Suszone morele - właściwości, kalorie i wartości odżywcze

Suszone morele - właściwości, kalorie i wartości odżywcze

2 komentarzy

Suszenie to najstarsza metoda konserwacji żywności. W ten sposób można znacznie wydłużyć przydatność do spożycia wielu produktów – mięs, warzyw i owoców. W tym artykule skupimy się na morelach, gdyż bardzo łatwo można je ususzyć w domu.

Morele to znane na całym świecie owoce pestkowe. Drzewa morelowe można bez większych problemów uprawiać w naszym klimacie, są odporne na zimowe mrozy. Z uwagi na wczesne kwitnienie (już na przełomie lutego i marca ) powinny rosnąć w miejscu słonecznym i osłoniętym przed mroźnymi wiatrami. Świeże morele (z polskich sadów) można kupić na bazarze w okresie wakacji. Niestety nie da się ich długo przechowywać gdyż owoce mają tendencję do szybkiego przejrzewania i gnicia. Na szczęście większość cennych składników zawartych w świeżych morelach można zachować w wyniku ich suszenia. Dzięki tej prostej metodzie owoce będzie można bezpiecznie przechowywać i ich smakiem cieszyć się przez wiele miesięcy. Suszone morele są doskonałym zamiennikiem słodyczy – to świetna przekąska na przyjęcia oraz do chrupania przed telewizorem. Często są dodatkiem do wszelakich ciast, deserów, koktajli mlecznych, płatków śniadaniowych i musli. Są również stosowane jako słodki dodatek sałatek i pieczonych mięs.



Skład i właściwości suszonych moreli

Suszone morele to bogate źródło wartości odżywczych. Dietetycy zalecają aby jeść 10 suszonych moreli każdego dnia. Jako jedne z niewielu suszonych owoców mogą być spożywane przez osoby chore na cukrzycę. Są bardzo bogate w silny utleniacz - beta-karoten, witaminy A, B, C, E oraz żelazo, wapń, fosfor, potas i bor. Poza tym 100 gram suszonych moreli dostarcza do organizmu: 288 kcal, 62 g węglowodanów, 5,4 g białka, zaledwie 1,2 g tłuszczu oraz dużo błonnika.

Suszone morele pozytywnie wpływają na pracę serca i obniżają ciśnienie krwi. Mają lekkie działanie przeczyszczające, ułatwiają wydalanie nadmiaru wody z organizmu i zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych. Poprawiają także wygląd skóry, zapobiegają jej starzeniu i są pomocne w walce z trądzikiem. Leczą anemię i są stosowane pomocniczo w leczeniu chorób oczu. Z uwagi na wysoką zawartość wapnia polecane są osobom zmagającym się z osteoporozą. Szczególnie polecane są kobietom w okresie menopauzy. Mają także właściwości zasadotwórcze, w związku z czym polecane są osobom z nadkwasotą żołądka oraz po wytężonym wysiłku fizycznym.

Suszone morele

Suszone morele

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: olo, Tytuł: morele suscone

    Proces siarkowania ma za zadanie usuniecie wszelkich plesni I grzybow rozwijajacych sie na powiwrzchni ktore moga byc szkodliwe dla zdrowia oraz spowodowac szybkie gnicue produktu. Proces ten w zadnym stopniu nie wplywa na wartosci zawarte w morelach lub na ich ,,szkodliwosc,, Podobnemu procesowi poddaje sie wszystkie urzywane beczki lub pojemniki szklane na wino oraz bardzo wiele produktow stalych i plynnych. Polecam nie oddychac polskim powietrzem i nie jesc soli drogowej oraz suszu jajecznego ze sterych ryb. Zjedzenie jednego plasterka polskiej kielbasy ma duzo bardzie fatalny wplyw na zdrowie niz zjedzenie 10 kg suszonych moreli na raz. Pozdrawiam ,,ciezko,, myslacych.

  2. Dodał: Mati, Tytuł: Morele Suszone

    Szanowny Autorze :) Wszystkie zdjęcia zamieszczone do tego fachowego artykułu pokazują morele suszone z zastosowaniem chemicznego procesu "siarkowania". Powyżej opisane metody suszenia moreli powodują zmianę koloru owocu suszonego na ciemno brązowy. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie