Mieczyki waleczne kwiaty - uprawa, sadzenie, rozmnażanie i pielęgnacja

Mieczyki waleczne kwiaty - uprawa, sadzenie, rozmnażanie i pielęgnacja

7 komentarzy

Szara pleśń objawia się plamami o brązowawym brzegu. Wraz z postępowaniem choroby plamy zaczynają się bardziej rozprzestrzeniać, następnie łączyć powodując zasychanie liści. Przy czarnej plamistości na zainfekowanych roślinach pojawiają się brązowawe plamy z jaśniejszym obrzeżem. Porażeniu ulegają zarówno liście jak i łodyga oraz kwiaty. Z chorób o podłożu grzybowym warto jeszcze wymienić głownie mieczyka, rdzę mieczyka, siną pleśń mieczyka, czerwoną plamistość mieczyka, plamistość obwódkową oraz septoriozę mieczyka.  O pojawieniu się chorób wirusowych mogą świadczyć zmiany na liściach w postaci smug i plam. Rośliny mogą ulegać deformacji oraz mają ograniczony wzrost. Przykładem choroby wirusowej jest mozaika ogórka, żółta mozaika fasoli, nekrotyczna kędzierzawka tytoniu oraz plamistość pierścieniowa liści. Choroby o podłożu fizjologicznym wynikają  z braku odpowiedniego stanowiska do uprawy tych roślin oraz błędów uprawowych. Przykładem takiej choroby jest np. zamieranie mieczyków.
   

Mieczyki są narażone także na szkodniki, które mogą zaatakować części podziemne jak i nadziemne. Najczęstsze to mszyce, wciornastek mieczykowiec i rozkruszek korzeniowy.
Wśród najpopularniejszych odmian mieczyków możemy wyróżnić m.in. ‘Opal’ (biała); ‘Karmazyn’, ‘Atol’, ‘Beryl’ (czerwone); ‘Chopin’, ‘Kameleon’ (różowe); ‘Talar’, ‘Lambada’ (żółte); ‘Kopernik’ (fioletowa).

czytaj dalej...

7 komentarzy

  1. Dodał: ogroenik, Tytuł: ogrodnik

    zupełny brak info i nawożenie w trakcie wzrostu

  2. Dodał: Wiedźma, Tytuł: też jest się o co kłócić

    To co mieczyk ma pod ziemią z botanicznego punktu widzenia jest bulwą, co nie zmienia jednak faktu, że w ogrodnictwie niektóre rośliny posiadające bulwy zalicza się do cebulowych ze względów praktycznych. Jakie znaczenie ma NAZWA w kwestii pielęgnacji czy wyglądu rośliny? Czy róża pod inną nazwą inaczej by pachniała?

  3. Dodał: Roza, Tytuł: Jakie cebule?

    Mieczyki tworza bulwki a nie cebule.

  4. Dodał: Robert, Tytuł: podłoże...

    Zanim chcemy stworzyć piękny zagon z mieczyków proponuję przez zimę zaopatrzyć się w dżdżownicę kalifornijską i samemu wyprodukować biohumus. Na takim podłożu mieczyki rosną rewelacyjnie. Piękne kwiatostany , masa przybyszówek.

  5. Dodał: florystka, Tytuł: zgadzam się

    jasne że to roślina cebulowa,w ubiegłym roku sadziłam to wiem że były to właśnie cebulki mieczyka nie jakaś bulwiasta roślina.

  6. Dodał: ogrodnik, Tytuł: jaka bulwiasta roslina

    iga dobrze poczytaj sobie o mieczyku a pozniej krytykuj innych bo to jest roslina cebulowa

  7. Dodał: IgaB, Tytuł: Błędy w tekście

    Osoba, która to pisała albo nie dokładnie skopiowała to, co zamierzała, albo dodała coś od siebie; na pierwszym miejscu: mieczyk to nie roślina cebulowa, tylko bulwiasta. Od tego miejsca odechciało mi się czytać reszty. Nierzetelny artykuł.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie