Newsletter serwisuAzalia doniczkowa

Azalia doniczkowa to doskonały sposób na ukwiecenie mieszkania w okresie, kiedy za oknem zimno i ponuro. Takie barwne i bardzo dekoracyjne akcenty potrafią rozjaśnić i ubarwić nam życie w zimowe miesiące. Azalia doniczkowa tak jak jej krewniaczka z ogrodu, należy do rodziny wrzosowatych, ale jest wrażliwa na niskie temperatury i nie przetrwałaby w gruncie, w naszym surowym klimacie. Jest dekoracyjna niczym róża, ale bardziej wymagająca, oczekująca troskliwej opieki.

W sprzedaży możemy nabyć przede wszystkim azalię indyjską Azalea indica, której początek dał Rhododendron simsii. Azalia indyjska należy do niewielkich krzewów, przybyłych do nas z Dalekiego Wschodu- około XIX w. Zróżnicowane barwy oraz kształt kwiatów sprawiły, że zyskała dużą rzeszę zwolenników  i ciągle ich przybywa, zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, kiedy handlowcy kuszą dorodnymi okazami tych roślin. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, podłużnie- owalnymi liśćmi oraz obfitym kwitnieniem. Możemy spotkać się z licznymi jej odmianami, różniącymi się między sobą budową kwiatu- pojedyncze, pełne;  barwą- mogą kwitnąć w barwie łososiowej, białej, różowej, fioletowej, czerwonej, purpurowej, a także w dwubarwnych zestawieniach. Kwiaty azali osiągają do około 10 cm średnicy, tak więc wyglądają imponująco. Krzewy kwitną około miesiąca, ale biorąc pod uwagę konkretne, zróżnicowane odmiany, kwitnienie trwa od jesieni aż do później wiosny. Wysokość azali doniczkowych wynosi zazwyczaj 25- 50 cm. Wyższe azalie możemy spotkać w postaci niewielkiego drzewka, w formie piennej. Poza azalią indyjską w sprzedaży możemy spotkać się z azalią japońską, charakteryzującą się karłowatością oraz drobnymi kwiatami.

 

 

Pielęgnacja azalii doniczkowej nie należy do najłatwiejszych, gdyż niejednokrotnie ciężko jest zapewnić w mieszkaniu warunki, wymagane przy uprawie tej rośliny- zwłaszcza zimą. Zawsze powtarzam, że najpierw należy poznać warunki charakterystyczne dla naturalnych siedlisk danego gatunku, a następnie próbować je zapewnić w mieszkaniu. Często jest to bardzo trudne. W przypadku azalii doniczkowych,  należy wiedzieć, że występują one w górskich, a zarazem chłodnych lasach o bardzo próchniczym i kwaśnym podłożu. Tak więc azalie doniczkowe preferują chłodniejszą temperaturę w mieszkaniu, na poziomie około 15- 18°C. Nie stawiajmy jej przy kaloryferze! Źródło zbytniego ciepła wpłynie na pogorszenie jej zdrowotności, a w konsekwencji doprowadzi do jej utraty. Po zakupie, pięknie kwitnącej i dorodnej azalii nie powinniśmy umieszczać jej od razu w ciepłym pomieszczeniu. Pamiętajmy, roślinę należy sukcesywnie przygotowywać do zmiany warunków. Najlepiej pierwsze dni przechować ją w chłodniejszym pomieszczeniu.  Roślina przyzwyczai się do nowych warunków i nie dojdzie do szoku termicznego, który może  spowodować opadnięcie pąków oraz liści. Rośliny najczęściej kupujemy w pełni kwitnienia, tak więc warto wybierać rośliny, które mają jeszcze sporo pąków, aby za szybko nam nie przekwitły. Azalia doniczkowa jak już zostało wspomniane wymaga podłoża kwaśnego o pH na poziomie około 4- 5, i nie ma mowy, że jej uprawa uda się na podłożu zasadowym. Starajmy się, aby podłoże nigdy nie przeschło, niech będzie wciąż lekko wilgotne. W wypadku nadmiernego przesuszenia, najlepiej doniczkę z azalią umieścić w pojemniku z miękką wodą. Niech dobrze nasiąknie, a następnie trzeba przypilnować, aby nadmiar wody został odsączony. Azalie japońskie lubią wilgoć, ale nie znoszą „mokrych stóp”. Podlewamy letnią wodą. Krzewy nawozimy  od momentu pojawienia się pąków kwiatowych do końca kwitnienia co dwa- trzy tygodnie, a w stanie spoczynku co dwa tygodnie do końca lipca. Na okres letni przesadzamy ją w nowe podłoże oraz  dołujemy w ogrodzie, gdzie przeczeka ten trudny dla niej czas. Pamiętajmy także o jej przycięciu i dbanie o odpowiedni poziom wilgoci. Zadołowaną azalię warto codziennie spryskiwać miękką wodą, aby zapewnić jej  ładny wygląd i po to, aby zwyczajnie bez żadnego problemu przetrwała ten letni  czas. We wrześniu przenosimy ją do chłodnego pomieszczenia, a gdy pojawią się pąki do bardziej reprezentacyjnego miejsca, gdzie każdy będzie mógł podziewać jej kwitnienie. Jeżeli nie mamy ogrodu, ani balkonu można pomyśleć o oknie wschodnim i tam spróbować przetrzymać roślinę.

 

Azalia doniczkowa

Azalia doniczkowa - zdjęcie AnnaMarianna13


Przy zakupie azalii wybierajmy wyłącznie zdrowe rośliny bez oznak chorobowych. Wybierajmy te okazy z przewagą pąków. Koniecznie sprawdzajmy podłoże dostępnych roślin, przede wszystkim stan jego wilgotności. Z azali, z przesuszonym podłożem należy zrezygnować. Roślina po przeniesieniu do domu, najprawdopodobniej zgubi kwiaty i liście. Trzeba unikać błędów uprawnych, ponieważ już w fazie pąków możemy utracić nowo zakupioną roślinę ozdobną.

W przypadku złych warunków i błędów przy pielęgnacji azalii doniczkowych, nie zdziwmy się jak naszą roślinę zaczną nękać choroby oraz szkodniki. Zasychanie oraz opadanie liści i kwiatów azalii może być spowodowane zarówno zbyt przesuszonym podłożem oraz zbyt wysoką temperaturą jak również nadmiarem wilgoci oraz przelaniem rośliny. Jeżeli nasza azalia jest mizerna, blada, nie rośnie i nie chce kwitnąć może to być oznaką niedostatków składników pokarmowych. Blade liście mogą także oznaczać zbyt ciemne stanowisko bądź też duży poziom wapnia. Pamiętajmy, azalie lubią jasne stanowiska choć osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi oraz podlewajmy ją wyłącznie miękka wodą. Czarnienie liści może być oznaką zbyt niskiej temperatury, niższej aniżeli 10°C. Z najczęstszych szkodników atakujących azalię należy wymienić przędziorki, których obecność rozpoznamy po żółtych plamach na liściach i charakterystycznej pajęczynce widocznej na spodzie liści.  Poza nimi mogą  pojawić się mszyce oraz  mączliki.

Azalie doniczkowe należą do jednych z najpiękniej kwitnących roślin doniczkowych. Warto pomyśleć o wzbogaceniu kolekcji o tego dalekowschodniego przybysza. Obfitość kwitnienia azalii doniczkowej będzie wystarczającą rekompensatą za czas poświęcony na trochę bardziej absorbującą pielęgnację.  

 

Zdjęcie tytułowe: isia53 

 


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.67 / 27 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: ocena kwiatu

Dziekuje za pomoc bardzo mi sie te uwagi przydały i polecam kwiat azalie

dodał: Wioletta 2012-02-13 17:42:37

Tytuł: Azalia doniczkowa

Kupiłam dziś azalię doniczkową.Na moje pytanie sprzedawca odpowiedział,że można ją posadzić w ogrodzie na stałe i że przezimuje tak jak azalie ogrodowe.Czy to może być prawda,czy raczej jest to niemożliwe.Z zamieszczonych tu opisów widzę,że nie,ale proszę o odpowiedź.

dodał: Irena 2012-02-25 17:35:54

Tytuł: Jak rozmnożyć ją?

Mam tą azalię co na zdjęciu na górze jest, tylko kwiaty przekwitły ale cały czas ładnie rośnie i pojawiają się nowe listki... Chciała bym ją rozmnożyć ale nie wiem jak. Ktoś wie?

dodał: ktoś 2012-06-06 18:26:08

Tytuł: odpowiedz dla Ireny

Przetrwa!! Moją azalię 3 lata temu przesadziłam do ogrodu (bo tak mi doradzono). Zimuje bez żadnego okrycia. Na wiosnę pięknie "odbija" i jest opsypana kwieciem!! Podlewam ją wodą z dodatkiem nawozu do kwiatów kwitnących, albo do pelargoni (zależy co mam pod ręką). Pięknie się rozrosła!!! W tym roku wiosną znowu przesadziłam ją do dużej donicy i "obnosiłam " po całym domostwie ciesząc oko!!. KWITŁA NIESAMOWICIE!!! . Myślę, że na zimę znowu wsadzę ją do gruntu, bo w donicy korzenie mogłyby przemarznąć. Pozdrawiam

dodał: Magda 2012-08-02 09:02:37

Tytuł: azalia doniczkowa

A mnie azali kwietnie wlasnie teraz.Ma mnostwo pąkow,kwiaty ma białe.Jak czytam to chyba kwitnie w nietypowym czasie jak na azalie w doniczce w mieszkaniu.Rzeczywiscie cieszy oko.

dodał: Dana 2012-08-02 21:38:04

Tytuł: Do Magdy - azalia doniczkowa

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Muszę się pochwalić tym,że azalia,o której wyżej piszę,gdzieś na początku sierpnia zaczęła wypuszczać pąki kwiatowe i dziś pięknie kwitnie,ale przeniosłam ją do domu,bo na dworze,chyba z powodu zbyt chłodnych nocy,kwiaty szybko robiły się brzydkie.Trzymałam ją na dworze,bardzo często podlewałam (konieczne)i zasiliłam nawozem do azalii i rododendronów.Co spowodowało,że teraz zakwitła?To lato było takie,że chwilami były upały,ale też duże ochłodzenia z temperaturą w nocy tylko 11 stopni i chyba to spowodowało okres spoczynku roślin i zaczęły ponownie kwitnąć.Na rododendronach,które mam w ogrodzie też pojawiły się pojedyncze kwiaty i pojawiają się do tej pory. Chyba w tej sytuacji nie posadzę azalii do gruntu,bo boję się,że jednak zmarznie.

dodał: Irena 2012-10-14 10:23:25

Tytuł: azalia doniczkowa

mam taki problem moja azalia do połowy uschła,wiec ja przesadziłam to co uschło obciełam ale co się okazało w korzeniach miała bardzo dużo żółtych jajek,czy może ktoś wie co to za robak tak oszpecił taki ładny kwiat. Proszę o pomoc

dodał: DOROTA 2012-10-19 16:03:24

Tytuł: azalia doniczkowa

a moja tak jak by uschla wszystko opadlo kwiaty i liscie zostalo samo drzewko jak myslice bedzie jeszcze kwitla czy to znaczy ze uschla???

dodał: rafi 2013-02-01 13:43:37

Tytuł: azalia doniczkowa

podobają mi się azalie i chciałabym je sama rozmnożyć czy jest to możliwe domowym sposobem ,kilka prób tego zabiegu nie powidło się .Używałam ukorzeniacza i nic nie pomogło .Czy jest jakaś inna metoda rozmnażania proszę o podpowiedż

dodał: Agata 2013-02-17 19:16:59

Tytuł: azalia doniczkowa

moja azalia ciągle ma nowe gałązki ,ale nie wiem kiedy mam skracać ich i kiedy będzie kwitła.Boję się że utnę przyszłe kwiatostany .

dodał: maja 2013-04-19 16:47:44

Tytuł: azalia doniczkowa

moja śliczna azalia zakończyła kwitnienie i jej kwiaty zaczęły obsychać i wiotczeć, ale wraz z kwiatami zaczęły opadać listki. czy ktoś mi powie dlaczego? roślinka stoi w kuchni, do tej pory wyglądała bardzo zdrowo. co się stało??

dodał: efka 2014-03-08 20:46:27

Tytuł: Azalia na pniu

Jak rozmnaża się azalię na pniu. Jest taka piękna i chciała bym mieć.

dodał: mirka 2014-03-14 13:08:27

Tytuł: azalia na pniu

witam ja dostałam taką azalie w prezencie,niestety w domu jest suche powietrze i już kwiaty opadają i liście zaczynają opadać:( proszę o poradę co mogę teraz zrobić żeby się nie zmarnowała.

dodał: Monika 2014-04-13 12:08:20

Tytuł: azalia umiera

pomocy moje cudne kwiatki maja brazowe listki ktore opadaja widac ze sa chore co im jest

dodał: amigo 2014-10-26 12:41:03


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]