Bergenia sercowata uprawa, rozmnażanie i zdjęcia

Bergenia sercowata uprawa, rozmnażanie i zdjęcia

Skomentuj artykuł

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Pochodzi z Azji Wschodniej, spotkać ją można na obszarze Syberii i Mongolii. Ze względu na swoje pochodzenie roślina ta z dużą łatwością przystosowuje się do rozmaitych warunków uprawy. Bergenia jest niezawodną i niezwykle wytrzymałą zimozieloną rośliną, która doskonale czuje się w naszym klimacie. Potrafi przeżyć niekorzystne warunki, po czym szybko się regeneruje i odzyskuje ładny wygląd. Ta uniwersalna roślina może być sadzona w pobliżu oczek wodnych, na skalniakach, słonecznych rabatach, jak również w cieniu drzew. Dzięki temu w każdym ogrodzie znajdzie się dla niej odpowiednie miejsce.

Opis rośliny

Bergenia sercowata to długowieczna bylina. Tworzy ona pod ziemią grube, płożące się kłącza. Wyrastają z nich gęste kępy skórzastych liści, które mogą mieć do 40 cm wysokości. Duże i bardzo dekoracyjne zaokrąglone liście mają u nasady sercowaty kształt. Ciemnozielone i błyszczące blaszki liściowe w chłodniejszym klimacie lub w okresie zimowym nabierają purpurowofioletowej barwy. Nie zamierają one na zimę, co sprawia, że roślina jest dekoracją przez cały rok. Wiosną powyżej zielonej kępy liści wyrastają długie łodygi kwiatowe. Drobne kwiaty zebrane są w efektowne i bardzo trwałe kwiatostany. Rozwijają się od kwietnia do maja. Zdarza się, że rośliny zakwitną ponownie. Najczęściej kwiaty są różowe. Spotkamy jednak odmiany o białych, fioletowych, czerwonych czy amarantowych kwiatostanach. Przyciągają one wiele gatunków owadów zapylających, w tym pszczoły i motyle.


Wymagania uprawowe

Bergenia sercowata jest rośliną bardzo odporną i łatwą w uprawie. Przystosowuje się niemal do każdych warunków siedliskowych. W naszym klimacie nie przemarza. Jej niewielkie wymagania w stosunku do podłoża i stanowiska sprawiają, że sprawdzi się w każdym ogrodzie. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, o dużej zawartości próchnicy i wilgotnej. Przy sadzeniu dobrze kierować się zasadą: im więcej słońca, tym podłoże powinno być bardziej wilgotne. Bergenia dobrze czuje się zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Posadzona w cieniu, w wilgotnym i chłodnym miejscu utworzy bujną zieloną kępę, natomiast w pełnym słońcu będzie lepiej kwitła.

Bergenia sercowata

Bergenia sercowata

Bergenia sercowata

Bergenia sercowata

Rośliny sadzimy w połowie jesieni lub wczesną wiosną. Pomiędzy sadzonkami pozostawiamy 30-45 cm odstępu. Ponieważ bergenia łatwo rozprzestrzenia się przez kłącza, szybko gęsto porośnie sporą powierzchnię. Poza usunięciem przekwitłych kwiatów i wyschniętych liści nie wymaga od nas wiele uwagi. Przez lata może rosnąć na tym samym miejscu. Bylina ta jest odporna na choroby i szkodniki.

Bergenia sercowata

Bergenia sercowata

Bergenia sercowata

Bergenia sercowata

Rozmnażanie

Bergenię można rozmnożyć w bardzo prosty sposób. Tworzy ona mocne, silnie rozrastające się podziemne kłącza, z których z łatwością utworzymy sadzonki. Duże, rozrośnięte kępy możemy podzielić na mniejsze, w ten sposób uzyskując nowe rośliny. Zabiegi te najlepiej jest przeprowadzić wiosną lub wczesną jesienią. Bergenię możemy również rozmnażać z nasion. Nasiona wysiewa się na powierzchnię podłoża, nie przykrywając ich, ponieważ potrzebują światła do kiełkowania. Zapewniamy im stałą wilgotność i temperaturę ok. 15°C. Kiełkują one długo i nierówno. Młode rośliny wysadzamy wczesną wiosną, gdy minie ryzyko przymrozków.


Zastosowanie

Ze względu na małe wymagania i niewątpliwie ładny wygląd bergenia ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej uprawiana jest jako roślina ozdobna z liści. Może być sadzona w miejscach, w których nie chcą rosnąć inne rośliny. Często stosowana jest jako roślina okrywowa. Sprawdzi się na przykład w cieniu, pod drzewami, gdzie nie chce rosnąć trawa. Wykorzystywana jest w ogrodach naturalistycznych i leśnych. W miejscu zacienionym będzie się dobrze komponować z paprociami, tawułkami, bodziszkami, funkiami czy żurawiami. Może być sadzona w ogródkach skalnych, w pobliżu murków i ścieżek ogrodowych. Na rabatach lub w grupach roślin nie tylko będzie atrakcyjna w okresie kwitnienia, lecz także jej liście utworzą wspaniałe tło dla innych roślin. Z powodzeniem można nią obsadzać zbiorniki wodne i skarpy.

Bergenia sercowata

Bergenia sercowata

Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: