu albo kojarzą go z jakimś zagrożeniem podziałało na 100% (były to czarne mrówki są tez czerwone bo mieszkam blisko lasu )

dodał: sadosia 2013-04-03 13:01:56

Tytuł: Najlepszy sposób

Kupiłem mrówkojada...po mrówkach ani śladu. Jak dla mnie najskuteczniejszy sposób na pozbycie się mrówek.

dodał: aaaaa 2013-04-21 19:04:03

Tytuł: mrówki leśne

U mnie pojawiły się mrówki leśne, mam je wszędzie tam gdzie rosną tuje a ich ścieżka prowadzi na sama górę wielkiego klonu. Kto mi poleci skuteczny i szybki srodek, taki który wybije przy okazji całe gniazdo

dodał: wioleta 2013-04-23 19:44:43

Tytuł: dziki lokator

Moje mrówki są bardzo małe i mieszkają z nami od kilku dobrych lat. rzaden z opisanych preparatów i sposobów nie pomóg pozbyć się ich z domu.Problem polega na tym że pojawiają się niweiadomo skąd brak tras wędrówek .Wabi je zapach niektórych potraw najbardziej uwielbiają kąpot z rabarbaru .

dodał: anka 2013-05-11 14:56:11

Tytuł: lubią ocet i papryke !!!

podobno mrowy nie lubią octu ani papryki czerwonej a pozostawiona na stole salaterka z korniszonami pikantnymi w zalewie ze sloika stala sie wabikiem i miejscem zgonu ogromnej ilosci tych malych potworow.dzis zostawiony na 20 minut talez z salami paprykowym tez je przywolal.

dodał: radek 2013-05-14 15:40:29

Tytuł: ocet z miodem

tam gdzie jest dużo mrówek dać ocet z miodem to one po tygodniu lub mniej się wyniosą

dodał: violetta 2013-06-04 17:56:05

Tytuł: nieproszeni goscie

Pozbylam się mrowek posypując miejsca ich wędrowek cynamonem

dodał: ania 2013-06-30 19:37:50

Tytuł: Mrówki w Futrynie

Pomocy. mam mrówki które zagnieździły się w futrynie okna i to liczną grupą. były one ostatnio rok temu w lecie jesień-zima spokój aż tu nagle lato i mrówki. Stosuję jakąś sypką trutkę,no widok nie za ładny bo kilkadziesiąt zabitych mrówek. Co mam zrobić działać na własną rękę czy iść do spółdzielni. Mrówki są tylko w moim mieszkaniu na 2 piętrze co jest bdb. dziwne

dodał: Karol 2013-07-08 18:39:53

Tytuł: mrówki fruwające

latem się pojawiają co roku już mam ich dosyć nic nie pomaga są w kuchni i łazience wychodzą z pod brodzika a mam wszędzie na podłodze kafelki.proszę o pomoc.

dodał: Halina 2013-07-13 18:50:56

Tytuł: Mrówki w kuchni....

Ja teraz miałam mrówki faraona w kuchni, założyły sobie tam nawet gniazdo...babcinym sposobem sypałam sól, stosowałam ocet,ale to pomagało tylko na chwilę bo ciągle wracały...

dodał: Paulina 2014-02-05 09:02:06

Tytuł: Faratox

Faratox B - Po tygodniu znikły. Przez dwa dni go omijały ale potem zaczely go nosić do gniazda, i to był ich koniec.

dodał: Tomek 2014-03-07 23:09:41

Tytuł: dom za friko

ja sie wyprowadzilem i oddalem swoj dom mrowkom za darmo i po klopocie.

dodał: Bobik 2014-03-20 14:38:27

Tytuł: naturalna metoda

Na mrówki w ogródku polecam zmielone płatki owsiane.

dodał: Ela79 2014-04-04 12:53:45

Tytuł: mrówkom precz!

Expel- proszek na mrówki <-ktoś z was tego używał?

dodał: kania 2014-05-12 10:30:41

Tytuł: mrówki w domu i ogrodzie

czytałam gdzieś o skórce od banana, na razie testuje i rozsypuję po ogrodzie pocięte nożyczkami skórki od banana.Tam gdzie miałam zawsze mrówki i mszyce tj. na lubczyku i piwoniach ich nie ma.

dodał: Bowi 2014-05-23 07:36:58

Tytuł: mikrogranulat AROX

W zeszłym roku miałam problem z mrówkami - były na balkonie, w pokoju i kuchni (pierwsze co mam od strony balkonu). Przez dwa tygodnie podsypywałam ten granulat i się ich pozbyłam. Jednak wczoraj wieczorem moje 3-letnie zostawiło lizaka na balkonie, a dziś rano zdążyły się zalęgnąć więc zaczynam walke. Najważniejsze to znaleźć to co je przyciąga i zlikwidować. Nawet w szparach mogą być małe okruszki, które je przyciągają...

dodał: kari 2014-05-23 10:27:07

Tytuł: Expel polecam

U mojej mamy były mrowki w domu i na zewnatrz na schodach.Posypałam granulatem Expel i widziałam jak padaja po kolei.Świetny produkt za male pieniadze

dodał: MAGA 2014-05-31 10:41:08

Tytuł: mrówki w domu

dom wybudowany w 1960r czyli rok mojego urodzenia odkąd pamiętam mrówki zawsze się w nim pojawiały i znikały. pojawiają się zawsze przed deszczem tak właśnie jak dziś mam ich całe chmary na podłodze w kuchni skad jest wyjście na werandę i na pole. drzwi z racji upałów i że mam dwa psy ciągle otwarte sypałam już cynamon, sól. wycierałam octem- owszem omijają to ale wchodzą dalej jutro jade po jakiś bardziej radykalny srodek. one sa porzydatne w ogrodzie bo zjadają mszyce ale w domu to obrzydliwe

dodał: jolanta 2014-06-10 23:44:05

Tytuł: preparat Afanisep Pylisty

Gorąco polecam Afanisep Pylisty. Jest naprawdę niezły.

dodał: Elka 2015-04-02 13:25:33

Tytuł: Odkurzacz to sposób

Miesiąc temu miałem czarną podłogę od mrówek. Przejechałem odkurzaczem i po kłopocie

dodał: Bartek 2015-05-17 20:47:43

Tytuł: jedyny skuteczny sposób

moje dziecko panicznie reagowało na insekty w domu. Były to zwykłe mrówki,ale dla mojego Michałka były potworami. Dziecko jeszt najawazniejsze, więc musiałem uzyć czegoś bezpiecznego. w pracy dostałem od kumpla namiar na www.blattanex.pl , sprzedają tam produkty bayera. Pewna marka za dobrą kasę. Polecam. Po mrówkach ani sladu. nie żartuje. pozdro

dodał: adam 2015-06-10 15:37:59

Tytuł: pozbycie mrówek

wyjąc kutaska zwalić konika i się spuścić na mrowisko pół godziny i znikają :-)

dodał: magik 2015-06-19 18:46:14

Tytuł: mrówki ze skrzydłami

wyłażą gdzieś sama nie wiem włażą na okna mrówy ze skrzydłami . Jak się ich pozbyć próbowałam różnych preparatów na mrówki i nic.Kto wie jak się ich pozbyć.

dodał: krysia 2015-07-02 21:11:54

Tytuł: mrówki faraonki

polecam kupić najtańszy płyn do mycia szyb. Alkohol zabija je,że aż miło patrzeć :)Wystarczy psikać bezpośrednio na nie i na miejsce ich dostępu do mieszkania

dodał: wiki 2015-07-24 14:41:36

Tytuł: getox to syf

nie polecam nic związanego z nazwa GETOX!! niby jest tyle pozytywnych komentarzy na temat chemii z tej serii... pfff czymś mi to śmierdzi... to kompletnie nie działa!!!! nie wydawajcie nie potrzebnie pieniedzy.

dodał: Mistrz 2015-07-24 15:53:33


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]