Czeremcha

Czeremcha

1 komentarzy

Wymagania uprawowe: Właściwie nie ma żadnych szczególnych wymagań, może rosnąć nawet na nieużytkach i terenach piaszczystych. Lepiej jednak kwitnie i owocuje na stanowisku słonecznym niż w cieniu oraz na glebach nieco bardziej zasobnych niż dość jałowe piaski. Mimo, iż najbardziej ozdobna jest w formie naturalnego krzewu, nadaje się też do ciecia i formowania, dlatego można ją również uprawiać w niedużych ogrodach, formując z niej niewielki krzak lub drzewko. Najlepiej rozmnażać czeremchę z nasion, wysiewanych jesienią wprost do gruntu od razu po zbiorze. Nasiona można również siać wiosną, jednak wtedy wymagają kilkutygodniowego zabiegu stratyfikacji.

Czeremcha amerykańska - owoce


Czeremcha amerykańska - owoce
Czeremcha zwyczajna - kora
Czeremcha zwyczajna - kora

Wartości odżywcze

W owocach obu gatunków czeremchy zawarta jest znaczną ilość pektyn, cukrów, wit. C, rutyny, bioflawonoidów, glikozydów i soli mineralnych (w tym wapnia i fosforu). Zawierają również antocyjany, garbniki oraz kwasy jabłkowe i fenolowe. Owoce są bardzo odżywcze, szczególnie dla rekonwalescentów, pomocne również w chorobach górnych dróg oddechowych oraz w zaburzeniach pracy układu pokarmowego. Mają właściwości moczopędne, odtruwające, przeciwgrzybiczne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Posiadają też działanie antystresowe.  Należy jednak pamiętać, że poza miąższem owoców, wszystkie pozostałe części rośliny zawierają związki toksyczne (min. amygdalinę)  i tylko po odpowiedniej i specjalistycznej obróbce, mogą stanowić surowiec leczniczy. Przykładem może być kora, której mocny wywar wspomaga leczenie stanów grzybiczych stóp.
Jak spożywać

Z owoców należy zawsze pozbywać się pestek, gdyż zawierają kwas pruski i w trakcie trawienia mogą uwalniać cyjanowodór. Jagody pozbawione pestek nadają się do spożycia na surowo, a z miąższu wyrabia się doskonałe soki, syropy, dżemy, nalewki i wina. Jako susz może być też stosowany do przyrządzania naparów i herbatek. Owoce mają bardzo intensywny kolor, więc znakomicie nadają się do wzmacniania barwy przetworów z innych owoców oraz win i nalewek.

Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Ela/rysiek, Tytuł: ostrożnie z czeremchą

    Raz wprowadzona do ogrodu rozrasta się b. szybko, a ptaki tylko rozsiewają kolejne pokolenia nowych sadzonek. Zwalczaliśmy poprzez ścinanie lecz jeszcze szybciej odrastają, nawet radzą sobie z randapem. Ale owoce bardzo smaczne i wszechstronne zastosowanie, Ostroznie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także