Żywokost lekarski - Symphytum officinale

Żywokost lekarski - Symphytum officinale

Skomentuj artykuł

Wśród wielu ziół, które powinny zostać uwzględnione  w ogrodzie ziołowym znajduje się także żywokost lekarski.  Jest jednym z wielu przedstawicieli rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae), zasługującym na uwagę ze względu na liczne właściwości, wynikające z zawartości substancji bioaktywnych. Wielkim atutem rośliny jest  jej dekoracyjność.

Rodzaj Symphytum  obejmuje wiele gatunków, z których część uprawiana jest w ogrodach. Żywokost lekarski jest gatunkiem typowym, a z pozostałych warto wymienić m.in.:

    Żywokost kaukaski- Symphytum caucasicum
    Żywokost bulwiasty- Symphytum tuberosum
    Żywokost wielkokwiatowy- Symphytum grandiflorum
    Żywokost sercowaty- Symphytum cordatum
    Żywokost szorstki- Symphytum asperum
    Żywokost uplandzki- Symphytum x uplandicum

Tytułowy żywokost lekarski jest gatunkiem rodzimym, pospolicie występującym w otaczającym nas krajobrazie. Roślinę możemy spotkać na łąkach, w zaroślach, w okolicach cieków wodnych, miejscach charakteryzujących się wyższą wilgotnością podłoża.


Kilka uwag o budowie

Żywokost lekarski jest rośliną wieloletnią, której wysokość, zależna od wielu czynników,  może sięgać nawet powyżej 100 cm. Roślina charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, liście jajowate do lancetowatych, szorstkie- podobnie jak pędy. Warto podkreślić, że dolne liście są zebrane w  rozety, a górne są bardziej lancetowate, osadzone na silnie rozgałęziających się pędach. Na szczycie pędów oraz w kątach liści,  w okresie wiosennym (maj- czerwiec) pojawiają się dzwonkowate kwiaty, zebrane w wierzchotkę. Barwa kwiatów to zazwyczaj odcienie różu, fioletu, czasem białe,  a nawet kremowe. Owocem żywokostu lekarskiego jest rozłupka.

Żywokost lekarski

Żywokost lekarski

Wybrane odmiany

W ogrodach uprawiany jest przede wszystkim gatunek Symphytum officinale ,  jednak roślina występuje także w odmiennych formach.  Z pewnością warto wspomnieć o odmianie  ‘Aureum’ charakteryzującej się żółtawymi liśćmi, odmianie ‘Purpureum’ o purpurowych kwiatach, a także ‘Argenteum’,  wyrazistej ze względu na obecność białawych przebarwień na liściach.

Żywokost lekarski

Żywokost lekarski

Wymagania klimatyczno- glebowe

Żywokost lekarski nie należy do roślin problematycznych. Chcąc zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju, najlepiej zapoznać się z jej naturalnym środowiskiem. Roślina preferuje podłoże wilgotne, żyzne, na którym osiąga większe rozmiary, jest bardziej  okazała niż na stanowisku bardziej suchym.                                         
Pielęgnacja

Symphytum officinale należy do roślin tolerancyjnych, a więc urośnie  na stanowisku słonecznym, półcienistym, wilgotnym, a także bardziej suchym. Optymalne bądź bliskie optymalnym warunki uprawy sprawią, że roślina osiągnie większe rozmiary, będzie bardziej okazała. Żywokost lekarski, warto sadzić w pobliżu zbiorników wodnych, w leśnych zakątkach, gdzie panuje wyższa wilgotność podłoża. Dekoracyjność rośliny, wpisuje się w taką stylistykę, tak więc będzie znakomitym uzupełnieniem całości.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: