Mieczyki waleczne kwiaty - uprawa, sadzenie, rozmnażanie i pielęgnacja

Mieczyki waleczne kwiaty - uprawa, sadzenie, rozmnażanie i pielęgnacja

7 komentarzy

Mieczyki (Gladiolus) należą do jednych z najbardziej popularnych kwiatów cebulowych uprawianych w ogrodach. W większości uprawiane są dla swych pięknych i bardzo zróżnicowanych kwiatostanów. Są to rośliny należące do kosaćcowatych. Znamy około 200  gatunków tych roślin. W większości pochodzą one z Afryki, ale można je spotkać także w Europie i Azji. W Polsce także możemy się spotkać z dziko występującymi reprezentantami tego rodzaju. Chodzi oczywiście o mieczyka drobnokwiatowego, dachówkowatego oraz błotnego. Z ogrodniczego punktu widzenia na uwagę zasługują przede wszystkim mieszańce ogrodowe- Gladiolus x hybridus. Dzięki zaawansowanym pracom hodowlanym udało się stworzyć wiele ciekawych odmian. Na uwagę zasługuje również Gladiolus x gandavensis- mieczyk gandawski.
   

Gladiolus jest rośliną jednoliścienną składającą się z części podziemnej i nadziemnej. Część nadziemna składa się z bulwy macierzystej oraz z bulwy zastępczej powstającej w okresie wegetacji. Liście są lancetowate przypominające miecz- stąd wzięła się nazwa tych kwiatów. Kwiatostan znajduje się na końcu rurkowatej łodygi. Osiąga ona nawet metr wysokości. Kwiatostan składa się z wielu kwiatów ( od dwóch do dwudziestu kliku). Po przekwitnięciu kwiatów pojawiają się owoce w postaci niewielkiej torebki. Mieczyki kwitną w okresie od lipca do sierpnia.
   

Mieczyki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych oraz osłoniętych od wiatru. Najlepiej sadzić je przy ogrodzeniach bądź palikować. Nie powinno się ich sadzić po roślinach okopowych i w bliskim sąsiedztwie m.in. z liliami, hiacyntami, tulipanami, bratkami, fiołkami, floksami, fasolą, grochem, ogórkami, pomidorami oraz ziemniakami. Wymagają gleb żyznych, zasobnych w próchnicę oraz przepuszczalnych. Muszą być one głęboko uprawione i zasobne w składniki pokarmowe. Nawożenie powinno być wykonane jeszcze przed sadzeniem bulw. Najlepiej wykorzystać nawóz organiczny w postaci kompostu, obornika czy przeoranego nawozu zielonego. Działanie takich nawozów jest o wiele lepsze, ponieważ nie tylko wzbogacają podłoże o składniki odżywcze, ale także poprawiają strukturę gleby. W przypadku zastosowania dobrze rozłożonego obornika bulwy najlepiej wysadzać w drugim- trzecim  roku po jego zastosowaniu. Nie posiadając nawozów organicznych można zastosować nawozy mineralne. Pamiętajmy że bulwy nie tolerują przesolenia, dlatego z ilością nawozów należy uważać. W przypadku przedłużającej się suszy mieczyki wymagają systematycznego uzupełniania wody. Rośliny do wytworzenia dużych kwiatostanów i całej części nadziemnej potrzebują sporo wilgoci. Mieczyki sadzi się w okresie od połowy kwietnia do pierwszych dni maja- zależnie od warunków pogodowych. Głębokość sadzenia jest uzależniona od wielkości cebul- średnio 8-10 cm. Można zastosować się do zasady mówiącej o tym, że bulwy sadzimy na głębokość trzykrotnej ich wielkości. Rozstawa powinna wynieść 8-12 cm x 20 cm. Rozmnażamy je poprzez bulwy. Z jednej bulwy posadzonej wiosną wyrastają w dolnej części korzenie, a z górnej nawet dwa ulistnione pędy (zależnie od wielkości bulwy). W procesie wegetacji bulwa mateczna stopniowo zamiera. Równocześnie z procesem zamierania, nad szybko grubiejącą nasadą pędu tworzy się nowa bulwa tzw. zastępcza. Pomiędzy nową, a „starą” bulwą wyrasta od kilku do kilkudziesięciu bulw przybyszowych o średnicy kilku milimetrów. Te maleńkie bulwy, nadają się do reprodukcji, poprzez wysiew wczesną wiosną (nawet w marcu) najlepiej w inspekcie, gdzie pozostają do jesieni. W następnym roku uprawy, na przełomie IV/V sadzimy je do gruntu. Zakwitają najczęściej w drugim- trzecim roku uprawy. Ponieważ mieczyki ogrodowe nie należą do roślin zimujących w gruncie należy je wykopywać. Możemy to uczynić już w kilka tygodni po przekwitnięciu kwiatów. Łodygę można ściąć przed wykopaniem bądź po, nie ma to większego znaczenia. Zostawiamy około 5 cm łodygi nad bulwą. Wykopane bulwy należy oczyścić i lekko osuszyć w przewiewnym miejscu. Następnie powinno odbyć się sortowanie i ułożenie bulw w skrzyniach. Bulwy przysypujemy np. torfem bądź wiórami. Temperatura przechowywania powinna wynosić kilka stopni.
   

Mieczyki są cenione przede wszystkim jako rośliny na kwiat cięty. Wykazują długą trwałość w wazonie. Aby ją przedłużyć kwiaty należy ścinać wczesnym rankiem bądź wieczorem w momencie rozkwitania pierwszego kwiatu. Poza tym łodygę ścinamy ukośnie i staramy się aby miejsce ścięcia nie stykało się z wazonem. Co jakiś czas należy odnawiać miejsce cięcia. Pamiętajmy także o codziennej zmianie wody. Gladiole upiększą także nasze ogrody i działki. Ciekawie będą się prezentować w grupie. Należy je sadzić w grupach, gdyż jako pojedyncze egzemplarze nie prezentują się zbyt okazale.
   

Mieczyki ogrodowe

Z chorób mogących zaszkodzić mieczykom należy wyróżnić choroby bakteryjne, grzybowe, wirusowe oraz fizjologiczne. Bakteryjna zgnilizna mieczyka należy do chorób o podłożu bakteryjnym. Objawia się gniciem liści zarówno tych w części podziemnej jak i nadziemnej. Prowadzi do przełamania się rośliny. Miękka zgnilizna bulw zależnie od bakterii ją wywołującej może powodować zasychanie wierzchołków liści, a z czasem i całej rośliny. W drugim przypadku następuje spowolnienie wzrostu rośliny i jej więdnięcie. Rośliny zainfekowane mogą nie wydać kwiatów. Kolejną chorobą o podłożu bakteryjnym o której warto wspomnieć jest guzowatość mieczyka. Choroba powoduje powstanie narośli na bulwach. Przy bakteryjnej plamistości liści, na liściach pojawiają się charakterystyczne wąskie i wodniste plamy, które z czasem się rozprzestrzeniają łącząc się w wielkie brązowawe plamy. Choroba może prowadzić do obumierania całych roślin. Choroby o podłożu grzybowym to m.in. fuzarioza mieczyka. Objawia się ona brunatnieniem bulw i zamieraniem korzeni. Liście zewnętrzne zaczynają żółknąć.

czytaj dalej...

7 komentarzy

  1. Dodał: ogroenik, Tytuł: ogrodnik

    zupełny brak info i nawożenie w trakcie wzrostu

  2. Dodał: Wiedźma, Tytuł: też jest się o co kłócić

    To co mieczyk ma pod ziemią z botanicznego punktu widzenia jest bulwą, co nie zmienia jednak faktu, że w ogrodnictwie niektóre rośliny posiadające bulwy zalicza się do cebulowych ze względów praktycznych. Jakie znaczenie ma NAZWA w kwestii pielęgnacji czy wyglądu rośliny? Czy róża pod inną nazwą inaczej by pachniała?

  3. Dodał: Roza, Tytuł: Jakie cebule?

    Mieczyki tworza bulwki a nie cebule.

  4. Dodał: Robert, Tytuł: podłoże...

    Zanim chcemy stworzyć piękny zagon z mieczyków proponuję przez zimę zaopatrzyć się w dżdżownicę kalifornijską i samemu wyprodukować biohumus. Na takim podłożu mieczyki rosną rewelacyjnie. Piękne kwiatostany , masa przybyszówek.

  5. Dodał: florystka, Tytuł: zgadzam się

    jasne że to roślina cebulowa,w ubiegłym roku sadziłam to wiem że były to właśnie cebulki mieczyka nie jakaś bulwiasta roślina.

  6. Dodał: ogrodnik, Tytuł: jaka bulwiasta roslina

    iga dobrze poczytaj sobie o mieczyku a pozniej krytykuj innych bo to jest roslina cebulowa

  7. Dodał: IgaB, Tytuł: Błędy w tekście

    Osoba, która to pisała albo nie dokładnie skopiowała to, co zamierzała, albo dodała coś od siebie; na pierwszym miejscu: mieczyk to nie roślina cebulowa, tylko bulwiasta. Od tego miejsca odechciało mi się czytać reszty. Nierzetelny artykuł.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie