Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Anturium – Anthurium

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Anturium – Anthurium
  • Anturium – Anthurium

Dodatkowe: 25 z 184

Pozostale zdjęcia: Anturium Anthurium
Opis:

Anthurium należy do roślin egzotycznych z rodziny obrazkowatych (Araceae), których ojczyzną są tropikalne lasy Ameryki Południowej. Są to przeważnie epifity rosnące na korze drzewa. Ta wiecznie zielona roślina cieszy urodą kwiatów, które są bardzo egzotyczne w postaci łódkowatej pochwy kwiatostanowej z charakterystyczną kolbą. Kwiaty mogą mieć barwę czerwoną, różową, kremowobiałą lub jasnozieloną a ostatnio nawet wielobarwne. Liście błyszczące o kształcie owalnym lub sercowatym. Do uprawy domowej nadają się odmiany Anthurium scherzerianum, większe Anthurium andreanum (anturium Andreego) oraz Anthurium powabne, o pachnących kwiatach, które można uprawiać jedynie w warunkach szklarniowych. Anturium Scherzera posiada kwiatostany, które tworzą skrócona kolba, otoczona różową lub czerwoną pochwą dł.10 cm. Kwitną co jakiś czas przez cały rok, kwiaty utrzymują się przez kilka tygodni. Anturium Andreego o skórzastych, sercowatych, jasnozielonych pochwach kwiatostanowych dł. 12 cm, kolba żółtawobiała, prosta lub lekko wygięta. Połyskujące zielone i sercowate liście na długich ogonkach sięgają 20- 40 cm Anturium crystallinum (Anturium powabne) wyróżnia się brunatno-zielonymi, dużymi, owalnymi liśćmi z wyraźnym białym rysunkiem. Anthurium stosowane są jako rośliny doniczkowe oraz bardzo cenione jako kwiat cięty (głównie anturium Andreego).

Uprawa:

Anturium w okresie wegetacji od marca do września, wymagają dosyć wysokiej wilgotności powietrza. Wszystkie gatunki i odmiany wymagają stanowiska ciepłego i dobrze nasłonecznionego, choć osłoniętego przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Może to być okno od strony wschodniej lub północno-wschodniej. Anturium crystallinum rośnie dobrze jedynie w gorącej szklarni lub tropikalnym oknie. Temperatura podłoża nawet zimą nie powinna spadać poniżej 18ºC, a temperatura powietrza poniżej 15ºC. Najlepsze podłoże, to substrat torfowy, ziemia znormalizowana, jak również mieszanka mchu torfowca, ziemi kompostowej z dodatkiem gliny. Ważną czynnością w uprawie tych roślin jest podlewanie. W okresie wegetacji podlewamy obficie, letnią i miękką wodą. Można stosować deszczówkę uprzednio ogrzaną, oczywiście jest to uzależnione od rejonu zamieszkania. W rejonach silnie uprzemysłowionych nie możemy korzystać z tego sposobu. Zraszanie jest dla anturium raczej niekorzystne. Anturium, to rośliny bardzo wrażliwe na zasolenie, dlatego nie możemy przesadzić z dokarmianiem. Najlepiej stosować, co 2 tygodnie roztwór pożywki używanej w uprawie hydroponicznej, można również stosować zwykłe nawozy, ale w dawce kilkakrotnie mniejszej niż zalecana. Anturium przesadzamy na wiosnę w momencie, gdy pojawią się nowe pędy a rozmnażamy przez podział i siew. Stosując metodę siewu musimy się liczyć z długim okresem oczekiwania, ponieważ te rośliny długo się rozwijają. Bardzo częstą metodą rozmnażania jest również ukorzenianie kawałków łodygi, wówczas niezbędna jest ogrzewana mnożarka, wypełniona w połowie gruboziarnistym piaskiem a w drugiej połowie włóknistym torfem. Temperatura w mnożarce powinna wynosić 25- 35ºC.Uwagi:

Suche powietrze i zbytnie nasłonecznienie mogą powodować zwijanie się liści, roślina staje się osłabiona i bardziej narażona na pojawienie się przędziorka chmielowa i wciornastków. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: anturium

Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.31 / 42 razy oceniany

Artykuł ma 134 komentarzy:

fajna strona!!! dowiedziałam sie dużo o moich kwiatach

dodał(a): siesie

tak to faktycznie fajna strona można się dużo dowiedzieć

dodał(a): ewa19

fajna strona na której jest dużo informacji na temat mojch kwiatów

dodał(a): kasia4545

Co mogloby byc przyczyna ,ze stroiki zrobione z zywych anturium ,ktore byly naklute na gabke po 3 dniach gubily kwiaty?

dodał(a): hobbistka

moi rodzice maja anturium od ponad 30 lat i caly czas kwitnie srednio w roku ma po 10 kwiatow

dodał(a): sandra

Tytuł: ANTURIUM

BARDZO PIĘKNY KWIAT I WDZIĘCZNY .

dodał(a): WIKI

Tytuł: ENCYKLOPEDIA KWIATÓW

TA STRONA O ENCYKLOPEDI KWIATÓW JEST WSPANIAŁA MOGĘ SIĘ TYLE DOWIEDZIEĆ O PIELEGNACJI MOICH KWIATÓW DONICZKOWYCH .TERAZ NIEMAM ,ŻADNEGO PROBLEMU Z ICH UPRAWĄ.POLECAM JĄ KAŻDEMU...

dodał(a): WIKI

Tytuł: anturium

czy można mieć tego kwiatka przy dziecku które jest alergikiem? bardzo proszę o odpowiedź

dodał(a): anna

Tytuł: mało kwiatów co robić

dlaczego moje anturium ma dużo liści a mało kwiatów?

dodał(a): Kinga

Tytuł: Anturium

Moja teściowa przesadziła anturium, tzn rozsadziła je do dwóch doniczek i padło. Co mam zrobić, żeby je teraz przywrócic do życia?

dodał(a): Ania

Tytuł: anturium

to piekny kwiat ,dopiero kupilam 3 ciekawe czy dam rade ,wychodowac je ,pozatym to wspaniale co pisze sandra 30 lat kwiaty chialbym tez tak...pozatym nie wiem bo te kwiaty kupilam w malch doniczkach i boje sie ze maja za ciasno i co mam zrobic wlozyc do wiekszej ? pozdrawam serecznie

dodał(a): beata

Tytuł: Anthurium

Anthurium potrzebuje dużej wilgotności powietrza, więc należy spriskiwaćje (osłaniając kwiaty, by nie zostawić plam) conajmiej 2 razy dziennie. Anthurium trzeba przesadza tylko wiosną prawie co rok, ponieważ system korzeniowy tej rośliny bardzo szybko się rozrasta. Anthurium ponad to potrzebuje miejsc jasnych, ale nie bez pośrednio nasłoniecznionych, więc brak światła lub jego nadmiar osłabia kwitnienie rośliny, która z reguły kwitnie cały rok.

dodał(a): Kornel

Tytuł: dziurawe liście

na liściach mojego anturium pojawiają sie brązowe dziurki :((( co się dzieje i co zrobic zeby temu zapobiegac?

dodał(a): lucky

Tytuł: pielegnacja

mam anthurium. caly mi usycha. tu gdzie mieszkam jest bardzo wilgotne powietrze. moj dom niestety nie jest zbyt oswietlony przez sloneczko. w pokojach raczej mam ciemno. jak wychodowac go w takich warunkach zeby dalej rosl i kwitnal? pomocy

dodał(a): ania

Tytuł: anturium

pod doniczkę tego kwiatka warto dac ocieplenie wpostaci: krązka steropianu lub wykładziny dywanowej lup tp...kwiat ten lubi miec ciepło od korzenia.

dodał(a): Barbara

Tytuł: POMOCY!

dlaczego moje anturium liscie usychaja a kwiat robi sie brazowy stoi bardziej na polnocy na cieniu?? bo mam robic??

dodał(a): dorota

Tytuł: co robić ?

posadziłem sadzonkę anturium na wiosnę i wcale nie chce rosnąć,wypuściła tylko kilka małych liści

dodał(a): amator

Tytuł: anturium

1.czy anturium może stać w kuchni na parapecie(okna mam od wschodu) 2.kupiłam dwa tygodnie temu skrzydłokwiata,stoi na podlodze z dala od okna ponieważ slyszałam że jest to kwiat cieniolubny no i zaczeły mu żółknąć liście- pomocy

dodał(a): katarzyna

Co mam zrobić jeśli moje anturium dostało takie jasne plamy na liściach i z dnia na dzień ma ich coraz więcej??!! POMOCY!!!

dodał(a): Aśka

Co mam zrobić jeśli moje anturium dostało takie jasne plamy na liściach i z dnia na dzień ma ich coraz więcej??!! POMOCY!!!

dodał(a): Aśka

To świetna strona,ale brak odpowiedzi na putania.Zachęcam do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.Z góry dziękuję.

dodał(a): Lila

Tytuł: anturium a zwierzęta domowe( koty)

czy anturium moze szkodzić kotkowi jak go zje.

dodał(a): Nina

moje anturium było piękne jak go dostałam ( rok temu ) kwiaty ma teraz blade i jest ich mało . Pomocy !!!

dodał(a): misia

Liście robią się brązowe i jakby usychały.Co robić ???

dodał(a): Kasia

Dostałam anturium do "odratowania". Roślina nie ma w ogóle kwiatów a końcówki niektórych liści są pożółkłe. Co robić? prosze o pomoc.

dodał(a): ann

Tytuł: anturium

Na lisciach pojawiły sie brązowe plamy co robic

dodał(a): Lucja

Tytuł: anturium

Witam serdecznie!Mam pytanie.Jakis czas temu pojawily sie małe skaczące robaczki.Podlałam anturium roztworem który miał owe robaczki zlikwidowac.Obecnie ich nie ma a roslinie usychają i żółkną liście.Proszę o pomoc!

dodał(a): sabka

Tytuł: anturium

moje jest małe,ale kwitnie dwa-trzy razy w roku;skrzydłokwiat potrzebuje dużo wody ja mam swojego już 7lat i nie może stać blisko okna;

dodał(a): zaba

Liście robią się brązowe jakby usychały.Co robić?

dodał(a): ona

Tytuł: Pomocy!!!!

jak podlewac kwiat anturium??

dodał(a): Kinga

Tytuł: co robić?

dostałam 3 lata temu piękne anturium. Staram się o nie dbać, ale efekt jest mizerny. Przerzedziły się liście - pojawiają się brunatne plamy na obrzeżach i liść zasycha. Wprawdzie wyrastają nowe liście ale jakieś takie skarłowaciałe. Kwiaty też się pojawiają - małe, jakieś skarlałe, po tygodniu brązowieją i zasychają. Serce mi się kraje jak patrzę na ten upadek. Pomóżcie

dodał(a): kredka

Tytuł: anturium

nie należy spryskiwać liści anturium i wystawiać na słońce.Najlepiej doniczkę umiejscowić w doniczce ochronnej.

dodał(a): szprotka

Szprotko, tyle to i ja wiedziałam. Kwiatek stoi przy północno=wschodnim oknie osłoniętym uchylonym verticalem. Na pewno nie operuje na niego zbyt natarczywe słońce. Kwiatka nie spryskuję, ale dla zapewnienia mikroklimatu stoi obok miska z wodą. Do podlewania używam wyłącznie przegotowanej, odstanej wody o temp. pokojowej. Zalany też raczej nie jest, bo z podlewaniem nie przesadzam. Robali na nim żadnych nie widać - więc jak go ratować!!!???? POMOCY

dodał(a): kredka

też miałam problem z anturium: brązowe liście i skarlowaciale, przestalo kwitnąć. W pro - agro polecili spryskać środkiem o nazwie acctelic 500 i (o dziwo) pomogło.

dodał(a): Ania

Moje liście zaczęły brązowieć na końcówkach co robić? Dlaczego tak się dzieje?

dodał(a): Anulka 20

Tytuł: Do kredki

To choroba grzybowa.Ja pryskałam i podlewałam Biochikolem 020 PC. Uratowałam.

dodał(a): Teresa

Tytuł: Anturium

Na liściach pojawiły sie brązowe plamy co robić ???

dodał(a): Szissell

Tytuł: do katarzyny

kasiu skrzydłokwiat bedzie ci rósł i w pełnym słoncu ja go trzymam na bardzo oswietlonym parapecie i rosnie jak głupi tylko potrzebuje dużo wody.jest to bardzo tolerancyjna roślinka

dodał(a): MARLENKA

Tytuł: kiedy bedzie kwitl?

Mam anturium cztery lata, wciaz wypuszcza mlode listki, niestety nie chce kwitnac, nie wiem nawet jaki kolor maja kwiaty jak temu zaradzic?

dodał(a): maja

Tytuł: ANTURIUM

Moje anturium stoi w pokoju na południu. Stoi na kwietniku. Czy będzie mu to przeszkadzało? Czy moge pod kwietnikiem postawić miske z wodą? Ile razy w tygodniu mam go podlewać?

dodał(a): Halina 66

Tytuł: Anturium

Kwiat ten lubi ciepło, umiarkowaną wilgoć.Może rosnąć w słońcu,ale wtedy liście są żółto-brązowe.Najlepiej jeżeli to południowe okno to na kwietniku pod oknem.Koniecznie ciasna doniczka, wtedy bujnie kwitnie.W za dużej rośnie w korzeń i liście.

dodał(a): Teresa

Tytuł: do kredki

miałam podobny problem,przesadziłam roślinę i przez jakiś czas podlewałam wodą destylowaną,pięknie odrosła a teraz kwitnie nieprzerwanie od maja ubiegłego roku,stoi przy wschodnim oknie

dodał(a): trillium

Tytuł: plamy

co zrobic gdy pokazują się brązowe plamy na kwiatach

dodał(a): mariola12

Tytuł: Anturium

Miewałam anturium od wielu lat. Piszę miewałam, ponieważ przez własną głupotę załatwiłam sobie całą uprawę . Zimą pewnego roku posadziłam w zbyt zimną ziemię i szlag je trafił , jak jeden mąż i to w tym samym czasie. Zawsze stały moje anturia na wschodnim oknie. Tam im było najlepiej. Koniecznie nad gorącym kaloryferem. Lubią ciepło, ale nie bezpośrednie słońce. Wodę brałam z kranu, z florowitem, albo czymkolwiek do zasilania. Obecnie mam jeden edzemplarz, rośnie jak głupi, w dużej donicvzce. Najpierw niech wypuści liście, a potem dam mu zakwitnąć. Im więcej liści. tym później lepiej wygląda, jak kwitnie. Zasilam go przy każdym podlewaniu wstawiając do miski z wodą. Wlewam flofowit, albo nawóz do storczykjów, albo wsypuję przeterminowany nawóz dla kwiatów ogrodowych(granulowany). Można dodać też nawózprzyspieszajacy kwitnienie. Nie jest pod tym względem bardzo wymagający.

dodał(a): Betty

Piękne są te fioletowe kwiatki. Jeszcze takiej odmiany nie widziałam. Zazwyczaj są czerwone:)

dodał(a): gonia911

Tytuł: Ziemia

Witam jaka ziemia potrzebna jest do przesadzenia anturium?

dodał(a): Klaudia

mam anturium od września malo,że listki stare odpadły to nowe żółkną są blade zaraz robią się bladożółte.Podpowiedzcie co robi.

dodał(a): teresa

Tytuł: Nie prawda!

nie prawdą jest to, że anturium nie lubi spryskiwania... Po prostu trzeba zakryć kwiaty, gdyż na nich pojawiają się plamy od wody...

dodał(a): Kornel

super strona znalazłam tu dużo ciekawych rzeczy o kwiatach

dodał(a): :))

Tytuł: Pielęgnacja anturium

Właśnie dostałam w prezencie anturium. Śliczne ,czerwone.Pomóżcie mi- jak mam o nie dbać! To ważny prezent od drogiej mi osoby! Nie mogę go zaniedbać , kocham kwiaty!

dodał(a): aleksandra1302

« poprzednia 1 2 3 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]