Wiosenne rośliny w ogrodzie

Wiosenne rośliny w ogrodzie

1 komentarzy

Wiosna to bez wątpienia najbardziej zróżnicowana i barwna pora roku. Po wielu miesiącach szarości i bieli w ogrodach na nowo budzi się życie. Pierwsze oznaki wiosennego przebudzenia można ujrzeć już pod koniec lutego. To piękny okres, w którym z niecierpliwością wyczekujemy każdego, nawet najmniejszego, barwnego akcentu w ogrodzie. Radość i satysfakcja z takich widoków nie ma sobie równych, gdyż głodni wiosennego przebudzenia, szczególnie silnie doceniamy piękno nadchodzącej wiosny.

Barwne przedwiośnie

W naszym klimacie, mamy możliwość korzystania z uroków przedwiośnia. W tym okresie rozpoczyna się powolne wybudzanie przyrody ze snu zimowego.
Sprzyjająca pogoda sprawi, że barwne akcenty pojawią się już w lutym, natomiast gdy zima jest śnieżna i długa, piękno wiosennego przebudzenia, może ukazać się dopiero w marcu.

Do najpopularniejszych akcentów przedwiośnia należą:

Leszczyna

Bardzo popularny, rodzimy gatunek, który wczesną wiosną zdobią żółtawe, podłużne i zwisające kwiaty. W okresie, kiedy brakuje barwnych akcentów, nawet taka forma kwiatów sprawia dużo przyjemności. Kwitnienie leszczyny przypada na marzec i kwiecień. Osiąga ona, nawet do około 8 m wysokości. W sprzedaży można nabyć jej odmianę o poskręcanych pędach ‘Contorta’, niezwykle dekoracyjną w okresie bezlistnym. Niestety w okresie wegetacji jej pomarszczone liście, wyglądają jak porażone przez chorobę- nie każdemu przypadną do gustu. Leszczyna ładnie się prezentuje w towarzystwie niskich roślin wcześnie kwitnących, które ciekawie komponują się u jej podnóża.

 

Ranniki

Jeden z najwcześniejszych zwiastunów wiosny. Zazwyczaj uprawiany jest rannik zimowy, który w sprzyjających warunkach kwitnie już pod koniec lutego. Jego kuzyn rannik wiosenny kwitnie nieco później od marca do kwietnia. Wracając do rannika zimowego, warto skusić się także na jego odmianę ‘Flore Pleno’ o pełniejszych kwiatach, a także odmianę ‘Schwefelglanz’ o słabiej wybarwionych kwiatach.

Ranniki to niewielkie byliny, osiągające do około 10 cm wysokości. Przepięknie prezentują się u podnóża drzew i krzewów, razem z innymi wiosennymi roślinami np. przebiśniegami.

 

Wiosenne rośliny - tulipany

 

Wiosenne rośliny - tulipany

Przebiśniegi

Pod koniec lutego kwitnienie rozpoczynają także śnieżyczki. Rodzimy przebiśnieg pospolity, to niezwykle popularny gatunek, którego nie brakuje w otaczającym nas krajobrazie. Osiąga do kilkunastu centymetrów wysokości. Charakteryzuje się równowąskimi liśćmi oraz dzwoneczkowatymi, białymi kwiatami. Warto wiedzieć o tym, że śnieżyczka przebiśnieg jest rośliną trującą.
W ogrodach spotykamy zazwyczaj gatunek, choć przebiśniegi dostępne są także w wielu odmianach. Z pewnością na uwagę zasługuje odmiana ‘Flore  Pleno’ o pełnych kwiatach.

Wawrzynek wilczełyko

Niewielki krzew, osiągający do około metra wysokości, którego największą dekoracją są kwiaty, ukazujące się już od lutego. Gatunek charakteryzuje się różowawymi kwiatami, choć w sprzedaży można nabyć odmiany o białych kwiatach. Kwiaty ukazują się jeszcze przed pojawieniem się liści, a do tego są bardzo pachnące i miododajne.

Ze względu na fakt, że wawrzynek wilczełyko należy do jednych z najbardziej trujących roślin ozdobnych, należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli z ogrodu korzystają dzieci. Jego owoce są dekoracyjne i atrakcyjne dla ciekawych świata maluszków.

 

Wiosenne rośliny - narcyzy

 

Wiosenne rośliny - narcyzy

Krokusy

Należą do jednych z najbardziej rozpoznawalnych roślin wiosennego przebudzenia. W ogrodach spotykamy kilka gatunków krokusa, przy czym gatunkiem rodzimym jest krokus spiski o fioletowoliliowych kwiatach. W sprzedaży dostępne są zróżnicowane krokusy, zachwycające zmiennością barw ( biel, róż, lila, fiolet, żółć, purpura). Do ładnych odmian należy m.in.  ‘Pickwick’ o prążkowanych kwiatach, ‘Jeanne d’Arc’ – kwiaty białe, ‘Blue Pearl’- białawe z niebieskofioletowym odcieniem, ‘Dorothy’- żółte kwiaty.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Paula, Tytuł: śliczne są

    śliczne są te tulipanki:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Wiosna