Azalia doniczkowa

Azalia doniczkowa

17 komentarzy

Azalia doniczkowa to doskonały sposób na ukwiecenie mieszkania w okresie, kiedy za oknem zimno i ponuro. Takie barwne i bardzo dekoracyjne akcenty potrafią rozjaśnić i ubarwić nam życie w zimowe miesiące. Azalia doniczkowa tak jak jej krewniaczka z ogrodu, należy do rodziny wrzosowatych, ale jest wrażliwa na niskie temperatury i nie przetrwałaby w gruncie, w naszym surowym klimacie. Jest dekoracyjna niczym róża, ale bardziej wymagająca, oczekująca troskliwej opieki.

W sprzedaży możemy nabyć przede wszystkim azalię indyjską Azalea indica, której początek dał Rhododendron simsii. Azalia indyjska należy do niewielkich krzewów, przybyłych do nas z Dalekiego Wschodu- około XIX w. Zróżnicowane barwy oraz kształt kwiatów sprawiły, że zyskała dużą rzeszę zwolenników  i ciągle ich przybywa, zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, kiedy handlowcy kuszą dorodnymi okazami tych roślin. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, podłużnie- owalnymi liśćmi oraz obfitym kwitnieniem. Możemy spotkać się z licznymi jej odmianami, różniącymi się między sobą budową kwiatu- pojedyncze, pełne;  barwą- mogą kwitnąć w barwie łososiowej, białej, różowej, fioletowej, czerwonej, purpurowej, a także w dwubarwnych zestawieniach. Kwiaty azali osiągają do około 10 cm średnicy, tak więc wyglądają imponująco. Krzewy kwitną około miesiąca, ale biorąc pod uwagę konkretne, zróżnicowane odmiany, kwitnienie trwa od jesieni aż do później wiosny. Wysokość azali doniczkowych wynosi zazwyczaj 25- 50 cm. Wyższe azalie możemy spotkać w postaci niewielkiego drzewka, w formie piennej. Poza azalią indyjską w sprzedaży możemy spotkać się z azalią japońską, charakteryzującą się karłowatością oraz drobnymi kwiatami.

 

 

Pielęgnacja azalii doniczkowej nie należy do najłatwiejszych, gdyż niejednokrotnie ciężko jest zapewnić w mieszkaniu warunki, wymagane przy uprawie tej rośliny- zwłaszcza zimą. Zawsze powtarzam, że najpierw należy poznać warunki charakterystyczne dla naturalnych siedlisk danego gatunku, a następnie próbować je zapewnić w mieszkaniu. Często jest to bardzo trudne. W przypadku azalii doniczkowych,  należy wiedzieć, że występują one w górskich, a zarazem chłodnych lasach o bardzo próchniczym i kwaśnym podłożu. Tak więc azalie doniczkowe preferują chłodniejszą temperaturę w mieszkaniu, na poziomie około 15- 18°C. Nie stawiajmy jej przy kaloryferze! Źródło zbytniego ciepła wpłynie na pogorszenie jej zdrowotności, a w konsekwencji doprowadzi do jej utraty. Po zakupie, pięknie kwitnącej i dorodnej azalii nie powinniśmy umieszczać jej od razu w ciepłym pomieszczeniu. Pamiętajmy, roślinę należy sukcesywnie przygotowywać do zmiany warunków. Najlepiej pierwsze dni przechować ją w chłodniejszym pomieszczeniu.  Roślina przyzwyczai się do nowych warunków i nie dojdzie do szoku termicznego, który może  spowodować opadnięcie pąków oraz liści. Rośliny najczęściej kupujemy w pełni kwitnienia, tak więc warto wybierać rośliny, które mają jeszcze sporo pąków, aby za szybko nam nie przekwitły.

czytaj dalej...

17 komentarzy

  1. Dodał: Anna, Tytuł: Nawożenie azalii

    Mam pod opieką duża ilość azalii chciałabym aby jak najdłużej kwitły nie wiem czy w czasie kwitnienia mogę je nawozic i jakim nawozem proszę o pomoc

  2. Dodał: Iwona, Tytuł: Azalia

    Witam,mam azalię od 3 lat i dwa razy do roku kwitnie.Stoi na komodzie przy oknie i podlewam ją codziennie bez nawozu.Teraz też zaczyna kwitnąć z czego bardzo się cieszę.

  3. Dodał: karolla, Tytuł: azalia doniczkowa

    dostałam w prezencie azalię z różowymi kwiatami i dużą ilością pąków. wiedziałam że muszę ją podlewać jak tylko kwiaty zaczynają więdnąć i jak ma sucho w doniczce. stoi sobie w sypialni gdzie światło jest północne z odrobiną zachodniego. w sypialni temp. jest maks. 20 stopni i nie stoi pod kaloryferem ale pod oknem. ostatnio drzewko zaczęło gubić listki i szybko więdną kwiaty. czy powodem może być otwieranie okna w ciagu dnia? czy poprostu już zaczyna okres odpoczynku?

  4. Dodał: amigo, Tytuł: azalia umiera

    pomocy moje cudne kwiatki maja brazowe listki ktore opadaja widac ze sa chore co im jest

  5. Dodał: Monika, Tytuł: azalia na pniu

    witam ja dostałam taką azalie w prezencie,niestety w domu jest suche powietrze i już kwiaty opadają i liście zaczynają opadać:( proszę o poradę co mogę teraz zrobić żeby się nie zmarnowała.

  6. Dodał: mirka, Tytuł: Azalia na pniu

    Jak rozmnaża się azalię na pniu. Jest taka piękna i chciała bym mieć.

  7. Dodał: efka, Tytuł: azalia doniczkowa

    moja śliczna azalia zakończyła kwitnienie i jej kwiaty zaczęły obsychać i wiotczeć, ale wraz z kwiatami zaczęły opadać listki. czy ktoś mi powie dlaczego? roślinka stoi w kuchni, do tej pory wyglądała bardzo zdrowo. co się stało??

  8. Dodał: maja, Tytuł: azalia doniczkowa

    moja azalia ciągle ma nowe gałązki ,ale nie wiem kiedy mam skracać ich i kiedy będzie kwitła.Boję się że utnę przyszłe kwiatostany .

  9. Dodał: Agata, Tytuł: azalia doniczkowa

    podobają mi się azalie i chciałabym je sama rozmnożyć czy jest to możliwe domowym sposobem ,kilka prób tego zabiegu nie powidło się .Używałam ukorzeniacza i nic nie pomogło .Czy jest jakaś inna metoda rozmnażania proszę o podpowiedż

  10. Dodał: rafi, Tytuł: azalia doniczkowa

    a moja tak jak by uschla wszystko opadlo kwiaty i liscie zostalo samo drzewko jak myslice bedzie jeszcze kwitla czy to znaczy ze uschla???

  11. Dodał: DOROTA, Tytuł: azalia doniczkowa

    mam taki problem moja azalia do połowy uschła,wiec ja przesadziłam to co uschło obciełam ale co się okazało w korzeniach miała bardzo dużo żółtych jajek,czy może ktoś wie co to za robak tak oszpecił taki ładny kwiat. Proszę o pomoc

  12. Dodał: Irena, Tytuł: Do Magdy - azalia doniczkowa

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Muszę się pochwalić tym,że azalia,o której wyżej piszę,gdzieś na początku sierpnia zaczęła wypuszczać pąki kwiatowe i dziś pięknie kwitnie,ale przeniosłam ją do domu,bo na dworze,chyba z powodu zbyt chłodnych nocy,kwiaty szybko robiły się brzydkie.Trzymałam ją na dworze,bardzo często podlewałam (konieczne)i zasiliłam nawozem do azalii i rododendronów.Co spowodowało,że teraz zakwitła?To lato było takie,że chwilami były upały,ale też duże ochłodzenia z temperaturą w nocy tylko 11 stopni i chyba to spowodowało okres spoczynku roślin i zaczęły ponownie kwitnąć.Na rododendronach,które mam w ogrodzie też pojawiły się pojedyncze kwiaty i pojawiają się do tej pory. Chyba w tej sytuacji nie posadzę azalii do gruntu,bo boję się,że jednak zmarznie.

  13. Dodał: Dana, Tytuł: azalia doniczkowa

    A mnie azali kwietnie wlasnie teraz.Ma mnostwo pąkow,kwiaty ma białe.Jak czytam to chyba kwitnie w nietypowym czasie jak na azalie w doniczce w mieszkaniu.Rzeczywiscie cieszy oko.

  14. Dodał: Magda, Tytuł: odpowiedz dla Ireny

    Przetrwa!! Moją azalię 3 lata temu przesadziłam do ogrodu (bo tak mi doradzono). Zimuje bez żadnego okrycia. Na wiosnę pięknie "odbija" i jest opsypana kwieciem!! Podlewam ją wodą z dodatkiem nawozu do kwiatów kwitnących, albo do pelargoni (zależy co mam pod ręką). Pięknie się rozrosła!!! W tym roku wiosną znowu przesadziłam ją do dużej donicy i "obnosiłam " po całym domostwie ciesząc oko!!. KWITŁA NIESAMOWICIE!!! . Myślę, że na zimę znowu wsadzę ją do gruntu, bo w donicy korzenie mogłyby przemarznąć. Pozdrawiam

  15. Dodał: ktoś, Tytuł: Jak rozmnożyć ją?

    Mam tą azalię co na zdjęciu na górze jest, tylko kwiaty przekwitły ale cały czas ładnie rośnie i pojawiają się nowe listki... Chciała bym ją rozmnożyć ale nie wiem jak. Ktoś wie?

  16. Dodał: Irena, Tytuł: Azalia doniczkowa

    Kupiłam dziś azalię doniczkową.Na moje pytanie sprzedawca odpowiedział,że można ją posadzić w ogrodzie na stałe i że przezimuje tak jak azalie ogrodowe.Czy to może być prawda,czy raczej jest to niemożliwe.Z zamieszczonych tu opisów widzę,że nie,ale proszę o odpowiedź.

  17. Dodał: Wioletta, Tytuł: ocena kwiatu

    Dziekuje za pomoc bardzo mi sie te uwagi przydały i polecam kwiat azalie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także