Komarzyca (Plectranthus forsteri)

Komarzyca (Plectranthus forsteri)

4 komentarzy

Balkony i tarasy to miejsca, w których odpoczywamy, spotykamy się z rodziną, ze znajomymi. Często w kompozycjach roślinnych, które pojawiają się w tych miejscach, wykorzystywany jest plektrantus koleusowaty, potocznie zwany komarzycą. Ze względu na swój silny zapach, wykazuje właściwości odstraszające komary, co jest bardzo wskazane w czasie letnich wieczorów.
   
Plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides syn. Plectranthus forsteri) zaliczany jest do rodziny jasnowatych (Lamiaceae). Rodzaj obejmuje liczne gatunki, których liczba przekracza 200. Poza plektrantusem koleusowatym do popularnych gatunków rodzaju zaliczymy m.in.

- plektrantusa australijskiego,
- plektrantusa krzewiastego,
- plektrantusa madagaskarskiego.

Ojczyste strony komarzycy występują m.in. w Australii.

Budowa

Komarzyca jest rośliną zielną, charakteryzującą się zwisającymi pędami, na których osadzone są owalne, karbowane liście, zmienne, zależnie od odmiany. Gatunek o jasnozielonych liściach. Długość pędów może sięgać nawet 200 cm, ale zazwyczaj są krótsze. W okresie letnim pojawiają się mało dekoracyjne, białe do różowawych kwiaty o budowie charakterystycznej dla jasnowatych, zebrane w grona do kilkunastu centymetrów długości. Roślina kwitnie w drugim roku uprawy i nie zawiązuje nasion. 

Wybrane odmiany

Z odmian najbardziej popularną jest odmiana „Marginatus”  o biało obrzeżonych,  karbowanych liściach, długich, zwisających pędach, sięgających do około 100 cm długości. Odmiana doskonała do wiszących koszy, pojemników, skrzynek, powszechnie spotykana na balkonach. Bywa dostępna pod nazwą „Variegata”. 

Odmiana „Green on Green” charakteryzuje się jasnozielonym, limonkowym obrzeżem liści.

Odmiana „Blue Spire” charakterystyczna, ze względu na niebieskie kwiatostany . Posiada jasno obrzeżone liście.

Poza nimi warto wspomnieć także o zwartej odmianie o nazwie „Elf”

Komarzyca

Komarzyca

Stanowisko

Plectranthus coleoides preferuje stanowiska półcieniste o rozproszonym świetle. Bezpośrednie nasłonecznienie negatywnie wpływa na roślinę. Nie ma szczególnych wymagań odnośnie podłoża, urośnie na uniwersalnym podłożu, przeznaczonym dla roślin balkonowych. Dobrze jak będzie próchnicze, żyzne, a także przepuszczalne.

Komarzyca

Komarzyca - zdjęcie LidkaB

Zasady uprawy

Sadzonki komarzycy możemy nabyć w markecie budowlanym w dziale ogrodniczym, w sklepach ogrodniczych, u producenta. Jeżeli  ktoś ze znajomych osób posiada komarzycę to warto pobrać sadzonkę zielną i ukorzenić.

Rośliny najlepiej nabywać w drugiej połowie maja, kiedy bez żadnych obaw można sadzić je na balkonie i tarasie, ponieważ w tym czasie nie zagrożą roślinom późnowiosenne przymrozki. Sadzonkę możemy posadzić w pojemniku wiszącym, wówczas, rozrośnięty okaz będzie zachwycał zwisającymi pędami. Można także posadzić w skrzynkach razem z innymi roślinami balkonowymi i stworzyć ciekawą kompozycje.

Pamiętajmy o drenażu. Przepuszczalność podłoża jest bardzo istotna, ponieważ w mokrym podłożu bardzo łatwo zagniwają korzenie. Oczywiście podłoże nie może być także narażone na przesuszenie, tak więc warto zadbać o ziemię z dużym udziałem próchnicy.

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Joanna, Tytuł: @Poldek

    Chyba dla ludzi...

  2. Dodał: Hehe, Tytuł: Poldek ah ten Poldek

    Do Poldka, jak dzieciak ja zje to moze i trujaca -,-

  3. Dodał: beata, Tytuł: nad morzem

    moja komarzyca pieknie rosnie na zachodnim balkonie w pelnym sloneczku

  4. Dodał: Poldek, Tytuł: Komarzyca .

    Czy ta roślina ( Komarzyca)jet trująca dla dzieci .

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: