Wiosenne rośliny w ogrodzie

Wiosenne rośliny w ogrodzie

1 komentarzy

Miłek wiosenny – dekoracyjny z liści i wcześnie ukazujących się kwiatów (kwiecień).

Miodunka lekarska – cenna ze względu na wczesne kwitnienie i dekoracyjne liście.

Zawilec gajowy- królują przede wszystkim w lasach i w takiej stylistyce najlepiej się prezentują. Kwitnie od marca. Roślina dostępna jest w wielu, zmiennych odmianach.

Zawilec żółty- niewielka bylina kwitnąca od kwietnia, doskonała do naturalistycznych nasadzeń.

Przylaszczka – rodzimy gatunek, niewielkiej byliny wiosennej, która zachwyca niebieskawymi kwiatami. Gatunek charakteryzuje się pojedynczymi kwiatami, ale w sprzedaży nie brakuje zmiennych form tej rośliny, również charakteryzujących się pełnymi kwiatami.

Pozostałe wybrane gatunki bylin kwitnących wiosną

Nazwa

Uwagi

Floks szydlasty

Kobiercowa bylina, idealna na skalniaki o ciekawych liściach, obficie kwitnąca w zmiennej kolorystyce (odcienie różu, fioletu, bieli itp.). Kwitnie w maju.

Gęsiówka wczesna

Niewielka, osiągająca do kilkunastu centymetrów wysokości, kwitnąca już w marcu na biało.

Smagliczka skalna

Bylina charakteryzująca się obfitym kwitnieniem. Kwiaty żółte, ukazują się od kwietnia. Doskonała na skalniak, skarpy czy też obwódki.

Rogownica kutnerowata

Dekoracyjna z liści i kwiatów. Liście srebrzyste, pokryte gęstym kutnerem, a kwiaty białe, ukazujące się od maja. Roślina na skalniaki, skarpy itp.

Kokorycz pusta

Rodzimy gatunek, świetnie prezentujący się w naturalistycznych kompozycjach. Kwiaty zebrane w podłużne grona, ukazują się wczesną wiosną.

Zawciąg nadmorski

Niska bylina spotykana głównie na skalniakach, poduchowata, charakteryzująca się wąskimi liśćmi oraz kwiatami zebranymi w główkowy kwiatostan. Barwa kwiatów różowa, ale dostępne są także odmiany o kwiatach bardziej czerwonych, białych itp. Kwitnie późną wiosną (maj-czerwiec).

Floks kanadyjski

Późnowiosenna bylina, osiągająca do około 30 cm wysokości, charakteryzująca się luźniejszym pokrojem oraz niebieskawymi kwiatami.

Wielosił błękitny

Dość wysoka bylina, kwitnąca na niebiesko, późną wiosną. Dostępna także w formie, charakteryzującej się kremowym obrzeżem na liściach.

Barwinek

Roślina okrywowa, charakteryzująca się pędami płożącymi się po powierzchni bądź wniesionymi, na których rozwijają się fioletowoniebieskie kwiaty. Barwinek dostępny jest w wielu odmianach, charakteryzujących się także białymi kwiatami bądź pstrymi liśćmi. Najczęściej spotykanym jest barwinek pospolity, a także barwinek większy.

Zawilec wielkokwiatowy

Kwitnie późną wiosną i jest ciekawym akcentem ze względu na duże, białe kwiaty. Odmiana ‘Elise Fellman’ charakteryzuje się pełnymi kwiatami.

Brunera wielkolistna

Dekoracyjna bylina, która przepięknie prezentuje się na zacienionych stanowiskach, w ogrodach inspirowanych stylistyką leśną. Dekoracyjna z liści i niebieskich kwiatów. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Wartościowa bylina.

Runianka japońska

Niewielka, osiągająca do około 20- 25 cm wysokości, zimozielona o skromnym kwiatostanie. Kwitnie w kwietniu i maju, ale pąki kwiatowe zdobią roślinę dużo wcześniej. Ciekawy akcent na stanowisku półcienistym.

Krzewy i drzewa w wiosennej szacie

Do najwcześniej kwitnących drzew i krzewów należy wspomniany już wcześniej oczar. Inne gatunki roślin drzewiastych, których nie powinno zabraknąć we wiosennym ogrodzie to m.in.

Wawrzynek wilczełyko- niewielki krzew osiągający do około 1-1,5 m wysokości. Jego wielką zaletą jest wczesne kwitnienie. Kwiaty w barwie różowej, mogą pojawić się już w lutym, a kwitnienie może trwać do początków kwietnia. Wadą krzewu są silne właściwości trujące o których nie można zapominać, zwłaszcza, jeżeli dostęp do krzewu będą miały dzieci. Krzew dostępny jest także w odmianie charakteryzującej się białymi kwiatami. Bardzo oryginalną odmianą jest ‘Alba Plena’ o białych i pełnych kwiatach.

Migdałek trójklapowy-  jego różowe kwiaty przypominają pełne różyczki. Jeden z najpiękniejszych akcentów wiosny dostępny także w formie piennej.

Tawuła – mało wymagające tawuły zachwycają od wiosny do jesieni. Do wcześnie kwitnących reprezentantów rodzaju, zaliczymy tawułę wczesną, tawułę szarą oraz tawułę van Houtte’a. Tawuła wczesna osiąga do około 1,5 m wysokości, obficie kwitnie. Kwiaty białe, zebrane w baldachy zachwycają na przełomie kwietnia i maja. Tawuła szara także osiąga do około 1,5 m wysokości i około maja obsypana jest mnóstwem białych kwiatów. Wyższą tawułą, osiągającą do około 2 m wysokości i więcej jest tawuła van Houtte’a. Charakteryzuje się białymi kwiatami, ukazującymi się od maja do czerwca.

 

Wiosenne rośliny - pierwiosnek

 

Wiosenne rośliny - pierwiosnek

Forsycja- bardzo popularny krzew liściasty, który w kwietniu zachwyca złocistożółtymi kwiatami. Krzew niezwykle obficie kwitnie, jeszcze przed rozwojem liści. Po kwitnieniu może stanowić tło dla innych roślin. W ogrodach dominuje forsycja pośrednia, osiągająca do około 2- 3 m wysokości. Ciekawą jej odmianą jest ‘Golden Times’, charakteryzująca się zielonymi liśćmi z żółtym obrzeżem.

Mahonia- krzew o zimozielonych, ząbkowanych liściach, które jesienią i zimą przebarwiają się na czerwonawo. Na przełomie maja i kwietnia pięknie kwitnie na żółto, natomiast w okresie późniejszym zachwyca niebieskawymi owocami. Jej wysokość osiąga do około metra i nieco więcej szerokości.

Kalina-  rodzaj obejmuje liczne gatunki choć wspomnę tylko o kalinie koralowej w odmianie ‘Roseum’. Osiąga ona do około 3- 4 m wysokości, a późną wiosną zachwyca obfitym kwitnieniem. Jej kwiaty są kuliste, duże i białe.

Kolkwicja chińska- rzadziej spotykany krzew, którego wysokość może osiągać do około 2 m wysokości. Późna wiosną obficie kwitnie. Kwiaty jasnoróżowe. Jej odmiana ‘Pink Cloud’ charakteryzuje się ciemnoróżowymi kwiatami. 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Paula, Tytuł: śliczne są

    śliczne są te tulipanki:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Wiosna