Komarzyca (Plectranthus forsteri)

Komarzyca (Plectranthus forsteri)

4 komentarzy

Posadzone rośliny podlewamy. Wilgotność podłoża w uprawie komarzycy jest bardzo istotna. Nie powinno ono przeschnąć, najlepiej jak będzie stale wilgotne, ale nie mokre. Utrzymanie stałej wilgotności podłoża może nam ułatwić pojemnik z podwójnym dnem, dzięki któremu roślina będzie miała stały dostęp do wody, ale bryła korzeniowa nie będzie narażona na przemoczenie.

Jako roślina domowa  radzi sobie w temperaturze pokojowej, jednak w okresie zimowym warto temperaturę obniżyć. Żywotność plektrantusa wynosi zaledwie kilka lat, dlatego też warto po około dwóch- trzech latach pozyskać nową roślinę poprzez ukorzenienie sadzonki zielnej, pobranej z rośliny matecznej.

W uprawie komarzycy ważne jest także nawożenie. Stosujemy płynne nawozy wieloskładnikowe, zgodnie z zaleceniami. Nie należy przesadzać z nawożeniem, wystarczy nawozić co dwa tygodnie. Po posadzeniu, pierwszy raz nawozimy po około trzech- czterech tygodniach, gdyż dostępne podłoża dla roślin są już wzbogacone dawką startową nawozu.

Ze względu na bujny rozwój rośliny, przy traktowaniu jej jako rośliny wieloletniej, każdego roku warto ją przesadzić do świeżego podłoża. 

Aby uzyskać zwarty okaz należy pamiętać o uszczykiwaniu rośliny.

Komarzyca

Komarzyca - zdjęcie elcia8516

Rozmnażanie

Komarzyca bardzo łatwo się rozmnaża wegetatywnie poprzez sadzonki wierzchołkowe, pobierane od wiosny do jesieni. Ukorzeniamy je w przepuszczalnym podłożu. Bardzo szybko ukorzeniają się w temperaturze pokojowej przy jednoczesnym zapewnieniu podwyższonej wilgotności.

Problemy

Plectranthus coleoides nie jest problematyczny w uprawie. W przypadku zbyt słonecznego stanowiska może marnieć, podobnie przy przelaniu oraz przesuszeniu. Zaangażowanie w pielęgnację rośliny jest bardzo ważne, aby cieszyć się jej pięknem.

Może być atakowana przez mszyce.

Zastosowanie

Plektrantus koleusowaty uprawiany jest przede wszystkim na balkonach, gdzie zazwyczaj traktowany jest jako roślina jednoroczna. Można go sadzić w wiszących pojemnikach, wówczas jest bardzo dekoracyjny ze swymi długimi, zwisającymi pędami. Roślinę można sadzić z innymi roślinami balkonowymi w doniczkach, skrzynkach i tworzyć zróżnicowane kompozycje. Ładnie prezentuje się z pelargoniami, szałwiami, żeniszkiem.

Komarzyca sadzona jest ze względu na swój zapach, który odstrasza komary.

Komarzycę można uprawiać także jako roślinę okrywową w ogrodzie na rabatach. Takie rozwiązania mają zastosowanie w cieplejszych regionach świata. W naszym klimacie roślina wymarza, tak więc w ogrodzie i na balkonie ma charakter sezonowy.

Plectranthus coleoides może być uprawiany także w mieszkaniu. W okresie zimowym roślinie sprzyja temperatura na poziomie 10- 15 °C oraz jasne pomieszczenie.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Joanna, Tytuł: @Poldek

    Chyba dla ludzi...

  2. Dodał: Hehe, Tytuł: Poldek ah ten Poldek

    Do Poldka, jak dzieciak ja zje to moze i trujaca -,-

  3. Dodał: beata, Tytuł: nad morzem

    moja komarzyca pieknie rosnie na zachodnim balkonie w pelnym sloneczku

  4. Dodał: Poldek, Tytuł: Komarzyca .

    Czy ta roślina ( Komarzyca)jet trująca dla dzieci .

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: