Czeremcha

Czeremcha

1 komentarzy

Czeremchy to grupa roślin należąca do rodzaju różowatych i obejmująca ok. 20 różnych gatunków. W Polsce jednak znaczenie mają głównie dwa z nich, różniące się sposobem wykorzystania, wyglądem oraz wymaganiami uprawowymi. Oba gatunki są wystarczająco odporne na niskie temperatury, występujące w naszym klimacie. Maja pachnące i miododajne kwiaty, dlatego warto w ich sąsiedztwie przewidzieć pasiekę z ulami.

Czeremcha zwyczajna (Prunus padus) to gatunek bardzo powszechny na naturalnych stanowiskach w całej Polsce. Być może jego popularność przyczyniła się do powstania wielu nazw zwyczajowych, jak choćby: czeremcha pospolita, czeremucha, smrodynia, śliwa kocierpka. Roślina to zwykle duży, rozłożysty, mocno rozgałęziony krzew o pokroju zwisającym, dochodzący do ok. 4-6 m. wysokości. Jego pędy odkorzeniowe  szybko drewnieją, tworząc niezbyt grube pieńki. Wiosną (IV-V) wydaje niewielkie, białe kwiaty, zebrane w grona ok. 15 cm. długości, o pięknym i silnym aromacie, uważanym przez niektórych za zbyt duszący (odmiana „Colorata” – posiada kwiaty w kolorze różowym oraz podbarwiane na bordowo, ozdobne liście). Ten gatunek zakwita wcześniej od czeremchy amerykańskiej, a jego pojedyncze kwiaty są nieco większe. Różni się też liśćmi, które są owalne i w przeciwieństwie do amerykańskiej krewniaczki, matowe z wierzchu. Także owoce czeremchy zwyczajnej smakują nieco inaczej niż amerykańskiej, gdyż są bardziej cierpkie. Ich zbiór powinien być przeprowadzony jesienią (k. VIII - IX), gdyż wtedy osiągają one pełna dojrzałość. Są bardzo lubiane przez ptaki, a szpaki przedkładają je nad wiśnie. A ponieważ obie rośliny owocują w podobnym okresie, warto sadzić drzewa wiśniowe w niedalekim sąsiedztwie czeremchy. Ptaki zajęte żerowaniem na czeremsze, nie będą zainteresowane objadaniem wiśni, co oczywiście będzie dla nas z dużą korzyścią. Liśce oraz kora czeremchy zwyczajnej, po uszkodzeniu lub silnym roztarciu, wydaje nieprzyjemną woń.


Wymagania uprawowe: To gatunek dość wymagający w stosunku do środowiska. Oczekuje gleby stosunkowo żyznej, próchniczej, bogatej w składniki pokarmowe, ciężkiej i wilgotnej. Preferuje też stanowiska półcieniste lub słoneczne. Najlepiej rozmnażać roślinę z nasion wysiewanych jesienią, od razu po zbiorze lub ewentualnie wiosną. Jednak przy wyborze drugiego terminu, nasiona należy poddać kilkutygodniowemu zabiegowi stratyfikacji.

Czeremcha zwyczajna


Czeremcha zwyczajna
Czeremcha amerykańska
Czeremcha amerykańska (Prunus serotina) określana też mianem późnej, to drzewo lub krzew w naszym klimacie osiągające wys. ok. 10 m. - 20m., ale w swojej ojczyźnie może dorastać nawet 30 m.  Posiada lekko zwisające gałęzie, błyszczące, delikatnie piłkowane na brzegach liście, a pojawiające się jesienią owoce w postaci czarnych kulek zebranych w luźne grona, są nie tylko bardzo urokliwe, ale również jadalne i smaczne. Od czeremchy pospolitej różni się wyglądem liścia, wielkością kwiatu, smakiem owoców i wymaganiami uprawowymi. W przeciwieństwie do niej, nie tworzy też zbyt chętnie odrostów korzeniowych. Zakwita na przełomie V –VI, małymi kwiatami, zebranymi w niewielkie, wzniesione grona, lekko pachnącymi, których nektar uwielbiają pszczoły. Jesienią liście przybierają żółty kolor i są bardzo ozdobne.  Owoce to pestkowce, choć przypominają okrągłe jagody. Są czarne, smaczne, słodkie z nutką goryczki. Mimo to lepiej smakują w przetworach, niż zjadane na surowo. Owoce są przysmakiem ptaków, dzięki którym czeremcha znakomicie rozsiewa się nawet na znacznych odległościach. Dlatego uznaje się ją za roślinę dość ekspansywną, a w lasach nawet inwazyjną, gdyż stanowi zagrożenie dla rodzimych gatunków. Kiedy zadomowi się w ogrodzie, ciężko będzie je stamtąd usunąć, więc warto dobrze się zastanowić przed podjęciem uprawy tego gatunku.
Czeremcha zwyczajna - kwiaty  
Czeremcha zwyczajna - kwiaty
Czeremcha amerykańska - kwiaty
Czeremcha amerykańska - kwiaty
czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Ela/rysiek, Tytuł: ostrożnie z czeremchą

    Raz wprowadzona do ogrodu rozrasta się b. szybko, a ptaki tylko rozsiewają kolejne pokolenia nowych sadzonek. Zwalczaliśmy poprzez ścinanie lecz jeszcze szybciej odrastają, nawet radzą sobie z randapem. Ale owoce bardzo smaczne i wszechstronne zastosowanie, Ostroznie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także