Języczka pomarańczowa uprawa, pielęgnacja i najciekawsze odmiany

Języczka pomarańczowa uprawa, pielęgnacja i najciekawsze odmiany

Skomentuj artykuł

Rośliną doskonale nadającą się na nasze ogrodowe rabaty jest języczka pomarańczowa. Ozdobi je wspaniałymi pomarańczowymi kwiatami i niecodziennymi liśćmi o purpurowym odcieniu. To bylina z rodziny astrowatych, zimująca w gruncie. Jej naturalnym środowiskiem są Chiny i Japonia, skąd dotarła także do naszych ogrodów.

Morfologia języczki pomarańczowej

Roślina dorasta do ok. 100, a nawet 150 cm wysokości, więc zalicza się ją do wyższych bylin. Jej dolne liście są większe i mają kształt okrągły lub sercowaty czy też nerkowaty. Pod spodem liście mają purpurowe zabarwienie. Także ich ogonki są purpurowe, co nadaje roślinie szczególnej dekoracyjności. Cechą charakterystyczną liści są ponadto grube ząbki na obrzeżach. Liście łodygowe, te znajdujące się wyżej, są nieco mniejsze i jest ich niewiele. Roślina posiada kwiatostan w formie koszyczka w luźnych nibybaldachach. Kwiaty języczki pomarańczowej mają, jak wskazuje sama nazwa, zabarwienie pomarańczowożółte. Kwiatostany osadzone są na długich pędach wznoszących się ponad liśćmi. Jeden kwiatostan może osiągać do 10 cm. Roślina kwitnie w okresie od lipca do września.

Wymagania uprawne i pielęgnacyjne

Języczka pomarańczowa należy do roślin nieco trudniejszych w uprawie. Jeśli jednak poznamy jej wymagania, możemy sobie poradzić z zaspokojeniem jej potrzeb. Wtedy będzie się ona rozwijała prawidłowo i bujnie kwitła.

Bylina przede wszystkim potrzebuje bardzo wilgotnej gleby. Miejsce zasadzenia może być półcieniste lub cieniste. Najlepiej jednak, żeby było widne, ale takie, gdzie nie dosięgną naszej rośliny palące promienie słońca. Podłoże powinno być żyzne i gliniaste. W czasie upałów języczka bardzo szybko może zwiędnąć, więc trzeba stale pamiętać o regularnym nawadnianiu. Najlepiej posadzić bylinę nad brzegiem wody, na przykład nad oczkiem wodnym, a powierzchnię wokoło nasadzenia wyściółkować korą. To zapobiegnie utracie wody z podłoża. Na 1 m sześc. można posadzić 2–3 egzemplarze bylin. Wtedy będą ona miały wystarczającą ilość miejsca do rozwoju. Warto pamiętać, że języczka rozrasta się w formę wielkich kęp, więc z powodzeniem może pełnić rolę rośliny okrywowej.

Języczka pomarańczowa

Języczka pomarańczowa

Języczkę łatwo jest rozmnożyć przez podział kęp. Wystarczy w kwietniu wykopać i delikatnie podzielić kłącze, tak by każda część miała pąki liściowe. Warto dodać, że roślina cechuje się mrozoodpornością, co sprawia, że doskonale nadaje się do uprawy nawet w chłodniejszych miejscach naszego kraju.

Języczka pomarańczowa

Języczka pomarańczowa

Języczkę bardzo często atakują ślimaki. Należy w związku z tym obserwować roślinę i sprawdzać, czy się na niej nie pojawiły, zarówno te ze skorupką, jak i bez. Jeżeli zauważymy pojedyncze szkodniki, można je zebrać ręcznie, lecz w razie większej ich liczby należy zastosować środek chemiczny. Jeżeli w porę nie zapanujemy nad sytuacją, nasza roślina może zostać całkowicie ogołocona.

Języczka pomarańczowa

Języczka pomarańczowa

Popularne odmiany

Poszczególne odmiany języczki pomarańczowej różnią się od siebie intensywnością koloru liści, łodyg i kwiatów, a niekiedy wysokością. W sprzedaży można spotkać następujące odmiany: Desdemona, Othello, Britt Marie Crawford czy Midnight Lady. Ta ostatnia osiąga nieco mniejsze rozmiary niż inne, dorasta bowiem do ok. 85 cm, więc najbardziej nadaje się do małych ogrodów. Wszystkie odmiany są jednakowo dekoracyjne i zachwycają kolorystyką oraz formą.

Języczka pomarańczowa wspaniale nadaje się do nasadzeń nad oczkami wodnymi, w zacienionych ogrodach, gdzie inne rośliny być może miałyby za mało światła. Dobrze komponuje się na przykład z iglakami czy posadzona w większej grupie z innymi pokrewnymi bylinami, języczkami Przewalskiego. Jeżeli tylko zadbamy o to, by dostarczyć jej odpowiednią ilość wilgoci, jej uprawa nie powinna sprawić nam kłopotów.

Języczka pomarańczowa

Języczka pomarańczowa

Źródła
„Rośliny rabatowe. Byliny kwitnące latem” materiały dla studentów
„Katalog roślin. Drzewa krzewy byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich” str. 52
„Twój Ogrodnik”, 11/2011, str.17

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: